česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NATO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Již 74. summit nejvyšších představitelů NATO ve Vilniusu

Ve dnech 11.–12. července 2023 hostil litevský Vilnius 74. summit hlav států a vlád NATO. Českou delegaci vedl prezident Petr Pavel v doprovodu ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a ministryně obrany Jany Černochové. 

V kontextu více než 500 dní trvající ruské války na Ukrajině byla pomoc Ukrajině jedním z klíčových témat summitu. NATO schválilo nový několikaletý balíček pomoci, který Ukrajině pomůže přiblížit se normám a standardům Aliance,. Spojenci dále schválili zkrácení přístupového procesu o jeden krok zrušením Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného členství v NATO. Zároveň došlo k historicky prvnímu jednání Rady NATO–Ukrajina za účasti prezidenta Zelenského.  Pozvánku do NATO Ukrajina získá, až to podmínky umožní. Země G7 navíc ohlásily dlouhodobé bezpečnostní záruky Ukrajině. Česko je připraveno se k této iniciativě připojit.

Dnes se přesouváme ke globálního střetu hodnotových systémů mezi demokraciemi a autoritářskými režimy,“ uvedl prezident Pavel. V éře strategického soupeření je ještě důležitější spolupracovat se stejně smýšlejícími partnery. Summitu se zúčastnily také partnerské státy z oblasti Indo-Pacifiku (Austrálie, Japonsko, Korea, Nový Zéland) a došlo k podpisu nové dohody o partnerství s Japonskem a Koreou.

Ministr Lipavský se zúčastnil neformálního jednání ministrů zahraničních věcí členů NATO a Švédska s ministry z partnerských zemí Moldavska, Gruzie, Bosny a Hercegoviny a Vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Jednání se zaměřilo především na pokračující podporu obranných a bezpečnostních kapacit uvedených partnerů s cílem posílit jejich odolnost a obranyschopnost vůči ruskému vměšování. „Vítám, že se zasedání aliančních ministrů zahraničí zúčastní i zástupci EU. Strategická jednota NATO a EU je naprosto zásadní pro udržení míru a prosperity v euro-atlantické oblasti ve světle probíhající ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl ministr po jednání.

Spojenci také schválili podrobné obranné plány a robustní posílení společné obrany s cílem čelit dvěma největším hrozbám, Rusku a terorismu. Shodli se na posílení východního křídla a navýšení výdajů na obranu. Severoatlantická aliance potvrdila, že zůstává jednotná a je připravena čelit současným výzvám.