
Již 74. summit nejvyšších představitelů NATO ve Vilniusu
13.07.2023 / 16:58 | Aktualizováno: 17.07.2023 / 16:05
Ve dnech 11.–12. července 2023 hostil litevský Vilnius 74. summit hlav států a vlád NATO. Českou delegaci vedl prezident Petr Pavel v doprovodu ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a ministryně obrany Jany Černochové.
V kontextu více než 500 dní trvající ruské války na Ukrajině byla pomoc Ukrajině jedním z klíčových témat summitu. NATO schválilo nový několikaletý balíček pomoci, který Ukrajině pomůže přiblížit se normám a standardům Aliance,. Spojenci dále schválili zkrácení přístupového procesu o jeden krok zrušením Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného členství v NATO. Zároveň došlo k historicky prvnímu jednání Rady NATO–Ukrajina za účasti prezidenta Zelenského. Pozvánku do NATO Ukrajina získá, až to podmínky umožní. Země G7 navíc ohlásily dlouhodobé bezpečnostní záruky Ukrajině. Česko je připraveno se k této iniciativě připojit.
„Dnes se přesouváme ke globálního střetu hodnotových systémů mezi demokraciemi a autoritářskými režimy,“ uvedl prezident Pavel. V éře strategického soupeření je ještě důležitější spolupracovat se stejně smýšlejícími partnery. Summitu se zúčastnily také partnerské státy z oblasti Indo-Pacifiku (Austrálie, Japonsko, Korea, Nový Zéland) a došlo k podpisu nové dohody o partnerství s Japonskem a Koreou.
Ministr Lipavský se zúčastnil neformálního jednání ministrů zahraničních věcí členů NATO a Švédska s ministry z partnerských zemí Moldavska, Gruzie, Bosny a Hercegoviny a Vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Jednání se zaměřilo především na pokračující podporu obranných a bezpečnostních kapacit uvedených partnerů s cílem posílit jejich odolnost a obranyschopnost vůči ruskému vměšování. „Vítám, že se zasedání aliančních ministrů zahraničí zúčastní i zástupci EU. Strategická jednota NATO a EU je naprosto zásadní pro udržení míru a prosperity v euro-atlantické oblasti ve světle probíhající ruské agrese proti Ukrajině,“ uvedl ministr po jednání.
Spojenci také schválili podrobné obranné plány a robustní posílení společné obrany s cílem čelit dvěma největším hrozbám, Rusku a terorismu. Shodli se na posílení východního křídla a navýšení výdajů na obranu. Severoatlantická aliance potvrdila, že zůstává jednotná a je připravena čelit současným výzvám.