česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Jednání ministrů obrany NATO v Bruselu: Silné a jednotné NATO jako základ naší bezpečnosti

Ministři obrany zemí NATO se setkali v Bruselu ve dnech 15.16. února 2017 poprvé po nástupu nové americké administrativy. Ministr obrany James Mattis potvrdil, že Spojené státy považují NATO za nepostradatelný nástroj zajišťování obrany Evropy a Severní Ameriky a za nejúspěšnější vojenskou alianci v historii. Silné a jednotné NATO podle něj vyžaduje silné členské země, a to vyžaduje vyšší výdaje na obranu.

„Takový apel jsme všichni očekávali a já ho považuji za zcela legitimní. I generální tajemník NATO Jens Stoltenberg připomněl závazek ze summitu ve Walesu zvýšit národní obranné rozpočty na 2 % HDP do roku 2025. Žádné překvapení se nekonalo,“ vysvětluje ministr Martin Stropnický. ‪Své kolegy informoval o vývoji českého obranného rozpočtu, který od roku 2015 roste zhruba o deset procent ročně.

Posilování kolektivní obrany východního křídla NATO

Země podílející se na výstavbě posílené alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí a Polsku informovaly o pokroku při výstavbě příslušných bojových uskupení. ‪Ministr Stropnický oznámil, že se naši vojáci v roce 2018 zapojí do německého uskupení v Litvě.

„Od ledna do března letošního roku máme v této zemi v rámci společné výcvikové iniciativy Visegrádské skupiny zhruba 150 vojáků, kteří cvičí společně s místními ozbrojenými silami,“ připomněl Stropnický.

Podpisy dohod se Slovenskem a Německem

V průběhu jednání ministr Stropnický podepsal se svým protějškem Peterem Gajdošem Smlouvu mezi ČR a Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Ta upravuje spolupráci v případech, které nelze řešit v rámci systému protivzdušné obrany NATO, ale také při výpadku schopností jedné ze zemí. Piloti by tak mohli zasahovat třeba proti letadlu v rukou teroristů ve vzdušném prostoru obou států. „Smlouvu teď musí ještě schválit parlamenty obou zemí a podepsat prezidenti. Platit by mohla od poloviny letošního roku," doplňuje ministr Stropnický.

S německou kolegyní Ursulou von der Leyen pak podepsal dokument, na jehož základě započne intenzivní spolupráce mezi 4. brigádou rychlého nasazení a německou 10. obrněnou divizí. Půjde především o společný výcvik a sdílení zkušeností. „První společné cvičení plánujeme na podzim v Německu,“ upřesnil Martin Stropnický. Stejnou dohodu podepsal s německou ministryní také rumunský ministr obrany.

Hrozby z jihu

Ministři během jednání schválili parametry nově zřizovaného regionálního centra pro jih v rámci Velitelské struktury NATO. Vznikne v italské Neapoli a jeho hlavní náplní práce bude analýza a vyhodnocování hrozeb přicházejících z jihu a koordinace aliančních aktivit na jižním křídle.

O adaptaci velitelské struktury NATO a posilování alianční obranyschopnosti ministr Stropnický hovořil během bilaterálního jednání s vrchním velitelem aliančního velitelství pro transformaci generálem Denisem Mercierem.

Kybernetické hrozby

Jedním z důležitých bodů ministerské schůzky byla také problematika kybernetické obrany. NATO v této oblasti rozvíjí spolupráci s EU, která zahrnuje pravidelnou výměnu informací. Ministr Stropnický upřesnil, že řada států je vystavena systematickým útokům. Této doméně je proto potřeba věnovat maximální pozornost.