česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Naďa Kalabišková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Petr Pavel navštívil Itálii

Prezident České republiky Petr Pavel vykonal v doprovodu početné podnikatelské delegace ve dnech 28.-29.11. 2023 oficiální návštěvu Itálie. Jednalo se o první návštěvu hlavy České republiky od roku 2010. Jednání v Římě a Miláně zahrnovala přijetí u prezidenta Itálie S. Mattarelly, premiérky G. Meloni a prezidenta regionu Lombardie A. Fontany. Prezident Pavel pronesl  mj.také projev na NATO Defence College, setkal se s honorárními konzuly ČR v Itálii a s krajany a pronesl závěrečnou řeč na česko-italském podnikatelském fóru v Milánu. Navštívil také průmyslové zařízení v Cameri, kde se montují stíhací letouny F-35 a výrobce motocyklů Motto Guzzi. Zpestřením programu byl přejezd prezidenta a jeho delegace z Říma do Milána vysokorychlostním vlakem. 

Programově bohatá oficiální návštěva prezidenta ČR Petra Pavla s chotí  Evou a s delegací českých podnikatelů se uskutečnila ve dnech 28.-29.11. 2023. Druhý den oficiální návštěvy se odehrával v Miláně, v ekonomickém srdci Lombardie. Z tohoto důvodu se konalo i velmi dobře obsazené česko-italské byznys fórum.  Fórum bylo obsazeno významnými firmami a institucemi z oblasti obranného, leteckého a kosmického průmyslu, dopravy, energetiky, výzkumu a inovací. Úcast na italské straně předčila očekáváni, bylo zaregistrováno přes 90 účastníků. Do Milána přicestoval  Prezident Pavel vysokorychlostním vlakem a rovnou z nádraží odjel na byznys fórum.

Prezident Pavel v Miláně

Prezident Pavel v Miláně

Prezident Pavel oslovil závěr fóra se svým závěrečným projevem, kde mj. zdůraznil nové perspektivy, které se otevírají pro spolupráci v leteckém a kosmickém průmyslu. V průběhu fóra přiblížil možnosti a klady ekonomické spolupráce s ČR náměstek ministra průmyslu a obchodu E. Kožešník. Úspěchy svých aktivit v Itálii prezentovaly i dvě české firmy, Škoda Transportation a Woltair. Fórum organizoval Svaz průmyslu se svým italským protějškem, asociací Assolombarda.

Prezident Pavel v Miláně

Prezident Pavel v Miláně

Prezident Pavel se následně sešel k jednání s prezidentem regionu Lombardie A. Fontanou. Během intenzivní diskuse si politici vyměnili názory na ekonomický vývoj v Evropě, přičemž se shodli na potřebě se uvnitř EU dívat na současné ekonomické problémy méně ideologicky a bez strnulé rutiny. Významná část diskuse se dotkla i globální e evropské bezpečnostní situace. Italští hostitelé se zajímali o hodnocení prezidenta Pavla ohledně vývoje a budoucnosti situace na Ukrajině a na otázky spojené s velmocenským rozmachem Číny. Diskutovaly se také otázky spojené s rozvojem obranné a průmyslové spolupráce v EU jako základní podmínky toho, aby EU se mohla jako rovnocenný partner USA zapojovat do úsilí o zachování současného mezinárodního řádu. 

Prezident Pavel v Miláně

Prezident Pavel v Miláně

V závěrečné části programu zavítal prezident Pavel k výrobci špičkových motocyklů Motto Guzzi, kde mohl obdivovat historické i současné výrobky této značky. Svou vášeň pro motocykly demonstroval pan prezident krátkou jízdou v areálu výrobce. Poslední zastávkou v programu byla návštěva zařízení italské armády pro montáž a výrobu některých dílů stíhacího letounu F-35, který by se měl stát součástí výzbroje vzdušných sil Armády ČR. 

Samostatný program choti prezidenta paní Evy Pavlové zahrnoval procházku a oběd v centru Milána s krátkou návštěvou historické dominanty milánského Dómu. Dvoudenní oficiální návštěva prezidenta republiky se těšila velkému zájmu a pozornosti italských hostitelů a zásadním způsobem přispěla k další intenzivní politické, obranně-průmyslové, obchodní, ekonomické  a kulturní spolupráci.

Galerie


Prezident v Milánu