español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí Belize/Ministerio de Asuntos Exteriores de Belice
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Z. Kubánek se zúčastnil politického dialogu EU-Belize

Ve dnech 21. – 23. května 2023 navštívil velvyslanec Zdeněk Kubánek Belize, kde se zúčastnil dalšího kola politického dialogu EU-Belize. Tato akce je pravidelnou příležitostí k prohloubení a rozšíření vzájemných vztahů s touto karibskou zemí. V tomto roce byly navíc součástí programu také další aktivity jako návštěva příhraniční mírové mise Organizace amerických států či kulturní akce organizovaná EU Delegací pro místní obyvatele v parku v Belize City.

Hlavními tématy letošního politického dialogu byla především válka na Ukrajině a její dopady na obyvatele Belize a další prohloubení vztahů mezi EU a Belize. Velvyslanci rovněž projednali současný vývoj v regionu Střední Ameriky a Karibiku, migrační otázky či nadcházející summit EU-CELAC (EU-Společenství latinskoamerických a karibských států). Za belizskou stranu se dialogu zúčastnil ministr zahraničí Eamon Courteney spolu s dalšími představiteli ministerstva zahraničních věcí, za EU pak velvyslankyně Marianne van Steen s dalšími zástupci EU Delegace a velvyslanci členských zemí EU (ČR, Nizozemska, Itálie, Španělska, Belgie, Rakouska a Německa). Virtuálně se na jednání připojili také zástupci Evropské služby vnější akce z Bruselu.

Před konáním samotného politického dialogu evropští velvyslanci navštívili mírovou misi Organizace amerických států působící na hranicích mezi Belize a Guatemalou, která je částečně financovaná z prostředků EU. Aktivně se zúčastnili také kulturní akce organizované EU Delegací v parku v Belize City, při které se měli místní obyvatelé s rodinami možnost se seznámit  s reáliemi EU a jejích členských zemí. EU je nejvýznamnějším dárcem rozvojové pomoci v Belize, přičemž tato akce měla za cíl na tuto skutečnost upozornit belizskou veřejnost. Vyvrcholením programu bylo večerní promítání dvou animovaných evropských filmů, z nichž jedním byl česko-polsko-slovensko-francouzský film „Myši patří do nebe“.