español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Mexický pohled na první kolo jednání o modernizaci NAFTA

Ve dnech 16. - 20. srpna 2017 se ve Washingtonu uskutečnilo první kolo jednání o změnách v NAFTA. V úvodních projevech představili šéfové jednotlivých delegací pozice svých zemí. Ačkoliv nezmínili detaily jednání ani konkrétní probíraná témata, byl zdůrazňován zájem upravit dohodu tak, aby z ní profitovali všichni zúčastnění.

Od 16. do 20. srpna proběhlo ve Washingtonu první kolo jednání o modernizaci Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Mexická delegace byla vedena ministrem hospodářství Ildefonsem Guajardem v doprovodu náměstka pro zahraniční obchod Juana Carlose Bakera Pinedy a šéfa pro technické záležitosti Kennetha Smithe Ramose. Zástupce federální vlády doprovodili reprezentanti soukromé sféry a organizací občanské společnosti.

Mexická strana má zájem o zefektivnění dohody a prohloubení obchodní výměny, která by byla výhodná pro všechny strany. Obdobně jako ostatní také na posílení konkurenceschopnosti regionu, podpoření inovací, posílení bezpečnosti investic a obchodu. To vše by mělo být dosaženo v rámci co nejrychlejšího jednání a jak bylo zdůrazněno, v rámci standardů odpovídajících 21. století.

Nejvíce diskutovaným tématem prvního kola se stala klauzule o pravidlech původu, na jejímž základě se aplikují celní tarify. Podle aktuálně platné normy se clo např. netýká osobních automobilů, jež mají více než 62,5 % součástek vyrobených v Mexiku, USA či Kanadě. Spojené státy přišly s návrhem určovat celní podmínky na základě národního podílu místo regionálního. Tato myšlenky byla však odmítnuta jak zástupci automobilového průmyslu, tak představiteli Mexika a Kanady. Jako pravděpodobná se jeví možnost zvýšit hodnotu regionálního podílu, pokud bude navrženo dostatečné období na implementaci tohoto pravidla. Otázkou zůstává, jestli bude pro výrobce hrozba platby 2,5% cla aplikovaného na dovoz osobních aut do USA dostatečnou pobídkou pro zvýšení regionálního podílu.  

Dalším problematickým tématem je kapitola 19 současné dohody o řešení obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi pomocí nadnárodních mechanismů. USA chtějí tuto část dohody zrušit, což ale zásadně odmítá jak Kanada, tak i Mexiko.

V otázce zemědělství podle dostupných komentářů panuje shoda a předpokládá se, že toto téma bude rychle uzavřeno v podstatě v nezměněné podobě.

Další kolo jednání proběhne 1. – 5. září ve Ciudad de México, následovat bude kanadské kolo na konci září.

Bezprostředně po ukončení prvního kola a plánovaných dalších kolech americký prezident prohlásil, že Dohodu možná zruší. To, že mexické peso de facto nereagovalo na vystoupení Donalda Trumpa ukazuje, že důležitost je přikládána oficiálním jednáním a ne mediálním vystoupením.

Ing. Eva Tadlíková, ekonomický diplomat, Pavel Šára, asistent, Marek Pyszko, stážista,Velvyslanectví ČR v Mexiku

přílohy

Data NAFTA 91 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 30. 8. 2017