česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojový projekt integrovaného farmaření pro lidi s postižením

Velvyslanectví ČR v Manile úspěšně dokončilo implementaci malého lokálního projektu pro družstvo osob s postižením v Caloocan City.

V rámci české rozvojové spolupráce byl úspěšně realizován projekt rozvoje zemědělského družstva pro osoby s postižením v okrajové části metropolitní Manily. Velvyslanectví ČR v Manile s organizací Bigay Buhay Multipurpose Cooperative realizovalo zmíněný projekt v Caloocan City, barangay Malaria, oblasti zasažené chudobou a těžkými životními podmínkami.

Cílem projektu bylo vybudování malé komunitní farmy, která zajistila zaměstnání, prostředky a obživu pro osoby s postižením včetně dětí a starých lidí v chudé okrajové příměstské oblasti ve městě Caloocan. V rámci projektu byly vybudovány záhony a zázemí pro chov drobného zvířectva, zřízeny pěstírny hub, jejichž konzumace jako alternativa drahého masa je na Filipínách stále nedoceněná, upraveny sádky pro ryby, vybudován skleník a zajištěno zařízení k ekologickému využití organického odpadu a jeho recyklaci na hnojivo. Produkce je zčásti konzumována a zčásti je určena k prodeji, přičemž z příjmu mají prospěch lidé, jež organizace sdružuje, a jejich rodiny. Místo bylo v minulosti využíváno k jiným účelům a do jeho rekultivace z brownfieldu na farmu již bylo investováno ze strany realizátora a jiných dárců průběžně od r. 2003. Zranitelná skupina obyvatel tak získala dodatečný zdroj obživy a celkově se zlepšily životní podmínky v místě.

Zástupce velvyslance Dalibor Mička vykonal monitorovací cestu a navštívil místo realizace projektu. Setkání s přítomnými členy družstva, mnohými upoutanými na invalidní vozík či odkázanými na jednoduché berle, bylo dojemné a vděčnost z jejich strany byla bezmezná. Lidé pro hosta připravili pokrmy ze své zemědělské produkce, jež vzešla z české zahraniční rozvojové spolupráce, která tak opět prokázala svůj smysl. Pozitivní dopad na marginalizovanou skupinu obyvatel, která je z větší části odkázána sama na sebe, je díky českému projektu dlouhodobý a budou z něj těžit celé vícegenerační rodiny i jednotlivci, jimž osud přichystal těžkou cestu životem. Pomocná ruka, již podala Česká republika prostřednictvím Velvyslanectví ČR v Manile, tak přispěla k zajištění jejich kvalitnějšího života a dlouhodobě udržitelného smysluplného uplatnění.

Galerie


MLP - Bigay Buhay Multipurpose Cooperative