ČR pomohla s obnovou obydlí po tajfunu Mangkhut
10.10.2019 / 07:33 | Aktualizováno: 10.10.2019 / 07:41
Česká humanitární pomoc v zahraničí opět významně pomohla lidem v nouzi. Na Filipínách bylo v rámci projektu „Posilování technické kapacity při budování a opravách obydlí po tajfunu „Mangkhut“ opraveno 900 domů a vyškoleno 200 místních stavařů v technikách stavby domů odolných proti přírodním katastrofám.
Filipíny patří mezi země nejvíce ohrožené přírodními katastrofami. Ročně Filipíny postihne cca 30 tajfunů, častá jsou i zemětřesení, sopečné výbuchy, tsunami apod. Tajfun Mangkhut udeřil na sever největšího filipínského ostrova Luzon dne 15. 9. 2018. Přestože bylo před tajfunem evakuováno na 100 tis. osob, přírodní živel si přesto vyžádal 100 lidských životů, poničil 200 tis. obydlí, infrastrukturu a zdevastoval zemědělskou úrodu.
Projekt, který byl v r. 2018 podpořen ve výši 2,8 mil. Kč na základě rozhodnutí ministra zahraničních věcí z fondu vyčleněného na okamžitou humanitární pomoc, realizovala v období prosinec 2018 – září 2019 nezisková organizace Build Change, která se zaměřuje na posilování domů před přírodními katastrofami, ve spolupráci s organizacemi Philippine Red Cross a Catholic Relief Services.
V rámci projektu byly v provinciích Cagayan a Benguet názorně vybudovány tři modelové domy, při jejichž stavbě si místní stavaři názorně osvojili nové metody výstavby bezpečnějších domů a používání trvanlivějších či odolnějších materiálů a komponentů.
Během 20 školení byli vedle 200 místních stavařů proškoleni také zástupci místních organizací, které se zaměřují na humanitární pomoc po přírodních katastrofách. Celkem bylo opraveno na 900 poničených domů. Nově osvojené techniky byly místními stavaři již použity při stavbách nových škol a administrativních budov.
Z českého projektu byl také financován vývoj nové mobilní aplikace „Tibay Balay“ (česky „pevný dům“), která je dostupná na Google Play Store v angličtině, filipínštině a ilokánštině. Díky aplikaci si mohou obyvatelé nejen severního Luzonu, ale celých Filipín nově jednoduše ověřit bezpečnost svého domu - a případně s pomocí aplikace zjistit, co a jak by šlo opravit.
Velvyslankyně ČR na Filipínách Jana Šedivá hodně výsledky projektu kladně: „Časté přírodní katastrofy na Filipínách kladou vysoké požadavky na pevnost a kvalitu domů, které jsou však bohužel často budovány z nepevných materiálů, nemají dobře připevněnou střechu apod. Osvěta mezi místními komunitami, jak lze poměrně jednoduše rapidně zvýšit odolnost obydlí, je nesmírně důležitá, protože dokáže v případě dalšího tajfunu zabránit nejen materiálním škodám, ale i zbytečným ztrátám na životech“.
I přes významnou českou pomoc se v oblasti postižené tajfunem Mangkhut nadále nacházejí stovky poničených domů, ve kterých bydlí lidé, ale nemají prostředky na opravu (tj. humanitární pomoc poskytnutá filipínskou vládou a donory do oblasti nebyla dostatečná).