česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Manile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování na Filipíny a návratu do ČR

(Archivní článek, platnost skončena 13.06.2024.)

Na Filipínách definitivně skončil stav nouze v souvislosti s Covid-19. Prezident F. Marcos dne 21. července 2023 vydal nařízení o zrušení stavu nouze a veškerých souvisejících omezeních, jež na Filipínách platily od března 2020.

Filipínský prezident se tak rozhodl na základě doporučení pracovní skupiny, která se Covid-19 po celou dobu trvání pandemie zabývala a vydávala protipandemická opatření. Vzhledem k uspokojivé proočkovanosti obyvatelstva, nízkému počtu nových nákaz, počtu úmrtí a nízkému zaplnění nemocničních lůžek v souvislosti s Covid-19 prezident Marcos rozhodl o zrušení veškerých souvisejících omezení a nařízení.

Cestovní omezení pro neočkované i povinnost absolvovat test na Covid-19 před cestou nebo po příletu na Filipíny jsou zrušena. Stejně tak je definitivně zrušena povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě, včetně té letecké. Covid-19 je nyní považován za běžné respirační onemocnění.

Pro cestovatele zůstává jediná povinnost, a to zaregistrovat se 72 hodin před příletem na Filipíny na portálu e-Travel, kde jsou jediné dvě otázky na zdravotní stav týkající se toho, zdali cestovatel byl v posledních 30 dnech v kontaktu s osobou nakaženou infekční chorobou a zdali sám cestovatel byl nemocný v posledních 30 dnech. V případě odpovědi "ano" obdrží cestovatel QR kód červené barvy, na základě nějž může být po příletu na Filipíny podroben zdravotní prohlídce.

Před cestou však cestovatelům doporučujeme ověřit si pravidla pro vstup na konkrétní filipínský ostrov u místního ubytovacího zařízení, ve kterém budou pobývat.