česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Velvyslanec navštívil provincii Bohol

Třídenní návštěva provincie Bohol ukázala řadu možností pro spolupráci s ČR, resp. velvyslanectvím ČR v Manile, především v oblasti obchodu, školství, rozvojové spolupráce, kultury a turistiky. Provincie je dnes významnou destinací domácích i zahraničních turistů na Filipínách, proto je jedním z hlavních cílů administrativy budování infrastruktury, která naváže na v příštím roce nově otevřené mezinárodní letiště, které do provincie přivede výrazně vyšší počet návštěvníků. Rozšíření možností – jak v oblasti indoorové tak outdoorové turistiky – je tak významným úkolem provinční vlády, a právě v této oblasti má ČR co nabídnout – od tramvají pro příměstskou dopravu mezi letištěm a hlavním městem, až po know how se značením turistických stezek jak mezi historickými památkami tak uvnitř hornatého vnitrozemí ostrova.

Ve dnech 2.-5. dubna 2017 uskutečnil velvyslanec ČR na Filipínách Jaroslav Olša, jr. v doprovodu rady Jana Vytopila pracovní cestu provincie Bohol. První den návštěvy byl věnován prohlídce Tarsier Conservation Centre a Habitat Bohol, příjemce finančních prostředků z malého lokálního projektu v oblasti rozvojové spolupráce.  Záchrannou stanici Tarsier Conversation Centre dlouhodobě navštěvují čeští vědci, především Milada Řeháková ze ZOO Ústí nad Labem, která je jedním z iniciátorů projektu. Nártoun (anglicky tarsier) je nejmenším primátem velikosti lidské pěsti a je jedním z turistických symbolů Boholu, respektive celých Filipín. Není sice zatím ohroženým druhem, ale většina nártouních stanic na ostrově je bohužel zaměřena pouze na poskytování služeb turistům bez jakékoliv vědecké činnosti a dochází zde k masivním odlovům chráněných zvířat z volné přírody a k vysoké úmrtnosti zvířat. Proto aktivity tohoto centra, pro turisty nepřístupného a jehož cílem je čistě vědecké pozorování života dosud velmi málo popsaného primáta, je velmi zásadní pro udržení zdravé populace primátů v přirozeném prostředí.

Následně se velvyslanec zúčastnil zkoušky významného filipínského hudebního tělesa Loboc Children Choir (v roce 2003 navštívilo též ČR) a společně s představiteli Národní komise pro kulturu a umění se sešel s místním mecenášem a sběratelem umění Lucasem M. Nunaem. Povečeřel pak s ředitelem sekce rozvoje a kultury soukromé Holy Name University Marianitem Luspem.

 


Druhý den cesty byl přijat rektorem Bohol Island State University Dioscorem Avergonzadem a jeho týmem, poobědval s guvernérem Edgarem Chattem a nejvyššími představiteli místní administrativy a v doprovodu ředitele Centra pro kulturu a rozvoj umění Provincie Bohol navštívil dům bývalého prezidenta Filipín Carlose Garciy a místní pobočku Národního muzea. K širší debatě o možnostech spolupráce mezi velvyslanectvím v Manile a provincií Bohol pak pozval desetičlennou skupinu místních architektů, historiků, literátů a umělců vedenou žákem českého divadelního režiséra a scénografa L. Smočka Lutgardo Labadem.

 

gnf

gnf

 

Část cesty byla věnována prohlídce lokalit spojených s českými jezuitskými misionáři. Oba diplomaté se tak sešli s Geradem Sacem, farářem Maribojoku, města v němž v 18. století působil český jezuitský misionář Vavřinec (Lorenzo) John a seznámili se zde s plány na obnovu místního historického kostela zničeného v roce 2013 zemětřesením. Církevní představitelé byli informováni o připravovaném překladu dopisů českých misionářů z Boholu, Leyte a Negrosu, které jsou zde zcela neznámé, přestože představují jedny z prvních známých popisů těchto míst.

Poslední den pobytu se pak oba čeští diplomaté sešli k substantivnímu dvouhodinovému jednání o zavedení českého turistického značení s ředitelkou Bohol Tourism Office Josephine R. Cabarrusovou a jejím týmem. Dohodnuta byla účast velvyslanectví na konferenci zástupců kanceláří na podporu turistiky všech měst ostrova, která má proběhnout v květnu s cílem prezentovat české turistické značení a vyznačit na ostrově první stezku. Předběžně bylo dohodnuto, že by tato akce sloužila také jako workshop pro pracovníky turistické kanceláře, kteří by pak sami pokračovali ve značení dalších tras.

Tentýž den pak velvyslanec dal interview Bohol Tribune, jednomu ze tří místních deníků a oba diplomaté byli pozváni na večeři  gen. ředitelem filipínského Národního muzea Jeremy Barnsem a jeho náměstkyní Anou Labradorovou, kteří byli na Boholu na konferenci ASEAN věnované rekonstrukci památek poškozených zemětřesením v roce 2013.

Kulturní část návštěvy provincie zorganizoval režisér Lutgardo Labad, významný boholský rodák známý jako divadelní scénograf a režisér a tvůrce filmové hudby k dílům Lino Brocky, považovaného za nejvýznamnějšího filipínského režiséra. Labad byl navíc jednou z osobností dodnes existující divadelní scény PETA, kde jeho učitelem byl mj. český režisér a dramatik a jeden ze zakladatelů Činoherního klubu Ladislav Smoček, který v Manile působil na začátku 70. let. Labad byl také iniciátorem a autorem obou účastí Filipín na Pražském Quadrienale v roce 1983 a 2015. V rámci jednání bylo dohodnuto, že místní divadelní soubor nastuduje Čapkovo drama R. U. R., které Lutgardo Labad přeloží do visájanštiny/cebuánštiny – bude se tak jednat o vůbec první překlad českého literárního díla do tohoto druhého největšího filipínského jazyku.

V galerii regionální pobočky Národního muzea bude představena v červnu/červenci česká výstava a boholský guvernér zaštítí místní křest připravované knihy anglických překladů dopisů českých jezuitů z ostrovů Negros, Leyte a Bohol (na Boholu působili minimálné Antonín Malínský v Jagně a Vavřinec John v Maribojoku).

Místní filmaři také projevili zájem o uspořádání evropského filmového festivalu CineEuropa, který by tak do provincie přicestoval vůbec poprvé. Česká strana – jako předsedající manilskému clusteru EUNIC (European Union National Institutes of Culture) se zavázala zprostředkovat kontakt s Delegací EU v Manile, která akci tradičně koordinuje.