Velvyslanectví ČR v Manile podpořilo projekt na záchranu orla opičího
07.05.2024 / 11:56 | Aktualizováno: 07.05.2024 / 12:11
Filipínští ornitologové spolupracují se ZOO Liberec na záchraně jednoho z největších létajících a nejohroženějších dravců planety – orla opičího. V dubnu 2024 vykonali cestu do ČR, aby se od českých ornitologů naučili nové metodě rozmnožování emblematického ptáka Filipín, díky níž se zvyšuje naděje na jeho přežití i pro budoucí generace.
Velvyslanectví České republiky v Manile se dlouhodobě angažuje v projektech ochrany životního prostředí a již několik let podporuje výzkum v oblasti ochrany dravců na Filipínách. Nyní velvyslanectví finančně podpořilo studijní cestu filipínských ornitologů z organizace Philippine Eagle Foundation sídlící v Davau do Liberce, aby se tam naučili postupu rozmnožování filipínského dravce, jehož nyní v přírodě přežívá méně než 300 jedinců. Chargé d’affaires a.i. Dalibor Mička v červenci 2023 navštívil Philippine Eagle Center v Davau na ostrově Mindanao a se zástupci centra předjednal možnosti další spolupráce, včetně právě uskutečněného projektu.
ZOO Liberec se dlouhodobě specializuje na chov dravců – zejména orlů a supů. S úspěšným odchovem započala již v 70. letech 20. století. ZOO Liberec se rovněž zabývá navracením ohrožených dravců do volné přírody. Více než 20 let se úspěšně podílí na repatriačním projektu pro orlosupy bradaté v Alpách a ve Španělsku.
Důležitou součástí, a lze říci i podmínkou, úspěšného chovu je implementace nových postupů a chovatelských metod. V Liberci se tak mnoho let používá a zdokonaluje umělá inkubace vajec, technika umělé inseminace dravců a metoda kryopreservace dravčího spermatu.
Odborné školení dvou expertů z Philippine Eagle Center jim poskytlo potřebné informace a zejména možnost reálného provádění umělé inseminace dravců, umělé inkubace vajec dravců a kryoprezervace spermatu dravců.
Celé školení proběhlo pod dohledem Ing. Jana Hanela, Ph. D. ze ZOO Liberec přesně dle plánu projektu Agenda 2030 a ornitologové odjeli zpět na Filipíny s mnoha zásadními informacemi. Jejich spolupráce s libereckými ornitology bude pokračovat, přičemž v říjnu 2024 (vrchol hnízdní sezóny orlů opičích) přijede do Philippine Eagle Center několik odborníků na chov dravců (včetně chovatelů ze ZOO Liberec) a ti zajistí dohled a pomoc při vlastních inseminacích.
Velvyslanectví ČR v Manile bude i nadále v kontaktu jak s českými, tak i filipínskými specialisty a chová naději, že orel opičí, který je také vyobrazen na nové polymerové bankovce nejvyšší hodnoty (1000 pesos), bude v budoucnu k vidění ve volné přírodě, a nikoliv na seznamu vyhynulých druhů.