česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

České firmy nabízí Filipínám technologie pro zkrocení ničivých živlů

Po ničivém červencovém supertajfunu navštívila Filipíny česká podnikatelská delegace, která představila řešení z oblasti vodního hospodářství, úpravy pitné vody ale i zdravotnictví. Mise se uskutečnila na okraj zasedání Smíšeného výboru pro  hospodářskou spolupráci a byla podpořena z prostředků PROPED.

Na konci července 2024 zasáhl Filipíny supertjafun Gaemi. Řádění ničivého živlu si bohužel vyžádalo více než čtyřicet lidských životů a celkové materiální škody přesáhly hodnoty 180 milionů dolarů. Z této částky představují téměř 85 milionů dolarů škody na infrastruktuře a ztráty zemědělské produkce byly vyčísleny na více než 50 milionů dolarů. Ministerstvo zemědělství Filipín dále vyčíslilo, že plocha půdy zasažené tajfunem a následnými povodněmi přesáhla výměru 82 000 hektarů.

Supertajfun Gaemi ale zdaleka není výjimečnou událostí, přírodní katastrofy zasahují Filipíny pravidelně a průměrně způsobí škody ve výši 500 milionů dolarů ročně. Značnou část škod lze přičítat právě povodním a záplavám souvisejícími s tajfuny a monzunovými dešti. Filipínská vláda si uvědomuje, že zlepšení systému vodního hospodářství může alespoň částečně snížit ničivé dopady přírodních živlů a proto v letošním roce představila Integrovaný plán managmentu vodních zdrojů. Plán navrhuje investice do výstavby nových přehrad, hydroenergetiky, retenčních nádrží, kanalizací i vodního řádu, které mají přispět ke zlepšení celkové situace. Ročně by tyto plány měly být podpořeny ze státního rozpočtu částkou přibližně 260 milionů dolarů. Filipínská vláda zároveň očekává, že řada projektů bude realizována v rámci partnerství soukromého a veřejného sektoru (PPP) anebo financována z prostředků rozvojové pomoci od bilaterální partnerů či mezinárodních organizací.

Příležitosti nejen v oblasti vodního hospodářství příhodně prozkoumala i česká podnikatelská delegace, která se účastnila zasedání mezivládního Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci. Delegace byla tvořena firmami z klastru CREA Hydro&Energy a taky zástupcem společnosti Linet či výrobcem vodních filtrů z firmy Bonno. Pro delegaci uspořádalo Velvyslanectví ČR v Manile matchmakingový seminář, kterého se účastnilo přibližně 50 filipínských účastníků. Zástupci českých firem tak měli možnost prezentovat své produktové portfolio, navázat nové kontakty s potenciálními partnery a diskutovat o konkrétních příležitostech a projektech v zemi. 

Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile