česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České aktivity na Palau

Nerezidentní velvyslanec ČR na Palau Jaroslav Olša, jr. se tradičně zúčastnil oslav výroční nezávislosti Palauské republiky a při této příležitosti proběhlo několik českých iniciativ v této mikronéské zemi.
 

7TH EUROPEAN FILM FESTIVAL IN PALAU

7TH EUROPEAN FILM FESTIVAL IN PALAU

Ve dnech 2.-5. října 2015 proběhl v Kororu, hlavním městě Palauské republiky, už sedmý ročník evropského filmového festivalu. Tradici této největší každoroční kulturní akce na Palau, organizované pod záštitou palauského prezidenta, zahájilo české velvyslanectví v Manile v roce 2009 a i po sedmi letech je hlavním iniciátorem této filmové přehlídky. V letošním roce filmy na tuto přehlídku poskytly prostřednictvím svých ambasád v Manile Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko a pochopitelně také Česko, které reprezentovala romantická komedie Přijde letos Ježíšek? režisérky Lenky Kny z roku 2013.

(l-p): honorární konzul Itálie Marcello Pierantozzi, honorární konzulka ČR Sandra Pierantozzi, velvyslanec Itálie Massimo Roscigno, velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr., státní ministr a ministr zahraničních věcí Palau Billy Kuartei, velvyslankyně Nizozemí Marion Derckx, honorární konzulka Francie Mandy Etpison, honorární konzul Španělska Shallum Etpison a velvyslankyně Spojených států Amy Hyatt

(l-p): honorární konzul Itálie Marcello Pierantozzi, honorární konzulka ČR Sandra Pierantozzi, velvyslanec Itálie Massimo Roscigno, velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr., státní ministr a ministr zahraničních věcí Palau Billy Kuartei, velvyslankyně Nizozemí Marion Derckx, honorární konzulka Francie Mandy Etpison, honorární konzul Španělska Shallum Etpison a velvyslankyně Spojených států Amy Hyatt

Už po řadu let je místem konání festivalu hlavní sál Palau Community College, největší vzdělávací instituce v zemi. Jako v posledních několika letech se festival na žádost palauské strany stal součástí oslav výročí nezávislosti země, které letos probíhají od 30. září do 4. října. Slavnostního zahájení festivalu, které proběhlo dne 2. října, se za evropskou stranu zúčastnili velvyslanci ČR, Itálie, Nizozemí a USA a dále pak honorární konzulové ČR, Itálie, Španělska a Francie. Za palauskou stranu festival zahájil státní ministr a ministr zahraničních věcí Billy Kuartei a jeho předchůdkyně ve funkci a současně honorární konzulka ČR Sandra Pierantozzi, za evropskou pak velvyslanci Itálie a ČR, Massimo Roscigno a Jaroslav Olša, jr. Ve svém projevu ministr Kuartei poděkoval za tuto pozitivní iniciativu evropských zemí a přimluvil se za pořádání i dalších ročníků. Ocenil také osobní přítomnost trojice evropských velvyslanců. Zájem o pokračování festivalu potvrdili i přítomní evropští velvyslanci.


U příležitosti zahájení festivalu velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. také předal Medaili Ministerstva zahraničních věcí ČR řediteli Palau Community College Patricku U. Telleiovi, který se od počátku podílel na pořádání festivalu a v posledních letech se tento koná právě v jím řízené škole. Dr. Tellei je ředitelem této nejvýznamnější školy na Palau od roku 1999, studoval na renomované University of Hawaii a doktorát následně získal na University of San Diego. O pouhé dva dny dříve byl Dr. Tellei a celá Palau Community College oceněna také vládou Palauské republiky, plaketu si ředitel PCC převzal přímo z rukou prezidenta Palau T. Remengesaua na státní večeři u příležitosti 21. výročí nezávislosti.


Při své návštěvě Palau velvyslanec ČR Jaroslav Olša, jr. předal také dar tří desítek knih českých autorů a o České republice, kultuře a historii v angličtině knihovně Palau Community College. Součástí daru byly např. překlady románů a sbírek Karla Čapka, Milana Kundery, Franze Kafky, Jaroslava Seiferta, Josefa Škvoreckého, Bohumila Hrabala, Martina Vopěnky a Miloše Urbana, dvě antologie a výbor z českých pohádek. Dále pak publikace o historii české hudby, literatury a kultury z produkce Divadelního ústavu a Ministerstva kultury ČR, a sadu knih o historii Českých zemí z produkce nakladatelství Práh.

 

Moderní třípatrová knihovna byla otevřena před cca pěti lety a její financování zajistila zčásti palauská vláda, ale především dary bývalých absolventů. Jedná se o veřejnosti přístupnou a současně největší knihovnu v zemi, která je de facto též „národní knihovnou a archivem“ s největší sbírkou veškerých publikací vydaných a týkajících se Palau a funguje také jako oficiální depozitní knihovna OSN.

 

 

Fotografie: Danka Ledgerwood, Koror