česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kendal Poetry Festival
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Současná česká poezie na severu Anglie

Zveme Vás na autorská čtení českých básníků Kateřiny Rudčenkové a Milana Děžinského, která proběhnou v Manchesteru a Kendalu na konci června.

Českých knih vychází v anglosaském světě poskrovnu. O to významnější byl rok 2021, kdy se hned dva čeští básníci, Milan Děžinský a Kateřina Rudčenková, dočkali knižního vydání v Británii. Zatímco Děžinského sbírka Tajný život vyšla v anglickém překladu ve skotském nakladatelství Blue Diode Press (přeložil Nathan Fields), Kateřiny Rudčenkové se ujalo velšské nakladatelství Parthian Books a publikovalo výbor z její básnické tvorby pod názvem Dream of a Journey (sestavila a přeložila Alexandra Büchler). 

Rudčenková i Děžinský patří v České republice mezi nejuznávanější básníky své generace a oba jsou držitelé prestižního literárního ocenění Magnesia Litera.

Ve čtvrtek 23. června 2022 se představí na Generálním konzulátu ČR v Manchesteru, kde budou číst své básně a v češtině pohovoří také o svých do angličtiny přeložených knížkách i o  současné české poezii. Večerem bude provázet Martin Krafl, vedoucí Českého literárního centra, který zároveň představí poslání a aktivity této instituce.

Literární čtení Kateřiny Rudčenkové a Milana Děžinského společně pořádají Generální konzulát ČR v Manchesteru a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny. 

V sobotu 25. června 2022 pak oba básníci vystoupí na festivalu poezie v Kendalu v rámci akce nazvané „Poetry Across Borders“.

Jestli máte zájem zúčastnit se autorského čtení v Manchesteru, kontaktujte nás na emailu manchester@embassy.mzv.cz

Program festivalu v Kendalu naleznete na https://www.kendalpoetryfestival.co.uk/whats-on-kendal-poetry-festival-2022/

CzechLit | Czech Literary Centre