česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace ze Senátu, krajanského zmocněnce MZV ČR a zástupců MŠMT ČR na severu Anglie a ve Skotsku

Ve dnech 10. – 13. června 2019 navštívili sever Anglie a dvě největší skotská města zástupci Senátu Parlamentu ČR, Ministerstva zahraničí ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, kteří se zabývají krajanskou agendou a podporou výuky českého jazyka v zahraničí.

Delegaci Senátu Parlamentu České republiky tvořili předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin, místopředseda komise Patrik Kunčar a tajemnice Bronislava Vacková, Ministerstvo zahraničí zastupoval Zvláštní zmocněnec pro krajany v zahraničí Jiří Krátký, za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR se návštěvy zúčastnili ředitel Odboru mezinárodních vztahů a EU Ladislav Bánovec a Eva Tučková z Odboru základního vzdělávání.

Po předchozím programu v Londýně se delegace v pondělí 10. června 2019 přesunula do Manchesteru, kde se nejdříve seznámila s činností nedávno otevřeného Generálního konzulátu ČR. Na pracovní večeři s bývalou honorární konzulkou ČR E. Ross, s vedením České školy Manchester P. Matáskovou, T. Kokocinskou a L. Hálovou a taktéž M. Abid z neformální české krajanské skupiny delegace diskutovala o působení krajanů v regionu a jejich podpoře a významu výuky češtiny pro děti krajanů zde žijících.

Následující den se díky setkání se zástupci Československé společnosti Sheffield N. Bemelem a L. Knittlem a učitelkami československé školy měli členové delegace možnost seznámit jak s výukou bohemistiky na univerzitě v Sheffieldu, tak vyslechnout prezentaci o pravidelné víkendové výuce českého jazyka a reálií pro děti školního věku. Poté byla možnost shlédnou unikátní sbírku rukopisů J. A. Komenského v sheffieldské univerzitní knihovně. Následoval krátký přesun do Leedsu, kde delegace zavítala do komunitního centra Comenius School, které pomáhá českým občanům s vyřizováním nejrůznějších úředních záležitostí a zároveň se vzděláváním dětí v češtině a českých reáliích. Poté byla možnost pohovořit si s vedením Comenius School – T. Kostečkou, L. Scherksovou a A. Hemsworth o problémech integrace českých občanů v Leedsu a plánech této krajanské organizace do budoucna.

Ve středu 12. června 2019 vyrazila delegace do Skotska. Prvním cílem byla univerzita v Glasgow, kde ji J. Čulík a jeho spolupracovníci seznámili s fungováním lektorátu bohemistiky. Dále si prohlédli i vzácné exempláře české literatury v místní univerzitní knihovně. Po přejezdu do Edinburghu měli členové delegace nejprve možnost diskutovat s ředitelkou České školy V. Macleod a shlédnout výuku češtiny pro cizince na místní univerzitě. Na separátním setkání s honorárním konzulem ČR P. Millarem byla příležitost vyslechnout si jeho dlouhodobé zkušenosti z života ve Skotsku a jeho aktivní pomoci českým krajanům.

Během všech setkání se zástupci krajanské komunity ocenili členové delegace jejich význmaný přínos pro šíření dobrého jména ČR v zahraničí a jejich aktivní podporu „všeho českého“ u nejmladší generace krajanů.

Galerie


Návštěva delegace ze Senátu, krajanského zmocněnce MZV ČR a zástupců MŠMT ČR na severu Anglie a ve Skotsku