česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Manchester
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Autorské čtení českých básníků Kateřiny Rudčenkové a Milana Děžinského na severu Anglie

Literární čtení Kateřiny Rudčenkové a Milana Děžinského společně uspořádali Generální konzulát ČR v Manchesteru a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny.

Ve čtvrtek 23. června 2022 na Generálním konzulátu ČR v Manchesteru představili krajanům svou poezii čeští básníci Kateřina Rudčenková a Milan Děžinský, akci moderoval vedoucí Českého literárního centra Martin Krafl. Básníci četli ze své aktuální tvorby, hovořili též o svých knihách, přeložených do angličtiny. Moderátor též informoval o činnosti a poslání Českého literárního centra, které úspěšně prosazuje českou literaturu v zahraničí. Na krásný umělecký zážitek navázala číše vína pro krajany i vystupující, na kterou všechny přítomné pozval generální konzul s manželkou.

V sobotu 25. června 2022 vystoupili oba básníci na mezinárodním festivalu poezie v Kendalu v rámci akce nazvané „Poetry Across Borders“.
Rudčenková i Děžinský patří v České republice mezi nejuznávanější básníky své generace a oba jsou držitelé prestižního literárního ocenění Magnesia Litera.

Českých knih vychází v anglosaském světě poskrovnu. O to významnější byl rok 2021, kdy se hned dva čeští básníci, Milan Děžinský a Kateřina Rudčenková, dočkali knižního vydání v Británii. Zatímco Děžinského sbírka Tajný život vyšla v anglickém překladu ve skotském nakladatelství Blue Diode Press (přeložil Nathan Fields), Kateřiny Rudčenkové se ujalo velšské nakladatelství Parthian Books a publikovalo výbor z její básnické tvorby pod názvem Dream of a Journey (sestavila a přeložila Alexandra Büchler).

Galerie


Autorské čtení českých básníků Kateřiny Rudčenkové a Milana Děžinského na severu Anglie