česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: J. K. Režná
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den proti násilí na ženách a mezinárodní kampaň „Orange the World“

Ochrana lidských práv a základních svobod, včetně práv žen a dívek, patří spolu s podporou demokracie i nadále ke stěžejním cílům zahraniční politiky České republiky.

25. listopad je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. Tímto dnem počíná každý rok kampaň pořádaná UN Women - „Orange the World - 16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí na ženách a dívkách“, kterou symbolizuje oranžová barva. Kampaň končí 10. prosince, což je Mezinárodní den lidských práv. V letošním roce je mottem Dne proti násilí na ženách „ UNITE! Invest to Prevent Violence Against Women & Girls“.

Násilí vůči ženám je genderově podmíněné násilí namířené proti ženě, protože je ženou, nebo ženy neúměrně postihuje. Je rovněž závažným porušením lidských práv. Zahrnuje činy, jako je sexuální násilí, včetně znásilnění, mrzačení ženských pohlavních orgánů, nucené sňatky, nucené potraty nebo sterilizace, obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování, nebezpečné pronásledování, sexuální obtěžování, vraždy žen, nenávistné výroky a trestné činy na základě pohlaví a různé formy násilí na internetu (kybernetické násilí). Domácí násilí je rovněž formou násilí na ženách. Kořenem tohoto násilí je nerovnost žen a mužů, která je projevem strukturální diskriminace žen.

Podle celosvětových průzkumů UN-Women téměř 1 ze 3 žen starších 15 let byla alespoň jednou za život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí, ať už ze strany intimního partnera nebo jiné osoby. Pandemie COVID-19 rizikové faktory pro násilí na ženách a dívkách v mnoha případech zhoršila, posílila jeho základní příčiny, jako jsou genderové stereotypy a škodlivé společenské normy, a odhalila a prohloubila hluboké strukturální nerovnosti. Situaci dále zhoršují protínající se krize změny klimatu, globálních konfliktů a hospodářské nestability. Násilí na ženách a dívkách je globální fenomén. V mnoha zemích dochází k porušování a potlačování práv žen, jsou přijímány regresivní zákony vedoucí k beztrestnosti pro pachatele domácího násilí. Zároveň narůstá počet hnutí potírajících práva žen včetně antifeministických skupin. Stále rozšířenější je kybernetické násilí, které postihuje zejména ženy aktivní ve veřejném životě. Přibyly útoky proti obránkyním lidských práv, novinářkám a aktivistkám, které čelí zvýšeným represím. Obránkyně lidských práv jsou běžně terčem obtěžování, nenávistných projevů, diskriminace, šíření osobních nebo intimních informací, pomluv a další formy online nátlaku k umlčení a potrestání jejich veřejné účasti na sociálních médiích.