
Král Karel má pozvání do Česka - rozhovor velvyslankyně Chatardové pro deník Blesk
05.09.2023 / 13:06 | Aktualizováno: 05.09.2023 / 14:07
Byla u toho, když skončila vláda britské panovnice Alžběty II. a na trůn usedl Karel III. Česká velvyslankyně v Londýně Marie Chatardová v rozhovoru pro Blesk nastínila, jak se změnilo Spojené království, i to, jestli by král mohl navštívit Prahu.
Zažila jste jeden z nejtěžších okamžiků v moderních dějinách Spojeného království – konec druhé alžbětinské éry. Dá se říct, jak se země za ten rok proměnila?
„Král Karel III. se už při svém nástupnickém ceremoniálu zavázal, že bude následovat příkladu své matky. A co slíbil, to naplňuje. Vidím hlavně kontinuitu a ne velké změny. Panovník je velmi aktivní, ještě coby následník trůnu se věnoval otázce ochrany životního prostředí. Jeho otisk je vidět v rozsáhlé síti charitativních organizací, na které dohlíží, je jich kolem 420. Britskými médii také proběhlo, že se chystá v nejbližších týdnech spustit svůj velký osobní projekt, a sice národní iniciativu proti plýtvání potravinami.“
Ještě coby princ ale nepatřil k nejpopulárnějším členům královské rodiny. Jak ho přijímají obyčejní Britové, kdy mnoho z nich za svůj život neznalo jiného panovníka než Alžbětu II.?
„Máte pravdu, královna Alžběta II. byla u moci 70 let, takže většina žijících Britů se narodila za její éry a její skon byl pro ně velký šok. Ale stávající král Karel III. se na svoji roli připravoval dlouze a pečlivě. Od korunovace, která proběhla v květnu, jeho popularita vzrostla, patří teď mezi nejoblíbenější členy královské rodiny.“
Takže republikánské tendence, které ve Velké Británii jsou, současný král ustojí?
„Republikánské tendence byly i za panování královny Alžběty II. Jsou samozřejmě i teď, ale menšinové a za posledních 10 let nevzrostly více než o 5 procent.“
Takže královská rodina se těší stále stejné popularitě?
„Královská rodina je stále populární a má velký potenciál k tomu, aby spojovala společnost. Monarchie je i velmi dobrou obchodní značkou pro zemi. Nedávno vyšel audit, který říká, že korunovační rok zatím zemi přinesl čistý zisk zhruba 800 milionů liber (asi 22,5 miliardy korun – pozn. red.).“
Král sám si vyzkoušel roli černé ovce rodiny, když probíhal bouřlivý rozvod s princeznou Dianou. Nyní je v podobné situaci jeho syn Harry. Jak se na to dívají lidé ve Velké Británii?
„Nemyslím si, že je tady nějaká paralela, a britskou veřejnost to už příliš nezajímá.“
V poslední době být premiérem Velké Británie znamenalo sedět na vratkém křesle. Už se země politicky stabilizovala?
„V minulém roce země vystřídala postupně tři premiéry konzervativní strany. Premiér Sunak, který je ve funkci od října 2022, zdá se, konzervativní stranu stabilizoval. To se ukázalo i na tom, jak relativně snadno se mu podařilo prosadit tzv. Windsorský rámec, tedy dohodu s Evropskou unií o implementaci severoirského protokolu (dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, což bylo předmětem napětí po brexitu – pozn. red).“
Celý rozhovor si můžete přečíst zde.