english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

8-9 Grosvenor Place

S budovami na Grosvenor Place č. 8 a 9 se pojí nejen první okamžiky zastupitelství ČSR v Londýně, ale i období druhé světové války, kdy v jednom z těchto domů sídlila exilová Kancelář prezidenta republiky. Budovy československý stát luxusně vybavil a zmodernizoval, ale v létě 1944 byly značně poškozeny při náletech na Londýn.
 

Zastupitelský úřad Československé republiky začal v Londýně působit téměř bezprostředně po vzniku samostatného státu, již 20. listopadu 1918. Sídlil v nejprve pronajaté a později dlouhodobě propachtované budově na Grosvenor Place č. 9, jež sloužila za první republiky jako rezidence velvyslance i reprezentačním účelům obecně. Kanceláře úřadu sídlily ve vedlejším čísle 8.

Rozhodně nelze tvrdit, že by se mladý československý stát choval k těmto budovám macešsky. Vnitřní vybavení dostal na starost jeden z předních českých architektů té doby, Jan Kotěra, a kromě nového designového nábytku použil i vzácné kusy z obchodu populárního pražského starožitníka Christiana Rosenkrantze. Bodovy byly obohaceny o starožitné křišťálové lustry, ale prošly zároveň i modernizací, ať už šlo o ústřední topení, rozvod teplé vody či instalaci výtahů.

Před začátkem druhé světové války uvažoval československý stát o prodeji obou budov, ale okupace ČSR tyto plány zhatila. V budově č. 8 tedy i za války působilo velvyslanectví exilové vlády, zatímco vedlejší budova sloužila prezidentovi Edvardu Benešovi a vojenskému attaché jako kancelář. V dubnu roku 1944 byl v domě zřízen protiletecký kryt, což se ukázalo jako moudrý krok. V červnu a červenci téhož roku totiž utrpěly obě budovy zásahy při náletech a byly značně poškozeny.

Obnovená poválečná republika již s budovami na Grosvenor Place nemohla počítat, bylo zřejmé, že smlouva o pachtu pozemku nebude prodloužena. Poškozené budovy, které ČSR dříve s takovou pompou rekonstruovala, se po válce dočkaly jen nejnutnějších úprav a českoslovenští diplomaté v Londýně pracovali v tomto přechodném období roztroušeni po několika budovách.