english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky pro cestování do Spojeného království

Stránka už není dále aktualizována
 

TATO STRÁNKA UŽ NENÍ AKTUALIZOVÁNA? PRO AKTUÁLNÍ PODMÍNKY PRO CESTOVÁNÍ DO SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ PROSÍM SMĚŘUJTE SEM.

 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ SPOJENÉHO KRÁLOVSTVÍ:

Od 18. 1. 2021 platí povinnost prokázat se PŘED odjezdem/odletem do Anglie negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Opatření se vztahuje na leteckou, lodní i železniční dopravu a platí pro všechny cestující s minimem výjimek. Uznávaným druhem testu jsou PCR test, antigenní (LF) a LAMP, ovšem testy musejí splňovat stanovené parametry účinnosti. Je povinností mít o takovém testu certifikát vydaný v angličtině, francouzštině či španělštině, který obsahuje sadu povinných údajů, viz podrobnosti. Negativní test je zapotřebí prokázat přepravní společnosti již před odjezdem do UK. Cestujícím, kteří nebudou mít při přechodu UK hranic test k dispozici, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 GBP.

Cestující také musejí vyplnit příjezdový formulář (nejdříve 48 hod. před příjezdem do UK) a vztahují se na ně veškerá opatření lockdownu. Bez ohledu na negativní před-odletový test po příjezdu do UK i nadále platí pro cestující povinná (domácí) karanténa v délce 10 dní.

Výjimky z povinnosti nechat se otestovat před cestou mají děti do 11 let, cestující z tzv. Common Travel Area (Spojené království, Irsko, ostrov Man a ostrovy Jersey a Guernsey), a v omezené míře také mezinárodní nákladní přepravci či cestující ze 3 oblastí, kde není možné nechat se před odletem otestovat (Falklandské ostrovy, Svatá Helena a Ascension).

Všichni cestující do Anglie ze všech zahraničních musí dále od 15.2. absolvovat testy PCR ve 2. a 8. dni karantény navíc k již požadovaným předletovým testům. Testy je nutné rezervovat JIŽ PŘED CESTOU DO UK online na tomto portálu. Číslo testovacího balíčku následně cestující musejí PŘED CESTOU do UK vyplnit do příletového kontaktního formuláře. Balíček dvou testů si cestující hradí sám, jednotná cena balíčku je 210 GBP. Současně se ihned po příjezdu musejí všichni cestující izolovat po dobu 10 dnů.  Balíček s testy bude cestujícím doručen kurýrem na místo, kde se izolují. Testy si izolovaní cestující provádí sami v určené dny a kurýr je následně vyzvedne a odveze na vyhodnocení. Pokud bude výsledek kteréhokoliv z testů testu pozitivní, cestující musejí zůstat v karanténě dalších 10 dní. Cestující, kteří by neabsolvovali první test, by se vystavili pokutě 1000 GBP a pokutě 2000 GBP, pokud neabsolvují druhý test. Cestující si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příletu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příletu; smyslem testu 2. den po příletu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy).

Výjimky z povinnosti nechat se otestovat před cestou do UK mají např. mezinárodní nákladní přepravci, či cestující z tzv. Common Travel Area (Spojené království, Irsko, ostrov Man a ostrovy Jersey a Guernsey).

Důrazně doporučujeme, aby cestující měli před cestou do Velké Británie nachystány ke kontrole vytištěné tyto dokumenty:

  • Potvrzení o negativním testu v angličtině
  • Vyplněný travel locator
  • Potvrzení o objednání a zaplacení balíčku dvou popříjezdových testů (2. a 8. den po příletu bez ohledu na dobu pobytu)

Cestující přijíždějící do Anglie ze seznamu 33 rizikových zemí J Ameriky a J Afriky, SAE a Portugalska s novými variantami koronaviru, a to i pokud rizikovou zemí jen tranzitovali v posledních 10 dnech, budou do země vpuštěni pouze pokud jsou občany či rezidenty Británie. Od 15.2. tito cestující budou muset bez výjimky absolvovat 10 denní karanténu ve vládou určených hotelech. Do karanténního programu je zapojeno 16 hotelů (4600 pokojů). Příchozí z rizikových zemí, kteří budou chyceni při porušování pravidel karantény, mohou být pokutováni až do výše 10 000 liber a hrozí jim 10 let vězení při uvedení nepřesných či lživých informací. Bude zajištěna doprava takových osob z letišť na místo izolace. Pobyt je možné rezervovat zde, bude účtován poplatek 1750 GBP (který obsahuje i výše uvedené testy ve 2. a 8. dni karantény).

Upozorňujeme, že Skotsko, Severní Irsko a Wales postupují v oblastech veřejného zdraví samostatně.

Pokud jde o Skotsko, platí povinnost před příjezdového testu. Od 15.2. navíc ve Skotsku platí povinná 10-denní hotelová karanténu pro VŠECHNY mezinárodní přílety. Poplatky za karanténu jsou 1750 GBP za dospělou osobu, 650 za další dospělou ve stejném pokoji, 325 GBP za dítě od 5 do 12 let. Dále bude nutné absolvovat testy PCR ve 2. a 8. dni karantény, navíc k již požadovaným předletovým testům. V platnosti zůstává i povinná registrace do příjezdového formuláře.

Ověřte si prosím aktuální informace k jednotlivým zemím na těchto stránkách -  Skotsko zde, Wales zde, Severní Irsko zde.

 

3. DOPRAVA A TRANZIT:

Pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) je umožněna a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais. Komerční autobusová přeprava i nadále zůstává v omezeném provozu.

S ohledem na výše uvedený lockdown postupně komerční dopravci zrušili většinu přímých letů mezi Českou republikou a Spojeným královstvím.

Tranzit přes konkrétní země - laskavě prosíme o kontrolu aktuálních podmínek přepravy v rozcestníku MZV ČR.

 

4. OPATŘENÍ: 

Všem cestujícím je důrazně doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, opětovně upozorňujeme na platná pravidla lockdownu na území Anglie, povinnost mít po příjezdu do země negativní test na koronavirus a platná karanténní opatření

Pokyny a zdravotní doporučení humanitární organizace "Doctors of the World" ohledně koronaviru ve Spojeném království je možné stáhnout pod tímto článkem. 

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
Další informace o vládních omezeních ve Spojeném království je možné nalézt ZDE.

Web britského Ministerstva zdravotnictví ZDE, NHS ZDE a Ministerstva dopravy ZDE.

Cestovní doporučení britské vlády ZDE

MZV na na webu i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána množstvím zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Upozorňujeme, že výše uvedená opatření se mohou kdykoliv změnit, stejně tak se mohou změnit platná dopravní omezení v rámci tranzitních zemí.

MZV zároveň důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.