česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: /c/ MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní den svobody tisku

3. květen je každoročně připomínán jako Světový den svobody tisku. Ministerstvo zahraničních věcí chce při té příležitosti vyjádřit poděkování všem odvážným novinářkám a novinářům a ujistit je o pokračující podpoře ze strany Česka. Svoboda projevu a tisku jsou nezbytnými předpoklady dobrého vládnutí, informovaného rozhodování a zodpovědnosti vlád před svými občany. Aktuální válka v Evropě zřetelně podtrhuje význam svobody tisku jako zdroje nezávislých a ověřených informací, které vedou k adekvátní reakci demokratických vlád.

Podpora svobody projevu a médií patří mezi dlouhodobé priority české zahraniční politiky. V rámci Programu transformační spolupráce vydává MZV ročně více než 25 milionů korun na projekty podporující nezávislá média, mediální výchovu a školení novinářů, včetně iniciativ zaměřených na boj proti dezinformacím. Jako člen mezinárodní platformy Koalice pro svobodu médií (Media Freedom Coalition) se Česko aktivně zasazuje o podporu a ochranu nezávislých médií a novinářů. Ohroženým novinářům pomáháme i ryze prakticky skrze urgentní vízovou podporu ve chvíli, kdy potřebují ze svého působiště z bezpečnostních důvodů urychleně odjet.

Dlouhodobým významným partnerem České republiky je Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda, které sídlí v Praze od roku 1995. Jeho mise – podpora demokratických hodnot prostřednictvím vysílání nezávislého zpravodajství do 23 zemí světa – je dnes důležitější než kdy dřív. Při příležitosti letošního Dne svobody tisku Česká republika a Spojené státy americké stvrdily dlouholetou spolupráci a závazek k pokračování podpory nezávislých médií ve společném prohlášení. „Jsme hrdí na roli regionálního centra nezávislé žurnalistiky, kterou Česko zastává. Vážíme si našich partnerství, s Rádiem Svobodná Evropa / Rádiem Svoboda i s dalšími organizacemi,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Česko podporuje činnost Rady Evropy, představitele OBSE pro svobodu médií, úzce spolupracuje s Evropskou nadací pro demokracii a zapojuje se do dalších mezinárodních iniciativ usilujících o lepší přístup k informacím. Finančně podporuje také Fond UNESCO na podporu médií (Global Media Defense Fund).

Ministerstvo zahraničních věcí chce proto využít tohoto dne k ocenění neúnavného úsilí všech odvážných žen a mužů - novinářů, editorů, bloggerů a dalších spolupracovníků médií, kteří zůstávají odhodláni přinášet veřejnosti nezávislé a ověřené informace navzdory všem rizikům svého povolání, a ujistit je o pokračující podpoře ze strany Česka. Stejně tak chceme vyjádřit poděkování a pokračující podporu všem našim partnerům, kteří nám pomáhají bojovat za svobodu projevu a médií ve světě.