česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zu lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dne 1. května 2024 si připomínáme 20 let od vstupu České republiky do EU

Ano, je to již 20 let od okamžiku, kdy se Česká republika vrátila tam, kam vždycky hodnotově, geograficky a historicky patřila – do rodiny rozvinutých a demokratických zemí, které se po 2. světové válce staly členy Evropské Unie. Česko vždycky bylo součástí té Evropy, která byla založena na hodnotách demokracie a svobody. Po vzniku Československa v r. 1918, jehož je nynější Česká republika právním nástupcem, byly právě tyto hodnoty jednoznačným atributem, který naši zemi zařadil mezi demokratickou špičku států ve světě. V r. 2004 byl vstup Česka do Evropské Unie – po tehdy již pětiletém členství v NATO – definitivním potvrzením našeho ukotvení v liberálně-demokratickém světě. Ocitli jsme se ve společenství inspirovaném osvícenskou ideou trvalého míru.

Nedávné, v pořadí druhé české předsednictví v Radě EU v r. 2022 přineslo celou řadu úspěchů: Česko dosáhlo široké shody na tom, jak reagovat na energetickou krizi. Drželi jsme pevnou jednotnou pozici proti Rusku a vyhlásili několik balíčků sankcí. Finalizovali jsme rámec dlouhodobé finanční pomoci Ukrajině. Česko má jasnou představu, jakým směrem by se Evropská unie měla vyvíjet. Hlavními prioritami jsou pro nás bezpečnost a prosperita.

Bytostným zájmem Česka je ale také udržet vnitřní jednotu EU, její rozhodnost a akceschopnost v době geopolitických změn a střetu o hodnoty, který představuje ruská agrese proti Ukrajině. Chceme prohlubovat vnitřní trh, posilovat konkurenceschopnost EU a podporovat racionální přístup k reformám EU založený na věcné analýze společných politik a rozpočtu EU s přihlédnutím k budoucímu přijetí nových členských zemí.

 

foto

foto

foto

foto