Výzva k předkládání návrhů Projektů na podporu ekonomických aktivit v zahraničí na rok 2024 PROPEA
17.09.2023 / 14:22 | Aktualizováno: 19.09.2023 / 13:54
Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyhlašuje výzvu k předkládání návrhů PROPEA na rok 2024. PROPEA je jedním z nástrojů ekonomické diplomacie na podporu českých firem a podnikatelů na zahraničních trzích. V rámci PROPEA poskytují expertní subjekty, působící v zahraničí, služby ekonomické diplomacie českým firmám a podnikatelům, kteří v příslušném teritoriu buď již působí, nebo se ke vstupu na cílový zahraniční trh připravují. Návrhy PROPEA na rok 2024 je nyní možné předkládat i v Kuvajtu. Projekty jsou učeny pro české firmy, podnikatele, instituce nebo investory.
Hlavním cílem PROPEA je posilování trvalé přítomnosti českých firem a podnikatelů na zahraničních trzích, poskytování kvalitních služeb s využitím místních odborníků a minimalizace rizika při vstupu na zahraniční trhy, při založení pobočky nebo zahájení výroby. Služby se neomezují jen na podporu exportu, ale podporují i investiční aktivity českých firem v zahraničí.
Inovativní program PROPEA rozšiřuje standardně poskytované proexportní služby ekonomických úseků zastupitelských úřadů ČR, jsou zaměřené na konkrétní jednorázové obchodní operace českých firem, či na zprostředkování kontaktů v teritoriu. Cílem programu je rovněž podpora zvažovaných investičních záměrů českých firem na kuvajtském trhu. Konkrétně mohou české firmy využít například asistenci při zajištění registrace a certifikace svých výrobků, či při zakládání místní pobočky.
Maximální finanční podpora na projekty realizované v uvedeném období je 500 000 Kč. Maximální hodnota každého dílčího projektu je pak 50 000 Kč. Jednotná výše spolufinancování individuálních služeb ze strany českých firem činí 30 % stanovené ceny služby, zbylých 70 % je hrazeno v rámci PROPEA.
Realizátorem projektu je místní subjekt ověřený zastupitelským úřadem, který pro českou firmu zajistí služby podle předem schváleného seznamu. Kompletní sazebník služeb, které mohou české firmy v rámci projektů PROPEA využívat, obsahuje tyto položky:
- Zpracování obchodního plánu pro vstup na trh nebo investici;
- Zpracování právní, daňové, finanční a legislativní analýzy;
- Uvedení produktů na trh (pomoc při jednání s finančními institucemi, podpora při zřizování účtu a zajištění financování, založení firmy);
- Zajištění licencí, certifikací, registrací produktů a ochranných známek;
- Zajištění a ověření dokumentace pro import / export a logistiku;
- Vytváření a koordinace dodavatelských a partnerských sítí;
- Zajištění propagačních, marketingových a PR služeb;
- Podpora při spouštění výroby/zahájení činnosti v případě firem z oboru služeb;
- Využití technického zázemí;
- Zastupování firmy v místě (na komerční smluvní bázi mezi českou firmou a zahraničním zástupcem, bez finanční podpory z rozpočtu PROPEA).
České firmy mohou využít služeb místních expertů, kteří pomohou zajistit kontinuitu obchodních styků a řešení logistických a jiných problémů v post pandemické době.
V rámci aktuální výzvy mohou zájemci o realizaci projektů v Kuvajtu zasílat své návrhy ekonomickému úseku Velvyslanectví ČR v Kuvajtu. Zájemcem může být místní subjekt, který v Kuvajtu aktivně působí, má potřebná povolení a odbornost k profesionálnímu poskytování uvedených služeb. Návrhy, včetně vyplněného identifikačního formuláře, který je v příloze, je třeba zaslat nejpozději do čtvrtka 5. října 2023 na ekonomický úsek ZÚ Kuvajt (e-mail: tereza_valaskova@mzv.cz) Zájemci se mohou na ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Kuvajtu obracet i v případě konzultací k PROPEA i s dalšími dotazy.
Vyhodnocení předložených návrhů a rozhodnutí o realizaci projektů je v kompetenci hodnotící komise MZV ČR. Rozhodnutí bude oznámeno v průběhu měsíce listopadu 2023, schválené projekty na rok 2024 následně budou realizovány v období od 1. ledna do 31. října 2024.
Ing. Tereza Valášková, Ph.D., ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Kuvajtu
sledujte nás na