عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Perly českého designu v Kuvajtu

Kuvajtu se v 70. letech, pro tehdejší rozvinutost v rámci regionu a tradici v lovu perel, přezdívalo „perla Zálivu“. Již během 60. a 70. let dvacátého století hráli českoslovenští architekti významnou roli při utváření moderní kuvajtské architektury. Jejich práce se stala součástí dynamické modernizace Kuvajtu, kde ropný boom umožnil masivní rozvoj urbanizace. Český design se v zemi úspěšně uplatňuje, navzdory ostré mezinárodní konkurenci, dodnes. Převážně v tradičním sklářském sektoru, který vyniká kvalitou zpracování a unikátním designem reflektujícím kuvajtskou tradiční kulturu.

Českoslovenští architekti se v 70. letech podíleli na utváření modernistického designu a architektonických trendů v širším blízkovýchodním regionu a inspirovali i architekty v Kuvajtu. Uplatnili se v době populačního růstu při výstavbě mnoha obytných komplexů, funkčních městských částí i infrastrukturních projektů z železobetonových konstrukcí.  Některé naše firmy a architekti se ve spolupráci s místními architekty a projektanty podílely na designu funkčních moderních veřejných budov a institucí. Velkým úspěchem je účast českých architektů v letech 1981 až 1986 na designu emírovi diwánie. Byli jimi Václav Bašta, Bohumil Blažek, Radim Boháček, Alexander Gjurič, Jiří Vít a Ivo Bílý. 

Československé firmy zanechaly svoji stopu v infrastrukturních projektech, projektech moderního urbanismu a v prefabrikovaném řešení bytových potřeb pro rozšiřující se kuvajtskou populaci. Mnoho architektů pracovalo pro Technoexport - československý státní podnik, který se specializoval na export inženýrských a architektonických expertíz na Blízký východ, do Afriky a Asie. Československé podniky se podílely na designu, inženýrství a na výstavbě základní infrastruktury během rozvoje země a překotné městské expanze v období ropného boomu, kdy zásobování vodou bylo jednou z primárních strategických potřeb země. K výstavbě modrobílých vodárenských věží v 70. letech, jež je možno vidět po celém Kuvajtu dodnes, přispěly společnosti Strojexport a Armabeton. České inovativní betonové materiály jsou zakomponovány i v konstrukci jednoho z nejdelších mostů na světě – dálničního mostu šejcha Džábera, který překlenuje severní část Zálivu.

Česká stopa v Kuvajtu pokračuje i nadále. Řada unikátních děl byla v několika posledních letech navržena českými umělci a dodána českými firmami. Nejvíce se zviditelnila díla v tradičním sklářském sektoru, který je velmi vyhledávaný pro um propojit unikátní design s kuvajtskými tradicemi a kulturou. Impozantní křišťálové lustry můžeme obdivovat například v novém luxusním nákupním středisku Assima Mall, v sídle nejstaršího státního suverénního fondu na světě Kuwait Investment Authority nebo v luxusním hotelu St. Regis, v němž kuvajtská vláda hostí zahraniční delegace.

Pozoruhodná světelná instalace, jež nese příznačný název „The Pearl Dive“, kterou vytvořila česká sklářská společnosti LASVIT se nachází v moderním obchodním centru Assima Mall v srdci Kuwait City. Toto dynamické světelné dílo vzdává hold bohaté kuvajtské historii a tradici lovu perel, jež připomíná významný aspekt kuvajtského kulturního dědictví v éře „před ropou“. Umělecké dílo „The Pearl Dive“, navržené Kateřinou Handlovou pro společnost LASVIT, je dle Guinessovy knihy rekordů uznáváno za největší lustr svého druhu na světě. Instalace umělecky vyobrazuje tradiční rybářské sítě. Ty jsou protkány osvětlením v uzlících sítě, která zachycuje plovoucí křišťálové bubliny, perly a rybky v odstínech mořské modře. Toto umělecké dílo reprezentuje podstatu tradičního kuvajtského námořního, obchodního a rybářského odkazu, jenž zůstává hluboce zakotven v srdci kuvajtské kultury.

Mezi další veřejně přístupná mistrovská díla - navržená, vyrobená a nainstalovaná českou společností LASVIT - se nově zařadily křišťálové lustry v hotelu St. Regis v Kuwait City poblíž jedné z dochovaných historických městských bran vedoucích do centra města. Toto umělecké dílo bylo navrženo tak, aby připomínalo kuvajtskou námořní tradici a křivky tradiční lodě „Dhow“, jež hrála zásadní roli v zásobování pro přežití v drsných pouštních podmínkách. V Kuvajtu vyráběné lodě Dhow zajišťovaly přístup k životně důležité pitné vodě, zdrojům obživy, rybám, perlám a dalším komoditám, které se do Kuvajtu dovážely zejména z Indie a dále přepravovaly na sever až do Evropy. Dva lustry společnosti LASVIT byly dokončeny 12. března 2025 a zdobí luxusní prostory hotelové lobby a baru. Další křišťálový lustr od společnosti LASVIT vyobrazující létající ptáky je veřejně přístupný v luxusní zóně nákupního centra The Avenues Mall. Mnoho dalších nádherných děl se pak nachází v soukromých vilách významných kuvajtských obchodnických rodin.

Kuwait Investment Authority (KIA) je nejstarším suverénním investičním fondem na světě a umisťuje se v první pětici nejbohatších fondů svého druhu. Hlavním úkolem tohoto fondu je spravovat finanční rezervy Kuvajtu plynoucí z ropných příjmů, aby byla zajištěna dlouhodobá prosperita budoucím generacím v éře „po ropě“. V lobby nově postaveného sídla této velkolepé investiční instituce lemuje strop hlavní haly rozsáhlý umělecký lustr inspirovaný mořskými vlnami a perlami, připomínající bohaté námořní dědictví Kuvajtu. Tento lustr vytvořila severočeská společnost ALDIT, která designuje a vyrábí jedinečná svítidla na zakázku představující centrální prvky moderních interiérů. Design lustru čerpá inspiraci z tradičních rybářských sítí s křišťálovými perlami a bublinami v barevných odstínech odrážejících mořské vlny. Toto umělecké dílo nejen zvyšuje estetickou hodnotu a pozitivní vjem při vstupu do prostorné haly kuvajtského fondu, ale rovněž vzdává hold kuvajtskému kulturnímu odkazu.

Řada úspěchů českých firem, jež se opakovaně uplatňují na kuvajtském trhu dokládají bohatou tradici česko-kuvajtských obchodních vazeb a kulturní relace. Kuvajt skýtá pro český design nevyčerpaný potenciál možností. Movití investoři do místních architektonických skvostů umí ocenit unikátní design a řešení na míru vlastním představám. Česká designová díla jsou v Kuvajtu dlouhodobě hodnocena pro své výjimečně kvalitní a inovativní zpracování, flexibilitu v uměleckém vyjádření místních specifických kulturních prvků, jakož i pro osvědčené dobré zkušenosti s českými firmami. Pozitivní reference se v Kuvajtu šíří a unikátní umělecká díla se tak vynořují společně s novými jedinečnými stavbami a stávají se perlami této přímořské země.

Ing. Tereza Valášková, Ph.D., ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Kuvajtu