عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Kuvajt
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V prostorách Velvyslanectví ČR v Kuvajtu proběhla akce k připomenutí 20. výročí vstupu Česka do Evropské unie a 25. výročí vstupu do NATO

Dne 29. dubna 2024 se v prostorách ZÚ Kuvajt uskutečnila akce k oslavám 20. výročí historicky největšího rozšíření Evropské unie a k 25. výročí vstupu Česka, Maďarska a Polska  do NATO. Akci zahájil projevem velvyslanec Jaroslav Siro a po něm následovala s krátkým vystoupením vedoucí Delegace EU v Kuvajtu velvyslankyně Anna Koistinenová. Účastnili se vojenští přidělenci zemí NATO a náměstci Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva obrany Státu Kuvajt.

Velvyslanec Jaroslav Siro ve svém vystoupení zdůraznil historický význam těchto milníků a vyzdvihl návrat k evropským demokratickým hodnotám jako k hnací síle členství v euroatlantických strukturách. Povšiml si pozitivního dopadu členství v EU na nové účastníky, zejména při revitalizaci demokratických systémů a zlepšování životní úrovně. Zmínil vzájemné posílení, jak těchto zemí, tak samotné EU. Zmínil konflikt na Ukrajině a podporu ČR a celé EU nezávislé a svobodné existenci Ukrajiny v mezinárodně uznaných hranicích, ale i vedoucí úlohu Kypru, a angažovanost EU při otevření námořního koridoru pro humanitární pomoc Gaze. Česko, jako sebevědomý stát a spolehlivý partner v rámci EU má dvě hlavní priority: prosperitu a bezpečnost. Velmi podporuje spolupráci EU se zeměmi GCC, která může tyto priority naplnit.

Velvyslanec zmínil nedávnou návštěvu předsedy vlády ČR Petra Fialy v USA a jeho setkání s prezidentem Joe Bidenem v Bílém domě a následně s Mikem Johnsonem, předsedou Sněmovny reprezentantů, jejichž hlavním tématem byla neochvějná podpora Ukrajině a snaha o uvolnění podpory ze strany USA. Podtrhl důležitost strategické spolupráce zemí NATO a GCC a označil Stát Kuvajt za zásadního partnera v udržování stability v regionu Zálivu. 

Vedoucí Delegace EU v Kuvajtu, velvyslankyně Anna Koistinenová, zdůraznila úlohu rozšíření při sjednocování rozděleného kontinentu a rozšiřování mírového projektu EU, jakož i zvýšený globální vliv EU připojením deseti nových členských států a jejich stěžejní úlohu při řešení mezinárodních výzev. Vyjádřila rovněž podporu užší spolupráci mezi EU a GCC a uznala význam Kuvajtu jako regionálního partnera.

Během akce, která spadá pod oslavy Měsíce Evropy v Kuvajtu, šejch Dr. Abdullah Al-Mišál, náměstek ministerstva obrany, poskytl médiím rozhovor, v němž potvrdil plnou připravenost a schopnost kuvajtské armády čelit během regionálních výzev jakékoli mimořádné situaci. Upozornil na probíhající přípravy a koordinaci mezi ministerstvem obrany a dalšími bezpečnostními subjekty s cílem zajistit bezpečnost a ochranu země, včetně ochrany hranic.  Zmínil plány na sjednání dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany s členskými státy EU a i dalšími zeměmi mimo EU.

Akce se účastnili rovněž vojenští přidělenci zemí NATO akreditovaní v Kuvajtu. Český vojenský přidělenec, podplukovník Miroslav Lipowský, společně s ekonomickou diplomatkou prezentovali svým protějškům na Ministerstvu obrany Státu Kuvajt nabídku sítě zdravotnických, lázeňských zařízení a dalších subjektů poskytujicích vysoce specializovanou zdravotní péči v ČR. 

Akce přispěla k posílení povědomí o EU a NATO v Kuvajtu. V médiích měla značný ohlas.