Agenda ženy, mír a bezpečnost
Foto: © MZV ČR / MFA CZ

Agenda ženy, mír a bezpečnost

 

V roce 2000 schválila Rada bezpečnosti OSN přelomovou rezoluci č. 1325, o ženách, míru a bezpečnosti, která se stala základním kamenem tzv. Agendy ženy, mír, bezpečnost (tzv. Agenda WPS – Women, Peace, Security). Rezoluce vyzývá všechny státy k posílení zapojení žen v mírových a bezpečnostních procesech, a začlenění genderové perspektivy do veškerého úsilí o postkonfliktní obnovu a mezinárodní rozvoj. Rezoluce dále apeluje na všechny bezpečnostní aktéry, aby chránili ženy a dívky před porušováním lidských práv a aktivně pracovali na odstranění všech forem genderové diskriminace. Během dosavadních vice než dvaceti let své existence se Agenda WPS stala universální agendou, která je dále rozvedena v řadě navazujících rezolucí. 

Pokud jde o zajištění bezpečnosti, korelace mezi genderovou nerovností v zemi a tendencí ke vzniku vnitrostátního konfliktu je dnes již široce uznávaná. Ženy a dívky nicméně nejsou jen oběťmi válek, ale jsou v nich často aktivně zapojeny jako příslušnice národních armád a ozbrojených skupin, kde aktivně bojují či fungují jako podpůrný personál, a působí rovněž v civilních mírových misích. OBSE  i OSN  se shodují, že mírové snahy jsou řádově efektivnější a udržitelnější, pokud jsou v nich ženy aktivně a smysluplně zahrnuty.  Participace žen v mírových procesech je přitom zásadní nejen pro udržitelnost míru, ale i pro efektivnější implementaci mírových dohod.

Posílení role žen a uzavření tzv. gender gap je jedním ze zásadních předpokladů pro naplnění Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj. Česká zahraniční politika dlouhodobě řadí zajištění bezpečnosti, prosperity a udržitelného rozvoje a lidské důstojnosti, včetně ochrany lidských práv, mezi své hlavní cíle. Jejich splnění je propojeno s podporou genderové rovnosti a implementací Agendy WPS. Česká republika je od roku 1993 smluvní stranou Úmluvy OSN o odstranění všech forem diskriminace žen (tzv. CEDAW). Tento základní mezinárodně-právní dokument definuje diskriminaci žen a zavazuje státy přijímat opatření k jejímu vymýcení. Závazky vyplývající z CEDAW jsou relevantní i pro naplňování rezoluce 1325, oba dokumenty se vzájemně doplňují a posilují v řadě oblastí, jako je např. prevence konfliktů, potírání genderově podmíněného násilí, sexuálního vykořisťování a obchodování s lidmi, podpora participace, přístupu ke spravedlnosti, ke vzdělání, zdravotním službám a zaměstnání, aj.

Výbor OSN pro odstranění diskriminace žen vydal v roce 2013 tzv. Obecné doporučení č. 30 -General Recommendation No. 30 on women in conflict prevention, conflict and post-conflict situations. Toto doporučení představuje vodítko pro implementaci CEDAW při předcházení konfliktům, v průběhu konfliktu a v post-konfliktním období. Stanovuje, že státy mají podávat zprávu o naplňování rezoluce č. 1325 (2000) a vyzývá k přijetí národních akčních plánů k implementaci rezoluce 1325.

Na konci roku 2016 předložila Česká republika svůj první Akční plán ČR k implementaci Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1325 (2000), o ženách, míru a bezpečnosti a souvisejících rezolucích na léta 2017-2020. V listopadu 2020 přijala svým usnesením vláda ČR druhý Národní akční plan na léta 2021-2025. Jeho cílem je přirozeně navázat na první akční plán, zajistit, aby snahy a aktivity České republiky v oblasti míru a bezpečnosti adekvátně reflektovaly aktuální potřeby, priority i práva žen a dívek jak v ČR, tak ve světě. Platformou pro monitoring a výměnu informací k Agendě WPS se stala meziresortní pracovní skupina, která byla ustavena v roce 2021 a které předsedá Ministerstvo zahraničních věcí. Skupina sdružuje zástupce a zástupkyně relevantních ministerstev, Úřadu vlády, nevládních organizací a akademické sféry a její činnost je svázána s činností Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Hlavním úkolem pracovní skupiny je monitorování pokroku implementace Agendy WPS formou každoroční implementační zprávy předkládané pro informaci vládě ČR a průběžným vyhodnocováním implementace Agendy WPS na schůzkách této meziresortní pracovní skupiny.

Dokumenty: 

Národní akční plán ČR k agendě ženy, mír a bezpečnost na roky 2021-2025 (DOCX, 35 KB)

Národní akční plán ČR k agendě ženy, mír a bezpečnost na roky 2021-2025 - opatření (XLSX, 74 KB)

Implementační zpráva 2021 (DOCX, 426 KB)

Implementační zpráva 2022 (DOCX, 203 KB)

Implementační zpráva 2023 (DOCX, 552 KB)

Národní akční plán ČR k agendě ženy, mír a bezpečnost na roky 2017-2020 (DOC, 965 KB)

Implementační zpráva 2017 (DOCX, 720 KB)

Implementační zpráva 2018 (DOCX, 2 MB)

Implementační zpráva 2019 (DOCX, 268 KB)

Implementační zpráva 2020 (DOCX, 396 KB)

Odkazy v článcích mohou vést na plnou verzi webu mzv.cz

plná verze

.