Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mezikulturní a mezináboženská konference: Usilovat o porozumění v časech krize
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Mezikulturní a mezináboženská konference: Usilovat o porozumění v časech krize

 

Letošní mezikulturní a mezináboženská konference proběhla na Ministerstvu zahraničních věcí ve čtvrtek 14. listopadu 2024. Její účastníci hledali cesty, jak dialog může pomoci obnovit mír, čelit radikálním ideologiím a islamofobii. Mezinárodní konference proběhla za účasti 150 osobností z diplomacie, politiky, akademického prostředí a neziskových organizací. 

Konferenci zahájili Robert Řehák, zvláštní zmocněnec pro záležitosti holocaustu, mezináboženský dialog a svobodu vyznání a náměstek ministra zahraničních věcí ČR Eduard Hulicius, kteří představili hlavní záměr setkání: nutnost respektu a empatie ve společném boji proti nenávisti a předsudkům. 

Generální tajemník Mírového fóra v Abu Dhabí ve Spojených arabských Emirátech Sheikh Al Mahfoudh Bin Bayyah během zahajovacího panelu oslovil publikum s apelem na povinnost usilovat o mír: „mír není práce, ale povinnost”. Ve své řeči dále upozornil na to, jak často se nenávist spojuje s náboženstvím, ale také na hrozbu pro mír v podobě jaderného arzenálu velkých mocností. 

Tematický panel věnovaný anti-islamismu a islamofobii se zaměřil na stereotypní zobrazování muslimské komunity. Děkanka fakulty lingvistiky na univerzitě v Malajsii Surinderpal Kaur upozornila na mnohost forem a úrovní, ve kterých se islamofobie objevuje, ale také na problém monolitického zobrazování islámu a muslimské komunity: „potřebujeme prezentovat pozitivní muslimské hlasy a podpořit narativy, které islamofobii oponují.”  

Cílem setkání bylo reflektovat možnosti dialogu v časech krize, mezinárodních konfliktů a radikalizace, která pohání nenávist. Příspěvky debatujících a jednotlivé diskuse byly dokladem, že k boji proti radikálním ideologiím a budování míru může přispět spolupráce různých společenských aktérů. Klíčem je důraz na inkluzivní politiky, rozvíjení vzdělávání a aktivní propojování jednotlivých komunit. Náboženští aktéři a náboženské organizace sehrávají v takovém dialogu důležitou úlohu.   

Konferenci organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí s Ústavem mezinárodních vztahů Praha ve spolupráci s IRF Secretariat, Templeton Religion Trust, Anna Lindh Foundation a LYNC.

.