Pro zájemce o docházku do školy typu Česká škola bez hranic v zahraničí
09.10.2014 / 20:15 | Aktualizováno: 09.10.2014 / 20:26
Informuje Lucie Slavíková-Boucher, předsedkyně spolku Česká škola bez hranic, www.csbh.cz
Vyjíždíte do zahraničí s dítětem školou povinným
· Do místa, kde se nachází Česká škola bez hranic:
- Tato škola podepsala smlouvu s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR o poskytování vzdělání v zahraničí a vydává svým žákům osvědčení platné v ČR – osvědčení z této školy budete bez dalšího přezkušování předkládat ve své kmenové škole, vašemu dítěti bude uznáno vzdělání daného ročníku a postoupí tak do dalšího.
- Škola smlouvu s MŠMT ČR (ještě) nepodepsala – vašemu dítěti se v takovéto ČŠBH dostane vzdělání v předmětech český jazyk - literatura, dějepis – zeměpis českých zemí v rozsahu srovnatelném s výukou v České republice, odpadne vám tedy celoroční pouze domácí výuka (děti budou ale ze školy dostávat domácí úkoly). Vaše dítě nedostane osvědčení, které můžete uplatnit ve vaší kmenové škole. V té si můžete domluvit skládání rozdílových zkoušek. Ty nejsou povinné od 1. 1. 2012.
Do jakékoliv z těchto škol je dobré se hlásit s předstihem. Školy se rozrůstají co do počtu žáků, jejich prostorové kapacity jsou často omezené. Zápis do většiny škol na následující školní rok je uzavřen během měsíce května – června.
Textové pole: ČŠBH - předškolní výchovaNa včasné přihlášení je nutné myslet i v případě zájmu o předškolní výchovu. Ta může být pro dítě výborným odpočinkem z namáhavého cizojazyčného prostředí zahraniční školky, vítaným návratem do „známého“. Pro rodiče zároveň místem zajímavých kontaktů s dalšími rodiči.
V každé škole se platí školné, jeho výše je stanovena v souladu s individuálními reálnými náklady každého výukového místa. Školy nedostávají systémové dotace ze státního rozpočtu.
Časová organizace výuky je v každé škole individuální, v souladu s organizací školního roku v zemi působení. Většina nabízí v průběhu celého roku jednou týdně několikahodinovou předškolní výchovu a jednou týdně, většinou o víkendu, 4 – 5 hodinovou výuku školní.
· Do místa, kde se Česká škola bez hranic přímo nenachází:
- Můžete se s jednou ze vzdálenějších ČŠBH domluvit minimálně na pravidelných konzultacích, které vám domácí výuku ulehčí a zjednoduší.
- Můžete napomoci založení České školy bez hranic v místě, kde budete během svého výjezdu pobývat.
V takovémto případě se můžete obrátit na spolek Česká škola bez hranic sídlící v Praze, který vám ve vaší iniciativě může velice zásadně pomoci. Poskytuje totiž všem zájemcům o založení české školy v zahraničí typu ČŠBH veškeré informace „Jak na to“, tedy jak:
- Vytvořit právní strukturu pro vznikající školu (tyto organizace jsou vždy zahraničním právním subjektem založeným v souladu se zákony země, kde působí)
- Najít prostory, nastavit rozpočet
- Zajistit řízení školy, vyučující
- Naplánovat výuku, zajistit učebnice, doplňkový vzdělávací program
Spolek Česká škola bez hranic dále:
· Vytváří vlastní výukové materiály
· Iniciuje a koordinuje vzdělávací projekty
· Nabízí a dále vytváří vzdělávací kurzy pro učitele „doplňkových“ českých škol v zahraničí (typu ČŠBH)
· Organizuje každoroční konferenci Českých škol bez hranic a spolupracujících škol v srpnu v Praze
· Podílí se na organizaci dílčích konferencí českých škol ve světě (USA, Itálie)
· je autorem vzdělávacího programu Českých škol bez hranic, schváleného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Školy, které splňují veškeré požadavky na rozsah a způsob výuky a vzdělání učitelů stanovené tímto programem, mohou s Ministerstvem školství podepsat smlouvu o poskytování vzdělání v zahraničí a vydávat svým žákům osvědčení, které je platné bez dalšího přezkoušení v České republice. (viz výše).
K plnění povinné školní docházky v zahraničí říká školský zákon č. 472/2011 Sb.:
§ 38 Plnění povinné školní docházky v zahraničí, v zahraniční škole na území České republiky nebo v evropské škole
(1) Žák může plnit povinnou školní docházku také
a) ve škole mimo území České republiky (myšleno denně vyučující základní školu v zahraničí. K tomu může dítě ve volném čase docházet, kvůli výuce předmětů český jazyk a české reálie, do jedné z Českých škol bez hranic; poznámka autorky článku)
(…)
(3) Žák, který plní povinnou školní docházku způsobem uvedeným v odstavci 1 (…), je zároveň žákem spádové školy nebo jiné školy zapsané v České republice do rejstříku škol a školských zařízení, kterou zvolil zákonný zástupce žáka. (myšleno do kmenové školy; poznámka autorky článku)
(4) Zákonný zástupce žáka je povinen oznámit řediteli školy uvedené v odstavci 3 předpokládanou dobu plnění povinné školní docházky způsobem uvedeným v odstavci 1(…), adresu místa pobytu žáka a popřípadě i adresu příslušné školy uvedené v odstavci 1. Zákonný zástupce žáka je povinen přihlásit žáka do školy uvedené v odstavci 1 písm. a) (…) nejpozději do dvou týdnů po příjezdu žáka do země pobytu. (je důležité se tedy na všech náležitostech dohodnout s ředitelem kmenové školy ještě před odjezdem; poznámka autorky článku)
Vyhláška č. 256/2012 Sb. o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky k tomu dodává:
§ 18
(1) Žák, který plní povinnou školní docházku ve škole mimo území České republiky, může na základě žádosti zákonného zástupce žáka konat za období nejméně jednoho pololetí školního roku, nejdéle však za období dvou školních roků, zkoušku v kmenové škole (…) (ve všech ročnících z Českého jazyka a literatury, ve 4. a 5. třídě z vlastivědy – vzdělávací obor Člověk a jeho svět – ze vzdělávacího obsahu se vztahem k ČR; na 2. stupni pak z dějepisu a zeměpisu se vztahem k ČR, vždy v rozsahu stanoveném Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání; poznámka autorky článku)
(2) Před konáním zkoušky předloží zákonný zástupce žáka řediteli zkoušející školy vysvědčení žáka ze školy mimo území České republiky, včetně jeho překladu do českého jazyka, a to za období, za které se zkouška koná. (…) Po vykonání zkoušky vydá ředitel zkoušející školy žákovi vysvědčení.
(3) Pokud žák zkoušku podle odstavce 1 nekoná, doloží zákonný zástupce žáka řediteli kmenové školy plnění povinné školní docházky žáka předložením vysvědčení žáka ze školy mimo území České republiky za období nejvýše dvou školních roků, včetně jeho překladu do českého jazyka, v termínech stanovených ředitelem kmenové školy.
(4) Pokračuje-li žák, který konal zkoušky podle odstavce 1, v plnění povinné školní docházky v kmenové škole, zařadí ho ředitel kmenové školy do příslušného ročníku podle výsledků zkoušek.
(5) Pokračuje-li žák, který nekonal zkoušky podle odstavce 1, v plnění povinné školní docházky v kmenové škole, zařadí ho ředitel kmenové školy do příslušného ročníku po zjištění úrovně jeho dosavadního vzdělání a znalosti vyučovacího jazyka. (zde může určitě pomoci, byť neformálně, potvrzení o docházce do některé z ČŠBH, i těch, které nemají smlouvu s MŠMT, s doložením rozsahu absolvované výuky a studijních výsledků.
Školy typu ČŠBH, tzv. poskytovatelé vzdělání v zahraničí, se smlouvou s MŠMT, vydávají osvědčení, platné v ČR, na jehož základě vydává ředitel kmenové školy vysvědčení za daný ročník; žák tedy postupuje do dalšího ročníku – § 18c vyhlášky; viz výše; poznámka autorky článku)