Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Švýcarsko Engadin panorama
Švýcarsko Švýcarsko
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Švýcarsko má přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží (např. určité druhy potravin, alkohol, tabákové výrobky, pohonné hmoty), podrobnější informace naleznete zde.

Dovoz vybraných druhů zboží (např. zbraně, pyrotechnika, kulturní předměty, některé druhy léků, určité druhy zvířat a rostlin a produkty z nich) je zakázán nebo podléhá velmi přísným omezením; podrobnější informace naleznete zde.

V zásadě platí, že při vstupu do Švýcarska jsou od cla a daní osvobozeny věci osobní spotřeby cestujících (oděvy, toaletní potřeby, kosmetika, léky pro osobní spotřebu/doporučuje se mít potvrzení od ošetřujícího lékaře o předepsaných medikamentech/, fotoaparát, kamera, mobilní telefon, přenosný počítač, z potravin občerstvení a nápoje určené k přímé konzumaci, pohonné hmoty v nádrži vozidla + max. 25 litrů v kanystru).

Veškeré další předměty, určené ke spotřebě cestujícími nebo jako dar, jsou osvobozeny od daně a cel, pokud splňují současně dva základní předpoklady:

- jejich celková hodnota (bez daně) nepřevyšuje částku CHF 300,-

- nebyly překročeny stanovené množstevní limity u vybraných druhů zboží.

Je-li překročen některý ze stanovených množstevních limitů u vybraných druhů zboží, je nutno uhradit clo.

 

Množstevní limity lze nalézt zde.

V provozu je i Informační centrála švýcarské celní správy na tel. čísle +41 58 467 15 15 (po - pá 08:00 - 11.30 hod. a 13.30 - 17.00 hod.), komunikující v angličtině, němčině, francouzštině a italštině. Další možností je písemný dotaz ve specifických záležitostech  pomocí kontaktního formuláře.

Na všech výše uvedených webových stránkách lze získat informace v německé, anglické, francouzské a italské verzi.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.