Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Itálie Florencie
Itálie Itálie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Celní a devizové předpisy

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


V Itálii platí přísný zákaz sběru a vývozu horské a mořské fauny a flory včetně oblázků, mušlí, písku, řas, mořské vody a to i v minimálním množství. Pokuta za porušení zákazu činí 1 549 – 9 296 EUR.

Dovoz / vývoz domácích zvířat (psi, kočky, fretky) je možný až po 3. měsíci věku, maximální počet exemplářů je 5. Zvíře musí mít Evropský pas vydaný zemí původu a platné očkování proti vzteklině. U chráněných druhů platí zvláštní dovozová pravidla. Dovoz živočichů ohrožených vyhynutím pro obchodní účely je absolutně zakázáno.

U dovozu a vývozu následujících kategorií spotřebního zboží je stanoveno následující omezení:
- 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku,
- alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22%, 20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu),
- 90 l vín, z toho 60 l šumivého vína;
- 110 l piva.

Dovoz/vývoz nadlimitního množství a v některých případech i podlimitního množství (např. s ohledem na způsob přepravy nebo obchodní činnost držitele) tohoto zboží je považováno za obchodní činnost a musí být podloženo doprovodnou dokumentací.

Dovoz a vývoz hotovosti je omezen na částku nižší než 10.000,- EUR. Při dovozu/vývozu stejné či vyšší částky je třeba doplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz. Při nedodržení limitu hrozí zabavení 30 – 50 % nadlimitní částky a pokuta ve výši 10 – 50 % této částky.

Dovoz pohonných hmot v kanystrech je přísně omezen a za překročení limitu či jiné nedodržení pravidel hrozí mimořádně tvrdé postihy celní správy. Míra tolerance je 10 l paliva v homologovaném kanystru.

Za větší množství hrozí následující sankce:
Finanční pokuta: nejnižší hranice je 7.746 EUR, trest odnětí svobody v délce trvání od 6 měsíců do 3 let a zabavení nadlimitního paliva, příp. i vozidla.

Limit pro platby v hotovosti v roce 2022 činí 1.999 EUR. Od 1. 1. 2023 se limit plateb v hotovosti sníží na 999 EUR.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.