Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černá Hora ostrov
Černá Hora Černá Hora
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Bezpečnostní situace v Černé Hoře je poměrně dobrá a celkově srovnatelná se situací podobně, jako je tomu u sousedních zemí v regionu západního Balkánu. Úroveň obecné kriminality je relativně nízká, ale běžné krádeže hrozí zvláště během turistické sezóny. Je třeba dodržovat běžná bezpečnostní pravidla. Je třeba si dávat pozor na osobní věci, neukazovat na veřejnosti větší hotovost a nenosit zbytečně drahé šperky či hodinky. Na pláži i ve stanu se nedoporučuje ponechávat věci bez dozoru, zvláště pak osobní doklady, peníze, platební karty a elektronické přístroje.

Přihlašovací povinnost pro všechny cizince cestující do Černé Hory

Přihlašovací povinnost k pobytu musí splnit každý cizinec i s krátkodobým pobytem do 90 dnů, a to do 24 hodin od vstupu na území Černé Hory. Současně je cizinec povinen splnit před odjezdem odhlašovací povinnost. V praxi cizinec přihlásí svůj pobyt na oddělení místní turistické organizace, která je v Černé Hoře v každém obvodu (opštině) nebo ve větším městě příslušném podle místa krátkodobého pobytu. Registrace probíhá tak, že při návštěvě turistického informačního centra předá cizinec pracovníkovi turistické organizace k registraci cestovní doklad a zaplatí poplatek v hodnotě cca 1 EUR za den na osobu. Na základě toho provede turistická organizace elektronickou registraci pobytu a následně cestovní doklad cizinci vrátí (proces samotné registrace je otázkou několika minut). Odhlášení se může provést současně s přihlášením, pokud je předem znám datum odjezdu. V případě ubytování v oficiálním ubytovacím zařízení má za cizince splnit přihlašovací a odhlašovací povinnost majitel ubytovacího zařízení/objektu, a to do 12 hodin od příchodu/odchodu cizince. V případě pobytu na vícero místech provede cizinec registraci pouze v místě prvního ubytování, a to za celou dobu pobytu. Nesplnění přihlašovací a odhlašovací povinnosti může vést k udělení pokuty až do výše šestinásobku černohorské minimální mzdy tj. cca 1500 EUR.

Seznam hlavních turistických informačních center v Černé Hoře a odkazy na jejich webové stránky:

Ulcinj:

http://www.ulcinj.travel/

Adresa: Křižovatka ulic Rruga Vëllezërit Frashëri a Djerdj Kastrioti Skenderbeg

Bar:

https://www.visitbar.org/

 1. Hlavní pobočka, Vladimira Rolovića bb, (Marina Bar)
 2. Sutomore (u autobusového nádraží a na pobřeží)
 3. Čanj (kolonáda)
 4. Utjeha, ulice Uvala Maslina (vedle zdravotního zařízení)
 5. Dobre Vode (hlavní cesta Bar – Ulcinj, ve směru od Baru v křižovatce po levé straně)

Budva:

https://budva.travel/prijava-boravka/

Adresa hlavní pobočky: Mediteranska 8/6, Budva (nákupní centrum TQ Plaza, pracovní dny: 8-15h)

Seznam poboček: https://budva.travel/info-punktovi/

Herceg Novi:

http://www.hercegnovi.travel/

Seznam poboček: http://www.hercegnovi.travel/listing_category/turist-info/

Kotor:

http://www.tokotor.me/en/

Adresa: Kotor (staré město) č.p. 328 (vedle Pošty), Tel: +382 32 520 013; e-mail: boravisnakotor@t-com.me

Kolašin:

http://tokolasin.com/kontakt/

Adresa: Mirka Vešovića, bb, Kolašin

Bijelo Polje:

http://www.tobijelopolje.me/index.php/kontakt

Adresa: Ulica Slobode, č. 4, Bijelo Polje

Mojkovac:

https://www.mojkovac.travel/index.php#0

Adresa: Serdara Janka Vukotića bb, Mojkovac

Žabljak:

http://www.tozabljak.com/

Adresa: Trg Durmitorskih ratnika bb, Žabljak

Berane:

http://www.toberane.me/

Adresa: Mojsija Zečevića 8, Berane

Plav:

http://www.toplav.me/

Gusinje:

https://www.opstinagusinje.me/d-o-o-i-javne-ustanove/turisticka-organizacija/

Andrijevica:

Adresa: Branka Deletića, bb, Andrijevica

http://www.toandrijevica.me/kontakt/

Rožaje:

http://turistickaorganizacijarozaje.me/

Cetinje:

Adresa: Bajova č. 2, Cetinje (kanceláře č. 30,31,32 – boční vchod do městského úřadu/opštiny)

http://www.cetinje.me/index.php/me/gradska-uprava/javna-preduzeca-ustanove-i-doo/turisticka-organizacija-prijestonice-cetinje

Ostatní informace ohledně lokálních a regionálních turistických organizaci najdete na: https://www.montenegro.travel/objekti/turisticke-organizacije

Doporučení turistům: Zvláště je třeba upozornit na potřebu vybavení odpovídajícím a ověřeným zplnomocněním, resp. souhlasem s doprovodem nezletilého dítěte včetně alespoň pracovního překladu do anglického jazyka. Také při cestě se zapůjčeným vozidlem je třeba disponovat odpovídajícím zplnomocněním (tzv. žlutý kartón) a je vhodné, aby řidič byl ještě před cestou vybaven mezinárodním řidičským průkazem (vydává AutoMotoSvaz).
Vysokohorská turistika: Černohorská média příležitostně připomínají, že zvláště čeští turisté často podceňují hrozby vysokohorské přírody či moře a celkově se chovají nezodpovědně. Mezi důvody a příčinami vedoucími k častým nehodám a neštěstím ve vysokohorském prostředí figurují:
1. Turistika mimo značené cesty;
2. Nedostatečná fyzická a psychická připravenost;
3. Neinformovanost a neodpovídající vybavení (poškození nemívají dostatek potřebných informací o cíli své cesty, nemívají odpovídající oblečení či obutí). Je potřebné opakovaně vyzývat k zajištění informovanosti, aby byla před každou vysokohorskou túrou provedena důkladná příprava vč. pořízení odpovídajících map i vybavení;
4. Nedodržování upozornění o hrozícím nebezpečí.
Horská služba doporučuje všem turistům, aby se chovali podle pravidel vysokohorské turistiky, aby nechodili mimo značené cesty, aby evidovali, resp. předem oznamovali přesnou cestu v náročném vysokohorském prostředí či aby se pokud možno vydávali na cestu do hor spolu s místa znalým a zkušeným místním horským vůdcem.

V minulosti docházelo k případům, kdy občanům ČR byly zabavovány zbraně, na které dotyční neměli zbrojní pas a jejich dočasný průvoz či dovoz na hraničním přechodu nehlásili. V podobných případech se jednalo především o gumové obušky či plynové pistole. Přestože za poslední rok nebyl evidován žádný podobný případ, lze doporučit ještě při vstupu do země přímo na hraničním přechodu splnit potřebnou ohlašovací povinnost. V těchto případech může být také udělena pořádková pokuta a následuje zabavení včetně likvidace zabavené zbraně. ZÚ může v podobných případech pouze doporučovat zaplacení pokuty přímo na místě, jelikož v případě odmítnutí může následovat řízení u místního „přestupkového“ soudu, kde je obvykle stanovena podstatně vyšší pokuta.

Každý prodejce, respektive poskytovatel služeb (zejména taxi), má v Černé Hoře ze zákona (kromě prodejců na tržnici) povinnost vydat zákazníkovi řádný, pokladnou vytištěný účet / račun. Doporučuje se vždy o účet požádat a uchovat ho po určitou dobu i po opuštění objektu.

Drogy a omamné látky: Velmi přísně se v Černé Hoře postihuje držení jakéhokoliv množství drog a omamných látek, a to i v minimálním množství určeném pro vlastní potřebu. Kontrola držení podobných látek je prováděna nejen při vstupu do země ale i během pobytu. Osoby, u kterých jsou tyto látky nalezeny, jsou nekompromisně zadrženy a následně souzeny za spáchání trestního činu či závažného přestupku. Postih v těchto případech představuje odnětí svobody či v lepším případě vysokou finanční pokutu.

Doporučení turistům vydávajícím se na horské túry v Černé Hoře

Horská služba Černé Hory v souvislosti s narůstajícím počtem případů zranění a úmrtí turistů při túrách na území Černé Hory vydala několik doporučení, která mohou předejít vzniku krizové situace, případně napomoci takovou situaci řešit.

K velkému množství úrazů, ale i úmrtí turistů během túr dochází během celého roku (tedy i v létě) především v pohoří Durmitor a Prokletje. V řadě případů k nehodám dochází kvůli podcenění přípravy na túru/výlet. Horská služba Černé Hory proto v této souvislosti vydala následující doporučení.

Doporučení Horské služby Černé Hory pro turisty, kteří se vydávají na túry (platí i pro letní měsíce):

V případě jakékoliv krizové situace (nehoda, zranění, zabloudění, nemožnost pokračování v cestě kvůli náhlé změně počasí apod.) ihned kontaktujte Policii Černé Hory na krizové lince 112, případně na policejní lince 122.

 • vyrážejte pouze na túry a výlety, které jste schopni zvládnout pro fyzické i technické stránce;
 • nikdy nechoďte na výlety sami, neoddělujte se od skupiny;
 • pokud je to možné, jděte na výlet/túru s průvodcem;
 • informujte blízké, kam se chystáte vydat a jaký je Váš časový harmonogram (tento plán pak také dodržte);
 • zapisujte se v horských chatách do knih návštěvníků a informujte se u místních horalů o předpovědi počasí a bezpečnosti zvolené trasy;
 •  i v letním období počítejte s možnou náhlou změnou počasí (mějte s sebou teplé oblečení, pláštěnku, bundu odolávající větru a dešti apod.);
 • vždy s sebou mějte baterku;
 • vždy s sebou mějte zápalky nebo zapalovač a svíčku;
 • vždy s sebou mějte krabičku první pomoci;
 • neopouštějte turistické stezky;
 • noste pevné, odolné, pohodlné turistické boty (tj. pokud možno nad kotníky) s pevnou gumovou podrážkou;
 • při delších túrách s sebou mějte turistickou mapu oblasti a kompas.

V zimních měsících pak buďte zvlášť opatrní při plánování časového harmonogramu túry, neboť se brzy stmívá. Hrozba pádu nebo uklouznutí ze skály je vysoká. V zimě se na horské túry nevydávejte bez zkušených horských vůdců. Pokud sněží tři dny za sebou – nevydávejte se do hor.

 

Doporučení pro horolezce v anglickém jazyce: http://www.gss-cg.me/english/tips/alpinism.html

Závěrečné doporučení: Při cestách do Černé Hory a obecně do zahraničí je třeba zdůrazňovat obecně známé skutečnosti, že k tragickým událostem dochází většinou vlastním zaviněním i z důvodů přeceňování vlastních sil, nejčastěji při plavání v moři či při vysokohorské turistice. Proto je třeba opakovaně a důrazně doporučovat, aby se všichni občané ČR chovali zodpovědně a současně aby měli uzavřeno odpovídající cestovní/zdravotní připojištění, aby nad rámec bezodkladné lékařské péče nemuseli hradit vysoké částky. Důrazně se doporučuje uzavírat ve všech případech ještě před cestou do Černé Hory odpovídající zdravotní připojištění na komerčním základě – zvláště pro rizikové sporty jako je lyžování, horolezectví, potápění, paragliding, rafting apod., ve všech případech, kdy se nejedná o běžnou turistiku.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.