Víza - režim vstupu
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Království Saúdské Arábie zavedlo od 27. 09. 2019 nový druh krátkodobého víza - turistické vízum (bez nutnosti saúdského ručitele - sponzora). Návštěvníci mají možnost získat mnohonásobné vízum na jeden rok (platnost ode dne vydání víza) s pobytem maximálně 90 dnů. Upozorňujeme cestovatele, že při cestách do vzdálenějších destinací s přestupem na některém z mezinárodních letišť v Saúdské Arábii je nutné si před cestou ověřit, zda není nutné vízum do KSA.
Občané České republiky mají možnost získat vízum online prostřednictvím webové stránky https://visa.visitsaudi.com nebo po příletu prostřednictvím elektronických kiosků a na imigračních přepážkách. Poplatek za online vízum nebo vízum po příletu činí 440 SAR (poplatek za vízum 300 SAR + poplatek za pojištění 140 SAR (krytí do výše 100000 SAR) + DPH a manipulační poplatek). Platbu lze učinit pouze mezinárodní platební kreditní či debetní kartou MasterCard, Visa, American Express, UnionPay a ApplePay.
Turistické vízum bude možné použít i pro krátkodobé obchodní cesty nevýdělečného charakteru (jednání, workshopy, konference) a pro malou muslimskou pouť umra.
V případě neudělení víza se poplatky nevrací. Pokuta v případě překročení platnosti víza činí 100 SAR za den. Vízum nelze prodloužit.
O krátkodobé turistické vízum může požádat osoba starší 18 let (osoby mladší 18 let musí být doprovázeny zákonným zástupcem) s cestovním pasem platným minimálně 6 měsíců při vstupu do KSA.
Hlavní hraniční přechody do KSA pro návštěvníky jsou:
Mezinárodní letiště krále Chálida v Rijádu
Mezinárodní letiště krále Abdulazize v Džiddě
Mezinárodní letiště krále Fahda v Dammamu
Mezinárodní letiště prince Mohammada Bin Abdulazize v Rijádu
Most krále Fahda (ang. Kind Fahd Causeway) spojující KSA a Bahrajn
Pozemní přechod Al Batha mezi KSA a UAE.
Pouze muslimové mohou vstoupit do svatých měst Mediny a Mekky.
Ženy mohou žádat o víza a cestovat do KSA bez doprovodu. Pokrývka hlavy (hidžáb) ani abája (plášť pokrývající tělo) nejsou povinné. Povinné je decentní tělo neobepínající oblečení a zakrytá ramena a kolena. Více informací k etiketě v KSA naleznete na webové stránce https://visitsaudi.com.
Návštěvník KSA musí také souhlasit s odevzdáním biometrických údajů (otisky prstů a sejmutí zorničky) imigračními úředníky po příjezdu do KSA a podpisem stvrdit mimo jiné následující skutečnosti:
- údaje uvedené v žádosti o vízum jsou pravdivé
- během pobytu v KSA bude dodržovat zákony KSA a respektovat místní kulturní a islámské zvyklosti
- je si vědom, že odpovědné orgány KSA mu mohou odepřít vstup a vyhostit jej na jeho vlastní náklady ze země v případě, že zákony poruší nebo v případě, že v žádosti uvede nepravdivé informace
- je si plně vědom, že na území KSA jsou zakázány veškeré omamné látky a narkotika, hanlivé publikace a publikace související s náboženským či politickým vyznáním odporujícím Islámu
- prodej a pašování drog je v KSA trestán smrtí
- držení víza samo o sobě nezaručuje vstup do KSA, konečné rozhodnutí je vždy na pohraničním úředníkovi.
Kompletní výčet je k dispozici po přihlášení se na webové stránce https://visa.visitsaudi.com
Pokuty za porušení slušného chování na veřejnosti jsou publikovány na webové stránce https://visa.visitsaudi.com/Home/PublicDecorum
Webové stránky https://visa.visitsaudi.com a https://visitsaudi.com zpracovává Saudská komise pro turismus a národní bohatství.
Ostatní typy víz je možné získat pouze prostřednictvím velvyslanectví KSA a i nadále je třeba místního ručitele (tzv. sponzora).
Pokud nepodáváte žádost v České republice, je zapotřebí ověřit, zda velvyslanectví Saúdské Arábie ve Vaší destinaci nespolupracuje s vízovými centry (např. VFS-Tasheel), jejichž využití je pro žadatele zpravidla povinné a níže uvedený postup se může lišit. Výše poplatku za vízum jednovstupé i vícevstupé činí pro občany ČR i ostatních členských států Schengenu 250,- SAR. Při podání žádosti je zároveň nutné uhradit poplatek i za cestovní zdravotní pojištění, jehož výše se může lišit. Potvrzení o uzavřené pojistce a údaje o podmínkách byste měli obdržet na e-mail vyplněný v online systému. V opačném případě je nutné kontaktovat danou pojišťovací společnost a tyto doklady si nechat zaslat. Dle vstupních podmínek je zapotřebí minimální platnost pasu v délce 6 měsíců.
Zvoucí osoba nebo instituce musí nejprve zajistit předběžný souhlas s vízem u Ministerstva zahraničních věcí Království Saúdské Arábie, následně musí žadatel v České republice podat žádost online prostřednictvím aplikace Enjazit (https://enjazit.com.sa/), která vyžaduje vyplnění čísla předběžného souhlasu. Velvyslanectví Království Saúdské Arábie se následně předkládá podkladová dokumentace žádosti v originálech, spolu s číslem podané online žádosti. Cestovní doklad musí mít minimální platnost 6 měsíců od plánovaného data vstupu.
Pro informaci o vstupním vízu pro vykonání muslimské pouti (hadždž) z České republiky se obraťte na velvyslanectví KSA v Praze.
Adresa zastupitelského úřadu Království Saúdské Arábie v Praze:
Korunovační 622/35, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
Tel.: 257 316 606
Fax: 246 004 102
Z dosavadních zkušeností je nejčastějším problémem tzv. tranzitní vízum. Vzhledem k tomu, že přímé lety nízkonákladové společnosti Wizzair do SAU v mnoha případech slouží pouze jako tranzit k cestám do vzdálenějších destinací (Indie, Thajsko, Indonésie atd.), řada cestovatelů se domnívá, že není potřeba vízum žádné, anebo tzv. tranzitní vízum. Skutečnost je ovšem taková, že při využití letů nízkonákladových společností se nejedná o tranzit jako takový, ale o změnu dopravce, kdy je nutné tranzitní zónu opustit, vyzvednout zavazadla a projít odbavením k navazujícímu letu. V tomto případě cestovatel musí projít přes imigračního úředníka, vstupuje na území KSA, byť by to bylo jen na pár hodin a v areálu letiště, a je tedy nutné mít platné vízum. Nyní se nabízejí tři možnosti:
- Běžné turistické vízum, které je multiple s platností jednoho roku a lze jej získat během 15 – 20 minut online (poplatek je včetně pojištění cca 3000,-), anebo po příletu do KSA.
- Tranzitní vízum, o které lze žádat pouze přes SAU ambasádu v Praze za přibližně stejný poplatek jako turistické vízum.
- Tzv. stopover visa, které je zdarma, má platnost pouze 4 dny, ale (!) je navázáno na lety se SAU společnostmi Saudia a Flynas – vízum lze dostat pouze při koupi letenky s těmito společnostmi. Toto vízum umožňuje cestovateli opustit letiště a strávit kdekoliv v KSA až 4 dny.
Příklad: český turista letí se společností Wizz Air z Vídně do Dillí s přestupem v saúdském Dammamu, odkud pokračuje do cílové destinace se společností IndiGo Airlines. Protože se nejedná o tranzit, ale dva samostatné lety, musí v Dammamu na odbavení (check in). Aby tak mohl učinit, musí projít přes pasovou kontrolu, poněvadž v okamžiku, kdy opouští tranzitní prostor letiště, vstupuje na území KSA, a musí mít tedy vízum.
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV