Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Omán poušť Wahiba
Omán Omán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Doporučujeme věnovat nejprve pozornost aktuálním sdělením v kapitole "Upozornění pro cesty do zahraničí".

Kriminalita

Omán je zemí s nízkým výskytem běžné kriminality, občasné krádeže však nejsou vyloučeny, zj. ze zaparkovaných vozů.

Terorismus, nepokoje

Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, riziko teroristického útoku v zemi je nízké, přesto jej nelze vyloučit. Zvýšená opatrnost se doporučuje zj. při hranici s Jemenem.

Kulturní rozdíly

Omán je země s relativně liberálním přístupem k prosazování zásad islámského náboženství. U žen ve městech se toleruje běžný, evropský způsob oblečení, obecně je však doporučováno respektovat místní kulturní a náboženské tradice a vyvarovat se potenciálně urážlivých aktů, zj. během postního měsíce Ramadánu a při návštěvě významných muslimských míst. Během Ramadánu se nesmí na veřejnosti jíst, pít či kouřit.

Během května 2022 došlo v Ománu k zavedení některých nových pokut za přestupky. Opatření se nejčastěji týkají hlavního města Maskatu, respektive jsou zaváděna místními vyhláškami. Jiné mají celostátní platnost. 

Příklady některých přestupků pokutovaných v Ománu:

  • Za šíření nepravdivých zpráv hrozí velké pokuty. Šíření či sdílení falešných či nesprávných informací (např. o kovidu či očkování) je v Ománu trestným činem, za který hrozí pokuta ve výši až 5.000 OMR (tj. 300.000Kč).
  • BBQ, grilování a otevřená ohniště na jiných veřejných, nežli k tomu určených místech. V Maskatu hrozí za "barbecuing at undesignated places" pokuta 100 OMR (6.000Kč). Jde o jakýkoli oheň na zatravněných plochách, plážích, pěších koridorech, v parcích apod.
  • Odhazování odpadků na veřejných prostranstvích (mimo odpadkové koše) v Maskatu 100 OMR (cca 6.000Kč). Plivání na veřejnosti 20 OMR (cca 1.200Kč).
  • Zákaz kouření vodní dýmky na veřejnosti. Např. v Maskatu je pokutováno také kouření tradiční "šíši" na veřejných místech. Toto opatření se netýká k tomuto účelu licencovaných kaváren. Osoby mladší 18 let nesmí kouřit. Prodej elektronických cigaret je pokutován částkou 500 OMR (30.000Kč).
  • Jízda ve špinavém autě je pokutována policií částkou 10 OMR (cca 600Kč). Obdobně také jízda bez bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy či překročení rychlosti.
  • V obchodech je zakázáno používat jednorázové nerecyklovatelné plastové tašky. Pokuta se týká obchodníků, kteří by takovéto tašky hromadně zákazníkům rozdávali.
  • Pokuta za dekorační odchylky od tradičního ománském oděvu - dišdaša. Týká se tedy jen chození v ománském "kroji" a cílí především na prodejce levných napodobenin. Pokuta 1.000 OMR (tj. 60.000Kč).

 Částky pokut jsou na naše poměry velmi vysoké. Při opakování přestupku se výše pokuty násobí.

Přírodní podmínky

V zimních měsících mohou Omán postihnout silné deště a v jejich důsledku i bleskové záplavy. V letních měsících mohou udeřit cyklóny směřující od Indického oceánu. Sledujte místní předpověď počasí (např. na webové stránce Generálního ředitelství meteorologie Ománu :

http://www.met.gov.om/opencms/export/sites/default/dgman/en/home/index.html)

a informujte se předem na podmínky terénní turistiky, zejména pokud plánujte navštívit vyschlá koryta řek (vádí).

Zdravotní rizika

Letní teploty se zj. v jižní části Ománu, který leží v tropickém pásmu, mohou pohybovat mezi 38 – 50 stupni Celsia. Celoročně je zde vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření (doporučuje se používat kvalitní opalovací krémy a nosit brýle s UV filtrem). Osoby se srdečními a dalšími zdravotními problémy by měly zvážit načasování návštěvy mimo teplotně nejnáročnější měsíce. Zdravotní riziko nakažlivých chorob je velice malé.

Ostatní

V případě tzv. offroad výletu do pouště je nutností informovat o své cestě a přibližné trase své příbuzné, příp. přátele, a domluvit se na potvrzení návratu. Na cesty do pouště je dále zapotřebí vybavit se plnou nádrží paliva, dostatkem tekutin a jídla a dbát zvýšené opatrnosti z důvodu neznalosti specifického přírodního prostředí.

Obecně je zakázáno fotografovat vojenské a vládní objekty.


 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.