Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
S ohledem na aktuální situaci na celém území Libanonu varuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR před veškerými cestami do země. MZV občanům ČR zároveň důrazně doporučuje registraci v systému DROZD.
Situace na celém území Libanonu není plně stabilní, následky nedávných válečných konfliktů jsou v zemi stále přítomné. Nadále platí varování před veškerými cestami do země, zejména doporučujeme vyhnout se jihu Libanonu, jižnímu předměstí Bejrútu a údolí Bekaa, kde se mohou nacházet nevybuchlé munice. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto varuje před veškerými cestami do těchto oblastí a též do oblastí, kde se nacházejí palestinské uprchlické tábory, zejm. Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, Sabra, Shatila a dále. Vyhýbejte se také oblastem se zvýšenou koncentrací lidí.
Zásadní je dbát pokynů místních bezpečnostních složek a sledovat aktuální vývoj situace. Necestujte též do hraničních oblastí se Sýrií, údolí Bekaa, okolí Tripoli a severu Libanonu. V těchto oblastech a oblasti jihu Libanonu i jižního předměstí Bejrútu nefotografujte.
V případě nouze se lze obrátit na Velvyslanectví České republiky v Bejrútu, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu, a mimo pracovní dobu pak na nouzovou linku: + 420 222 420 222.“
Aktuální situace
Od 7. 10. 2023 se začátkem posledního izraelsko-palestinského konfliktu došlo ke zhoršení bezpečnostní situace i na celém území Libanonu. Dne 2. 1. 2024 a 30. 7. 2024 došlo ze strany Izraele k raketovým útokům na jižním předměstí Bejrútu. Dále dne 26. 2. 2024, 11. 3. 2024 a 16. 5. 2024 došlo k raketovým útokům na předměstí Baalbeku a další části údolí Bekaa. Ve dnech 18. 9., 19. 9., 20.9. došlo k útokům převážně na jižní předměstí Bejrútu. Při těchto útocích bylo zraněno přes 3.000 lidí a několik desítek zemřelo. Následně zahájil Izrael další cílené útoky na jižní předměstí Bejrútu, údolí Bekaa, oblasti pod kontrolou hnutí Hizballáh, pozemně na jihu země a též na hraniční přejezdy do Sýrie (Masnaa a Arida). Pokud se na území Libanonu nacházíte, necestujte na jih od Bejrútu a vyhýbejte se jižnímu předměstí Bejrútu a údolí Bekaa.
Z důvodu zhoršené bezpečností situace docházelo od 8. října 2023 k náhlému rušení komerčních letů z a do Bejrútu.. Velvyslanectví ČR v Libanonu proto doporučuje využívat aerolinky Middle East Airlines případně Turkish Airlines, jejichž lety byly vypravovány i za zhoršené bezpečností situace. Bližší informace na Flight Info - Beirut Rafic Hariri International Airport (beirutairport.gov.lb) Na letiště je nutno se dostavit alespoň 3 hodiny před plánovaným odletem.
Občanům ČR doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR ověřit si aktuální situaci dotazem, nejlépe e-mailem na adrese beirut.consulate@mzv.gov.cz.
Bližší informace
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje vyhnout se rizikovým oblastem: pohraničním regionům se Sýrií na východě a severu země (údolí Bekaa, zejm. regiony severně od Baalbeku), oblastem na jihu od Bejrútu a jihozápadní oblasti Bejrútu. Všeobecně též platí doporučení vyhýbat se místům s vyšší koncentrací uprchlíků (region Akar na severu země, jižní část Bejrútu a lokálně v údolí Bekaa). To platí rovněž pro palestinské uprchlické tábory (tábory Ain al-Hilweh ve měste Saida, Burj al-Barajneh v Bejrútu, ale i další), které nejsou kontrolovány libanonskými bezpečnostními složkami. V jižním Libanonu (na jih od řeky Lítání) platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je v zásadě možný pouze na povolení (výjimkou je metropole města Tyr/Sur). Tato část země je pravidelně vystavována ostřelování ze strany Izraele. Necestujte tedy jižně od řeky Awali. Zejména v jižní části Libanonu je nutné počítat s nadále neodminovanými oblastmi (nevybuchlá munice, miny a kazetové bomby z dřívějších vojenských konfliktů). Relativně rozšířené - zejména na vesnicích - je nelegální pěstování konopí (s příslušnými ozbrojenými hlídkami) a v zemi existuje vysoký počet nelegálních skladišť zbraní hnutí Hizballáh, ale i jiných skupin
Místní nouzová linka (112) poskytuje konkrétní informace v místě. Linka je provozována i v angličtině.
V případě nutných cest do Libanonu doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR k pohybu v zemi přistupovat s vysokou osobní opatrností (např. necestovat sám/sama či s neznámými osobami, vyhýbat se zapojení do lokálních sporů či demonstrací, důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a místních úřadů, atd.). Při zvažování cest je třeba brát v úvahu vedle přetrvávající možnosti teroristických útoků např. i nebezpečí běžné kriminality (vysoký počet neregistrovaných zbraní, apod.) či místní způsob řízení motorových vozidel. I momentálně příznivá situace se může v řádu hodin změnit. Nedoporučuje se poté i individuální turistika, zejména mimo turistická centra. Velvyslanectví ČR v Bejrútu nemůže garantovat osobní bezpečnost cestovatelů. Při cestování je třeba neustále mít k dispozici platný cestovní doklad a počítat s průjezdem kontrolními stanovišti/check-pointy libanonské armády, event. policie. Na celém území Libanonu je velké množství těchto kontrolní stanovišť.
V blízkosti linie působnosti jednotek UNIFIL, vojenských objektů, uprchlických táborů, případných dalších míst a objektů z bezpečnostního hlediska citlivých, se nedoporučuje pohybovat, tím méně fotografovat/natáčet. Významným rizikem je zapojení do místních/komunitních sporů. Důležité je přiměřené chování v případě církevních svátků, obřadů a slavností.
Náklady na ubytování, stravování v hotelech či dražších restauracích a za pronájem motorových vozidel jsou přibližně na západoevropské úrovni. K přepravě se často používá taxi nebo tzv. hromadné taxi (servis taxi). V případě použití motorového vozidla se doporučuje si nechat v automobilovém klubu ČR vystavit mezinárodní celní dokument Carnet de Passage en Douane a mít též s sebou mezinárodní řidičský průkaz. Způsob jízdy v Libanonu je z hlediska evropských standardů velmi živý až rizikový a nezkušeným řidičům se řídit v běžném provozu nedoporučuje. Městská hromadná doprava v Libanonu téměř nefunguje.
Ve větších městech se lze domluvit francouzsky/anglicky, mimo centra a na venkově (zejména v muslimských oblastech/čtvrtích) však pouze arabsky.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR připomíná, jak postupovat v případě zhoršené bezpečnostní situace:
Mějte doma:
• potravinové zásoby (hlavně trvanlivé potraviny a konzervy)
• léky pro první pomoc, případně léky, které pravidelně užíváte
• zásobu vody na delší dobu
• důležité dokumenty (pasy, rodné listy, občanské průkazy, kreditní karty apod.)
• teplé oblečení, přikrývku
• hotovost
• palivo ve vozidle
• nabité telefony, případně powerbanky
Připravte si evakuační zavazadlo, které bude obsahovat:
• dva litry vody na osobu
• náhradní oblečení
• toaletní potřeby
• trvanlivé jídlo
• deku/přikrývku
• důležité dokumenty
• nabíječky/powerbanky
V případě bombardování nebo zvuků bombardování: zůstaňte v bezpečí (daleko od oken a dveří, pod zastřenou místností), dejte vědět svým blízkým. Vyčkejte na uklidnění situace a pokyny. Neriskujte chodit ven.
Důležitá čísla
první pomoc: 140 nebo (05) 921675
policie: 112
požární stanice: 175
Americká univerzitní nemocnice (AUH): (01) 350 000
informace o počasí: 1722
Základní informace o Libanonu
• rozloha – 10 452 km2
• obyvatelstvo – 6,4 milionu osob (z toho téměř 2 miliony tvoří palestinští a syrští uprchlíci)
• hlavní město – Bejrút
• úřední jazyk – arabština, mnoho Libanonců dále hovoří anglicky a francouzsky
• měna – libanonská libra (LBP) standardně je akceptován USD
• náboženství - 5 legálně uznaných muslimských skupin (sunnité, šíité, šíitské odnože: alavité, ismáílité, dále drúzové), 11 legálně uznaných křesťanských skupin (4 ortodoxní, 6 katolických, 1 protestantská)
• časový posun proti ČR: + 1 hod
• mezinárodní předvolba: +961
Kontakt na Velvyslanectví
• 17, 419th road (St. Bechara Church Street), P. O. Box 40 195, Baabda, Libanon
• tel.: 00961 (0)5 929010 až 929013, nouzová linka +420 222 420 222
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV