Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Libanon Sidon
Libanon Libanon
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před plánovanou návštěvou Libanonu MZV ČR doporučuje vždy nejprve prohlédnout kapitolu "Aktuální doporučení a varování", kterou najdete v rubrice "Cestujeme". Zájemcům o návštěvu Libanonu se doporučuje ověřit si před cestou aktuální situaci dotazem u Velvyslanectví ČR v Libanonu (nejlépe e-mailem na adrese consulate.beirut@embassy.mzv.cz, případně beirut@embassy.mzv.cz).

 

V případě nutných cest do Libanonu doporučuje MZV ČR k pohybu v zemi přistupovat s vysokou osobní opatrností (např. necestovat sám/sama či s neznámými osobami, vyhýbat se zapojení do lokálních sporů či demonstrací, důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a  místních úřadů, atd.). Při zvažování cest je třeba brát v úvahu vedle přetrvávající možnosti teroristických útoků např. nebezpečí běžné kriminality (vysoký počet neregistrovaných zbraní, apod.) či místní způsob řízení motorových vozidel. I momentálně příznivá situace se může v řádu hodin změnit a Nedoporučuje se individuální turistika po zemi, zejména mimo turistická centra. Velvyslanectví ČR v Bejrútu nemůže garantovat osobní bezpečnost cestovatelů.

MZV ČR doporučuje vyhnout se rizikovým oblastem - pohraničním regionům se Sýrií na východě a severu země (údolí Bekáa, regiony severně od Baalbeku), oblastem na jihu země (hraniční regiony s Izraelem) a jihozápadní oblasti Bejrútu. Všeobecně platí doporučení vyhýbat se místům s vyšší koncentrací uprchlíků (opět sever země, jižní část Bejrútu a jih země). Specificky to platí pro palestinské uprchlické tábory (např. tábory Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i jinde), které nejsou kontrolovány libanonskými ozbrojenými silami.

V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur). Zejména v jižní části Libanonu je nutné počítat s nadále neodminovanými oblastmi (nevybuchlá munice, miny a kazetové bomby z dřívějších vojenských konfliktů). Relativně rozšířené - zejména na vesnicích - je nelegální pěstování konopí (s příslušnými ozbrojenými hlídkami) a v zemi (zvláště v šíitských regionech, ale i jinde) existuje vysoký počet nelegálních skladišť zbraní Hizballáhu.

Při cestování je třeba neustále mít k dispozici platný cestovní doklad a počítat s průjezdem kontrolními stanovišti libanonské armády, event. policie. V blízkosti linie působnosti jednotek UNIFIL, vojenských objektů, uprchlických táborů a případných dalších míst a objektů, citlivých z bezpečnostního hlediska, se nedoporučuje pohybovat, tím méně fotografovat/natáčet. Významným rizikem je zapojení do místních/komunitních sporů, důležité je přiměřené chování v případě církevních svátků, obřadů a slavností.

Náklady na ubytování a stravování v hotelech a dražších restauracích a za pronájem auta jsou cca na západoevropské úrovni.  K přepravě jsou často používány taxi nebo tzv. hromadné taxi (servis taxi). V případě použití motorového vozidla se doporučuje si nechat v automobilovém klubu ČR vystavit mezinárodní celní dokument Carnet de Passage en Douane.  Způsob jízdy v Libanonu je z hlediska evropských standardů velmi živý až rizikový a nezkušeným řidičům se řídit v běžném provozu nedoporučuje.

Ve větších městech se lze domluvit francouzsky/anglicky, mimo centra a na venkově (zejména v muslimských oblastech/čtvrtích) však pouze arabsky.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.