Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Vietnam zátoka Halong
Vietnam Vietnam
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Platnost níže uvedených informací může být ovlivněna stávajícími opatřeními vietnamských orgánů v souvislosti s epidemií Covid-19. Pro více informací navštivte webovou stránku velvyslanectví ČR v Hanoji.


Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů ČR s výjimkou pasů diplomatických.

E-vízum

je vydáváno s maximální délkou platnosti do 90 dnů s možností jednoho či více vstupů. Obecné informace a důležité odkazy naleznete na této webové stránce, která je v angličtině. Žádost o vízum naleznete zde. Agentury a organizace využijí pro vyplnění žádosti o vízum formulář na této webové stránce. Do elektronické žádosti je třeba vložit/nahrát fotografii a kopii datové stránky cestovního dokladu žadatele. Během podávání vízové žádosti je také potřeba provést platbu vízového poplatku. O žádosti má být dle informací poskytnutých vietnamskými úřady rozhodnuto do tří pracovních dnů. Doporučujeme cestovatelům, aby podání žádosti o vízum nenechávali na poslední chvíli, protože vyřízení žádosti o vízum může trvat i 5 - 7 pracovních dnů. Žadateli je po úspěšné registraci žádosti a zaplacení přidělen přístupový kód, který umožní vytištění víza.

Přechod hranice (vstup i vycestování) na základě elektronického víza je možný pouze na níže uvedených mezinárodních hraničních přechodech:

  • Mezinárodní letiště -  Hanoj (letiště Noi Bai), Ho Či Minovo Město (letiště Tan Son Nhat), Nha Trang (letiště Cam Ranh), Da Nang (letiště Da Nang), Hai Phong (letiště Cat Bi), Can Tho (letiště Can Tho), Phu Quoc (letiště Phu Quoc), Hue (letiště Phu Bai), Ha Long (letiště Van Don), Thanh Hoa (letiště Tho Xuan), Loc Ninh (letiště Dong Hoi), Qui Nhơn (letiště Phu Cat), Da Lat (letiště Lien Khuong),
  • Pozemní přechody - Mong Cai v provincii Quang Ninh, Huu Nghi v provincii Lang Son, Lao Cai v provincii Lao Cai, Nam Can v provincii Nghe An, Cau Treo v provincii Ha Tinh, Cha Lo v provincii Quang Binh, Lao Bao v provincii Quang Tri, Bo Y v provincii Kon Tum, Moc Bai v provincii Tay Ninh, Xa Mat v provincii Tay Ninh, Tinh Bien v provincii An Giang, Vinh Xuong v provincii An Giang, Ha Tien v provincii Kien Giang, Tay Trang v provincii Dien Bien, Na Meo v provincii Thanh Hoa, La Lay v provincii Quang Tri
  • Námořní hraniční přechody - Hon Gai v provincii Quang Ninh, Cam Pha v provincii Quang Ninh, Hai Phong v provincii Hai Phong, Nghi Son v provincii Thanh Hoa, Vung Ang v provincii Ha Tinh, Nha Trang v provincii Khanh Hoa, Da Nang v provincii Da Nang, Quy Nhon v provincii Binh Dinh, Dung Quat v provincii Quang Ngai, Vung Tau/Ba Ria v provincii Vung Tau, Ho Či Minovo Město, Duong Dong v provincii Kien Giang, Chan May v provincii Thua Thien - Hue

Veškeré dotazy ohledně podávání elektronických žádostí o víza včetně případných technických problémů webových stránek spadají do kompetencí Imigračního úřadu.

Vyřízení tzv. „visa upon arrival“ upravuje článek 18 zákona č. 47/2014/QH13 ze dne 16.6.2014, o vstupu a pobytu cizinců na území Vietnamu (účinného od 1.1.2015), který přesně stanoví případy, kdy je možno obdržet vízum po příletu na mezinárodní letiště ve Vietnamu. Těmito případy jsou:
a) cizinec odjíždí ze země, v níž nemá Vietnam své diplomatické zastoupení;
b) cizinec přijíždí do Vietnamu na turistickou cestu organizovanou vietnamskou mezinárodní cestovní kanceláří;
c) cizinci přijíždějící na pohřeb příbuzného, příp. na návštěvu vážně nemocného příbuzného;
d) cizinci přijíždějící do Vietnamu za účelem záchranných, humanitárních a jiných akcí tohoto druhu na pozvání příslušných vietnamských orgánů.

V případě bodu b) se musí jednat o cestovní kancelář, která má potřebnou licenci pro poskytování služeb v oblasti cestovního ruchu ve Vietnamu. Pro ověření, zda je cestovní kancelář oprávněna poskytovat uvedenou službu, je třeba kontaktovat přímo Úřad pro cestovní ruch Vietnamu (VNAT). I v případě víza vydávaného na hranici je zapotřebí předschválení (tzv. pre-approval) vietnamskými imigračními orgány.


Bezvízový režim na ostrově Phu Quoc

Čeští občané mohou navštívit ostrov Phu Quoc v rámci bezvízového styku po dobu max 30 dnů. Pro vstup je podmínkou min. platnost pasu v délce 6 měsíců. V případě zájmu o pokračování návštěvy ostatních částí Vietnamu se procedura liší podle délky plánovaného pobytu – pokud je plánován pobyt do 30 dnů, je cizinci vystaveno povolení (temporary residence certification) k 30 dennímu pobytu při imigrační kontrole. V případě zájmu o pobyt delší 30 dnů je nutné požádat o vízum prostřednictvím sponzorské (např. cestovní) agentury, organizace či fyzické osoby ve Vietnamu.  


Ostatní typy víz

Ostatní typy víz vydává velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v Praze. Je možné se rovněž obrátit na některou z českých cestovních kanceláří, které vietnamské vízum pro žadatele vyřídí za poplatek bez nutnosti návštěvy velvyslanectví.


Změna účelu pobytu/typu víza na území

Změna účelu pobytu cizince na území Vietnamu je možná pouze v následujících případech:

  1. cizinec prokáže, že je investorem či zástupcem zahraniční organizace, která ve Vietnamu investuje,           
  2. cizinec prokáže rodinnou vazbu rodič, manžel/ka či dítě vůči zvoucí/sponzorující osobě ve Vietnamu,
  3. cizinec přicestoval do země na e-vízum a doloží pracovní povolení či potvrzení, že může vykonávat zaměstnání bez pracovního povolení,      
  4. cizinec přicestoval do země na pozvání sponzorující agentury či organizace a doloží pracovní povolení či potvrzení, že může vykonávat zaměstnání bez pracovního povolení.


Na území Vietnamu provádí jakékoli změny víza v době jeho platnosti výhradně Imigrační úřad Ministerstva veřejné bezpečnosti. Pro další podrobné informace o krátkodobých a dlouhodobých vízech je třeba se obrátit na velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v Praze, případně na příslušné imigrační orgány ve Vietnamu.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.