Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Turkmenistán
Turkmenistán Turkmenistán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Na občany České republiky se vztahuje vízová povinnost, a to i v případě tranzitu přes území Turkmenistánu.  Vzhledem k tomu, že v České republice není Turkmenistán zastoupen, podává se žádost o vízum obvykle na Velvyslanectví Turkmenistánu v Berlíně nebo ve Vídni. Žádost o vízum lze ovšem podat na kterémkoli zastupitelském úřadě Turkmenistánu, všechny žádosti jsou však rozhodovány v hlavním městě. Turkmenistán je velmi uzavřenou zemí, není možné měnit  na místě plánovanou trasu nebo účel  vydaného víza. Vízum do 10 dnů je také možno si vyzvednout při příletu na letišti v Ašchabadu nebo na mezinárodních pozemních hraničních přechodech, ovšem pouze v případě , že je předem vyřídí a potvrzení s razítkem Státní migrační služby cestovateli zašle zvoucí strana. Dokladem nutným k žádosti o vízum je pozvání potvrzené Státní migrační službou, ať již od fyzické nebo právnické osoby nebo akreditované turistické firmy zajišťující návštěvu Turkmenistánu.

Při příjezdu do Turkmenistánu je každý cizinec povinen vyplnit  dvoudílnou migrační kartu a uhradit migrační poplatek ve výši 14,- USD.  První díl migrační karty si pracovník pasové kontroly ponechá při příjezdu, druhý díl si návštěvník ponechá u sebe pro časté kontroly a odevzdá ji při odjezdu z Turkmenistánu. Při odletu se platí odletová taxa ve výši cca 25,- USD (neplatí cestující s leteckou společností Turkmenistan Airlines).

Po příjezdu je třeba se během 3 pracovních dnů zaregistrovat u Státní migrační služby v Ašchabadu (ul. Azadi 57) nebo u místního úřadu Velayat, a to v doprovodu osoby, u níž přebýváte, nebo zástupce cestovní kanceláře, která Váš pobyt organizuje. Bydlíte-li v pětihvězdičkovém hotelu, vyřídí tento registraci za Vás. Je třeba dodržovat podmínky registrace a každou eventuální změnu hlásit na Státní migrační službě. S turistickým vízem vydaným na základě pozvání cestovní kanceláře je nutno bydlet v hotelu, nelze využít nabídek ubytování v soukromí. Při překročení platnosti víza  nebo porušení povinnosti registrace hrozí pokuty či zadržení a deportace s následným zákazem pobytu.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u velvyslanectví Turkmenistánu, zda se podmínky přicestování nezměnily.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.