Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kyrgyzstan jurty nomádů
Kyrgyzstán Kyrgyzstán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Na základě zákona Republiky Kyrgyzstán č. 121 ze dne 14. 7. 2012 byla zrušena vízová povinnost pro turistické cesty nebo cesty na základě pozvání nepřesahující 60 dnů pobytu. Pokud by však plánovaná cesta měla přesáhnout 60 dnů pobytu, je možné si zažádat o vízum na jakémkoliv zastupitelském úřadě Kyrgyzstánu v zahraničí.

Vyjma turistických cest do 60 dnů pobytu platí pro občany ČR při cestě do Kyrgyzstánu vízová povinnost. Při cestě letadlem je vízum nad 60 dní udělováno přímo na letišti v Biškeku (letiště Manas), vízum je však možné obdržet i předem na Velvyslanectví Republiky Kyrgyzstán ve Vídni nebo v Berlíně, resp. i na jiném libovolném zastupitelském úřadě Republiky Kyrgyzstán v zahraničí.

Příslušné kyrgyzské orgány požadují od občanů České republiky v případě podání vízové žádosti k pobytu od 60 dnů předložení pozvání nebo písemnou žádost.

V Kazachstánu lze obdržet vízum ve městě Almaty na Generálním konzulátě (GK) Kyrgyzské republiky, ul. Luganského 30 A (roh ul. Satpajeva), informace na tel. + 8 727 291 66 10, 264 22 12; fax + 8 727 264 22 11, almaty@consulkg.kz.
Úřední hodiny GK: příjem žádostí od 10.00 do 13.00, výdej víz od 15.00 do 17.30. Středa zavřeno.

Při podání žádosti o vízum od 30 dní je třeba přeložit tyto doklady:
platný pas, vyplněnou žádost o vízum, 1 fotografii 3 cm x 4 cm, stvrzenku o zaplacení 90 USD za vízum jednorázové do 30 dní nebo 70 USD za vízum jednorázové do 7 dní (jde o express vízum, které bude hotové do 3 dní).
Za vízum je třeba zaplatit předem v jedné z následujících poboček Banky Turan Alem:
- mkr. Samal 2, ul. Žoldasbekova 97
- ul. Auezova, 11/107 (roh prospekt Abaja)
- mkr. Aksaj 4, ul. Ulugbekova 70 a
- ul. Ajtbeke bi 55 (roh ulice Furmanova)
nebo v Pobočce Merej:
- prospekt Sujunbaja 2 (ulice Rajymbekova)
- prospekt Sejfulina 534 (ulice Kurmangazy)
- ulice L. Tolstého (ulice Šolochova).

Prodloužení pobytu na území Republiky Kyrgyzstán nad 60 dnů (není nárokové – záleží na důvodu prodloužení):
1) u diplomatických, služebních, investičních, obchodních (typ B2), pracovních (W2) a turistických víz je odpovědným orgánem konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí Kyrgyzstánu.
2) u obchodních (B1), studijních (S), pracovních (W1), náboženských, soukromých a turistických víz je odpovědným orgánem odbor registrace obyvatel – vč. územních poboček Státní registrační služby (Департамент регистрации населения Государственной регистрационной службы при Правительстве Кыргызской Республики).

Obchodní víza:
Obchodní víza mohou mít dvě formy – B1 a B2. První formu B1 prodlužují orgány Státní registrační služby do 3 měsíců pobytu, a to pro následující účely pobytu: uskutečnění jednání, uzavření kontraktů, poskytnutí konzultačních či auditorských služeb, účast na konferenci, sympoziích, fórech výstavách, koncertech, dále kulturních, vědeckých, sportovních a jiných akcích a zajištění mezinárodní kamionové přepravy. Druhá forma B2 je prodlužována konzulárním odborem, a to až do 1 roku pobytu. Tato víza jsou vydávána pracovníkům veřejných, nekomerčních a mezinárodních organizací, dále osobám přijíždějícím v rámci spolupráce po linii mezinárodních organizací či mezivládních dohod a smluv a jiných právnických osob.

Studijní víza:
Studijní vízum je možné udělit na základě oficiální písemné podpory konzulárního odboru MV Kyrgyzstánu, mezinárodními institucemi Kyrgyzstánu a na letišti „Manas“ cizincům, kteří cestují do Kyrgyzstánu za studijním účelem na základě písemné žádosti vzdělávacích institucí registrovaných justičními orgány Kyrgyzstánu nebo Ministerstvem školství, mládeže a Kyrgyzstánu.

Registrační povinnost:
Jak je uvedeno výše, do 60 dnů pobytu na území KR se není nutné registrovat. V případě pobytu přesahujícího 60 dnů je nutná registrace odborem registrace obyvatel Státní registrační služby (Департамент регистрации населения Государственной регистрационной службы при Правительстве Кыргызской Республики), adresa hlavního úřadu: město Biškek, ul. Kyjevská 58, tel. +996/312/662329 či +996/312/666120).

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky přicestování nezměnily.

Na základě informace Ministerstva zahraničních věcí Republiky Kazachstán ze dne 16. června 2009 je Česká republika uvedena na seznamu zemí, jejichž občané mohou na základě dohody mezi Republiky Kazachstán a Republiky Kyrgyzstán vycestovat s platným turistickým vízem jednoho státu do příhraničních oblastí druhého státu. Opatření se týká Issykkulské, Talasské a Čujské oblasti Republiky Kyrgyzstán s platným kazašským turistickým vízem a Almatinské a Žambylské oblasti Kazašské republiky s platným kyrgyzským vízem. Na hranicích mezi KZ a KG fungují pouze dva mezinárodní hraniční přechody - "Ak Jol" a "Chaldovar". Přechod "Ak Jol" je na cestě z Biškeku do Almaty a "Chaldovar" je na cestě z KG do města Taras/Žanbil (KZ). Občané třetích států mohou využívat pouze výše jmenované hraniční přechody. Ostatní fungující přechody na hranicích mohou využívat pouze občané KZ a KG - přejezd občanů třetích států není povolen.

 

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.