Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kazachstán panorama hory
Kazachstán Kazachstán
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Kazachstán má vnitrokontinentální podnebí - v zimě teploty po dva až tři měsíce dosahují v extrémním případě i minus 40 stupňů, především v severovýchodní a východní části Kazachstánu, a v létě teploty naopak dosahují cca 35 stupňů. Velké výkyvy teplot existují mezi dnem a nocí (i cca 20 stupňů) a zejména v zimním období je nutné počítat s razantními změnami počasí, a to i během velmi krátké doby. V takových případech (nízké teploty či silný vítr) dochází ze strany policie k uzavírání hranic velkých měst, kdy vozidlům není umožněn výjezd z města, a to bez výjimek. O této skutečnosti jsou přímí uživatelé kazašských mobilních operátorů (SIM kazašského operátora) automaticky informováni formou hromadného rozesílání SMS zpráv. Na území KZ funguje cca 8 mobilních operátorů, SIM kartu je možné volně zakoupit, a to za částku cca 250 KZT (cca 30 Kč).

V okolí Almaty hrozí vzhledem k tektonickému zlomu nebezpečí zemětřesení. Je zde také možnost nebezpečí povodní a sesuvů půdy.

V Kazachstánu je rozšířena tuberkulóza. Na jihu země je možná krymsko-konžská hemoragická horečka. Zdrojem viru jsou mj. klíšťata, zajíci, ptáci, hovězí skot a kozy. Virem může nakazit především sající infikované klíště, nebo se infekce přenese přímým kontaktem s krví či tělními tekutinami a tkáněmi postižených zvířat. Kriminalita je v podstatě srovnatelná s ČR.

Nedoporučuje se ukazovat kdekoliv při placení větší množství peněz. Měna v KZ je v tenge, platí se pouze v tenge. Vyměnit lze zahraniční měnu, nejčastěji americký dolar, euro a rubl.
Doporučuje se přísně dbát předpisů a jakýchkoliv nařízení, hlavně při řízení motorového vozidla.

Pokud se jedná o vojenská pásma, případně o uzavřené oblasti, je naprosto vyloučeno, aby do nich občan vstoupil nevědomě nebo omylem. V opačném případě hrozí vazební zadržení a následné řízení před soudem.

Obecně se nedoporučuje, aby se turista mimo města pohyboval zcela sám. Minimálně by měli spolu cestovat dva lidé.

Po městech lze jezdit MHD nebo taxi. Jedná se i o neoznačená soukromá vozidla, jejichž majitelé si takto přivydělávají.

Dálniční a silniční poplatky se zde plošně nevybírají (kromě vozidel TIR). Pokud je dálnice zpoplatněna, probíhá úhrada na výjezdu na základě ujeté vzdálenosti.


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.