Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
Vzhledem ke skutečnosti, že se v Gruzii poměrně často demonstruje, Velvyslanectví ČR v Gruzii doporučuje občanům, aby dbali zvýšené opatrnosti v místech se zvýšenou koncentrací osob a podle možností se vyhýbali místům, kde hrozí střety protestujících s bezpečnostními složkami Gruzie.
Území „vnitřní Gruzie“ (tj. bez separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie a přilehlých hraničních pásem) je bezpečné. Přesto Velvyslanectví ČR v Gruzii doporučuje ověřit si aktuální bezpečnostní situaci těsně před cestou. Zároveň velvyslanectví doporučuje občanům ČR mířícím do Gruzie, aby se před cestou registrovali na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí) na http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/registrace_obcanu_pri_cestach_do/index.html.
Velvyslanectví ČR v Gruzii nedoporučuje vstup na gruzínská separatistická území Abcházie nebo Jižní Osetie. V obou těchto oblastech nemůže Velvyslanectví ČR v Gruzii v případě nouze poskytnout občanům ČR efektivní pomoc. Hraniční přechody mezi separatistickými oblastmi Abcházie/Jižní Osetie a Ruskou federací nejsou Gruzií uznány. Proto Gruzie jejich případné použití kvalifikuje jako trestný čin, za který hrozí citelné tresty včetně odnětí svobody.
Jediný v současnosti použitelný pozemní hraniční přechod mezi Gruzií a Ruskou federací (Kazbegi – Verchnij Lars) je otevřen pro všechny typy vozidel 24 hodin denně. Využít jej mohou osoby překračující hranici mezi Gruzií a Ruskem automobilem, autobusem, na motocyklu či na jízdním kole, nikoliv však pěšky.
Pro pobyt v horách Velvyslanectví ČR v Gruzii doporučuje nepřeceňovat vlastní síly. Některé oblasti jsou neobydlené a cesty a turistické trasy nejsou často značené. Rychlá zdravotnická pomoc v evropském stylu v horských oblastech s výjimkou lyžařských středisek neexistuje a pomoc turistům, kteří se ocitli v nouzi, může být komplikovaná.
V případě nouze lze přivolat záchranáře nebo policejní hlídku prostřednictvím telefonního čísla 112, kde hovoří i rusky a anglicky.
Pro výstup na populární pětitisícovku Kazbeg Velvyslanectví ČR v Gruzii doporučuje tento trek nepodceňovat a využít služeb horský průvodců. Tato hora si bohužel každoročně žádá lidské životy právě kvůli podcenění situace.
V poslední době jezdí čím dál více českých turistů na sjezdovky do populárních gruzínských horských středisek. Při jejich sjíždění doporučujeme zvýšenou opatrnost, neboť na nich často nejsou dodržována základní pravidla bezpečného sjezdování. Při jízdě mimo upravené sjezdové tratě (freeride) je třeba si dopředu prověřit terén (lavinové nebezpečí) a důsledně dbát pokynů Horské služby a policie.
Obecně největší nebezpečí nyní turistům v Gruzii hrozí v dopravě. Místní řidiči silniční pravidla buď neznají, nebo ignorují. Právě proto dochází bohužel každý rok k úmrtím cizinců (i Čechů) v důsledku dopravních nehod. Velvyslanectví ČR v Gruzii doporučuje vždy používat bezpečnostní pásy (i na zadních sedadlech), omezit používání „maršrutek“ (dodávky přestavěné na přepravu osob) a - pokud je to možné - využívat bezpečnou železniční dopravu.
Občané Gruzie se k českým občanům chovají velice přátelsky, což ovšem někdy vede ke zvýšené spotřebě alkoholu se všemi důsledky z toho vyplývajícími – ojedinělé nejsou případy okradení nebo ztráty dokladů.
V Gruzii platí zákaz nošení chladných zbraní na viditelném místě (nože připevněné na opasku, batohu). Pokuta činí 500,- GEL (cca 4 500,- CZK) na místě.
převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV