Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Etiopie vesnice
Etiopie Etiopie
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Víza - režim vstupu

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Pro vstup do země je třeba mít platné vstupní vízum. Všechny typy víz vydává:
Velvyslanectví Etiopské federativní demokratické republiky v Berlíně.

 

Velvyslanectví Etiopie v Berlíně - Německo

Boothstrasse 20a, 12207 Berlín

tel.: +49 30 77 20 60
fax: +49 30 77 20 626
e-mail: emb.ethiopia@t-online.de
web: http://aethiopien-botschaft.de/

 

K žádosti o vízum je nutné doložit: vyplněný formulář dostupný na webu velvyslanectví, 2 fotografie, letenku a platný pas. Na velvyslanectví je nutné si nejprve sjednat schůzku telefonicky. Jelikož je spojení s velvyslanectvím někdy problematické, doporučujeme si požádat o vízum on-line na webu: http://www.evisa.gov.et/. Upozorňujeme, že se jedná o jediný web, na kterém je možné získat víza, existuje ale mnoho podobných stránek, která víza nabízí, jedná se ale o podvodné weby. Získat vízum na mezinárodním letišti Bole v Addis Abebě nyní není možné.

Etiopská strana mění podmínky pro udělování víz poměrně často, a nezřídka bez předchozího upozornění. Doporučuje se proto předem ověřit aktuální podmínky na Velvyslanectví Etiopie v Berlíně.

Je třeba věnovat pozornost délce platnosti víza. V případě překročení platnosti jsou etiopské imigrační úřady zpravidla velmi striktní (hrozí pokuta i vězení). O prodloužení platnosti víza lze požádat na Main Department for Immigration and Nationality Affairs v Addis Abebě. Doporučujeme tak učinit nejméně týden dny před vypršením jeho platnosti. Poplatek za prodloužení či vystavení nového víza se pohybuje mezi 60 a 120 USD dle požadované služby.

Etiopské úřady také pečlivě sledují typ víza a jeho využití. V žádném případě není povoleno provozovat jakýkoliv obchod či pracovat (a to ani dobrovolně) na turistické vízum. Změna typu víza po přicestování do Etiopie není možná bez opětovného vycestování ze země.

Z bezpečnostního hlediska se vstup do země doporučuje pouze leteckou cestou.
Při vjezdu motorových vozidel do Etiopie může etiopská strana požadovat písemné potvrzení vystavené velvyslanectvím země, kde je dopravní prostředek registrován. Potvrzení má garantovat, že dopravní prostředek následně opustí etiopské území a nebude v Etiopii prodán. Všem motoristům se proto doporučuje, aby se o aktuálních podmínkách pro vjezd na etiopské území před plánovanou cestou včas informovali na Velvyslanectví Etiopie v Berlíně.

 


převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV
.