česky  english  bahasa indonesia 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Covid-19 - aktuální podmínky cestování do Indonésie

Pravidla pro vstup do země platná od 09.06.2023 naleznete níže.

Obsah tohoto článku je třeba vnímat toliko jako orientační. Závazné informace k aktuálním podmínkám vstupu na území Indonéské republiky jsou oprávněny poskytnout výhradně příslušné indonéské orgány (viz Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze). Současně je třeba se pro účely cesty řídit požadavky leteckých společností nebo zemí tranzitu. Opatření pro vstup cizinců na území Indonéské republiky se neustále vyvíjejí a před vstupem do země se doporučuje si ověřit aktuální situaci. Velvyslanectví České republiky v Jakartě disponuje pouze informacemi oficiálně zveřejněnými ve věstnících indonéské vlády. Na e-mailové dotazy českých státních příslušníků ohledně aktuálních podmínek vstupu na území Indonéské republiky již nebude s ohledem na výše uvedené tedy ze strany pracovníků zdejšího zastupitelského úřadu reagováno. 

 


VSTUP NA ÚZEMÍ INDONÉSIE

Dle oficiálních informací indonéských orgánů již cestovatelé nemusejí mít s platností od 9.6.2023 pro vstup do Indonéské republiky a pro vnitrostátní cesty na jejím území staženou aplikaci SATUSEHAT, ani se prokazovat osvědčením o absolvování očkování druhou dávkou vakcíny proti koronaviru COVID-19. Vláda Indonéské republiky stále doporučuje, aby se všichni domácí i zahraniční cestovatelé nadále snažili při svých cestách chránit před přenosem koronaviru COVID-19.

Ministerstvo zahraničních věcí Indonéské republiky neoficiální cestou potvrdilo, že v praxi momentálně již není vyžadován ani doklad o absolvování první dávky vakcíny proti koronaviru COVID-19. Zastupitelský úřad ovšem nemůže garantovat, že místní orgány budou takto postupovat v naprosto všech případech. 

V této souvislosti si Velvyslanectví České republiky v Jakartě dále dovoluje upozornit, že otázky vstupu na území Indonéské republiky spadají do výlučné kompetence místních, tj. indonéských orgánů, nikoliv diplomatické mise České republiky. V případě specifických dotazů ohledně aktuálních podmínek vstupu na území Indonéské republiky se proto prosím obracejte napřímo na Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze: What you should prepare before visiting Indonesia (kemlu.go.id)

 


VÍZA

Od 28.4.2022 mohou občané České republiky opět žádat o vízum po vstupu do země (tzv. Visa on Arrival - VOA) za účelem turistiky, vládní návštěvy, obchodního jednání, nákupu zboží nebo tranzitu.

O vízum po vstupu do země (VOA) si mohou občané České republiky od 1.12.2022 požádat také elektronicky (e-VOA) již před cestou na webové stránce https://molina.imigrasi.go.id, kde jsou k dispozici ucelené informace, včetně postupu podání žádosti a vstupních míst na území Indonésie.

VOA je platné 30 dní a je možné jej jedenkrát prodloužit o dalších 30 dní na imigračním úřadě v místě pobytu cizince. O prodloužení VOA je třeba si požádat osobně, a to minimálně 7 dní před vypršením platnosti víza. Podrobné informace k prodloužení VOA viz https://kanimjakbar.kemenkumham.go.id/how-to-extend-visa-on-arrival-voa/

Otázky spojené s vízovou povinností českých státních příslušníků cestujících do Indonésie spadají do výlučné pravomoci místních orgánů a Velvyslanectví České republiky v Jakartě není oprávněno do těchto věcí jakkoliv zasahovat. 

O ostatní typy víz, především víz za obchodním a socio-kulturním účelem, musí čeští občané zažádat prostřednictvím sponzora, tj. indonéského občana nebo indonéské společnosti, která zodpovídá za aktivity pozvané osoby po dobu jejího pobytu na území Indonésie, elektronicky na webové stránce Imigračního úřadu Indonéské republiky https://visa-online.imigrasi.go.id. Platba za víza i samotné schvalování žádosti probíhá online.

Na Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze je možné si osobně požádat o vízum B211 (více informací viz webová stránka Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze).

Vláda Indonéské republiky si vyhrazuje právo zákazu vstupu občanů zemí s vysokým nárůstem případů COVID-19. Seznam těchto zemí se podle potřeby aktualizuje.

 

Vstupními místy na území Indonésie, kde je možné žádat o vízum po vstupu na území (Visa on Arrival), jsou:

Letiště: Soekarno Hatta, Banten; Ngurah Rai, Bali; Kualanamu, Severní Sumatra;  Juanda, Východní Jáva; Sultan Hasanuddin, Jižní Sulawesi; Sam Ratulangi, Severní Sulawesi; Yogyakarta, Zvláštní oblast Yogyakarta; Hang Nadim, Riau; Zainuddin Abdul Majid, Západní Nusa Tenggara; Adisumarno, Východní Jáva; Sultan Hasanuddin, Jižní Sulawesi; Sultan Mahmud Badaruddin II, Jižní Sumatra; Sultan Syarif Kasim II, Riau; Minangkabau, Západní Sumatra; Raja Haji Fisabilillah, Ostrovy Riau; Sultan Aji Muhammad Sulaiman, Východní Kalimantan; Syamsuddin Noor, Jižní Kalimantan; Yogyakarta, Zvláštní oblast Yogyakarta; Zainuddin Abdul Majid, Západní Nusa Tenggara.

Přístavy: Nongsa Terminal Bahari, Ostrovy Riau; Batam Centre, Ostrovy Riau;  Sekupang, Ostrovy Riau;  Citra Tri Tunas, Ostrovy Riau; Marina Teluk Senimba, Ostrovy Riau; Bandar Bentan Telani Lagoi, Ostrovy Riau; Bandar Seri Udana Lobam, Ostrovy Riau; Sri Bintan Pura, Ostrovy Riau; Tanjung Balai Karimun, Ostrovy Riau; Biak, Papua; Jayapura, Papua; Nusantara Pare Pare, Jižní Sulawesi; Padang Bai, Bali; Samudera, Severní Sulawesi; Saumlaki, Moluky; Sibolga, Severní Sumatra; Soekarno-Hatta, Jižní Sulawesi; Sunda Kelapa, Zvláštní oblast hlavní město Jakarta; Tanjung Pandan, Bangka Belitung; Tenau, Východní Nusa Tenggara; Tual, Moluky. 

Hraniční přechody: Aruk ; Entikong, Západní Kalimantan; Mota’ain, Východní Nusa Tenggara; Tunon Taka, Severní Kalimantan; Motamasin, Východní Nusa Tenggara; Sota, Papua; Wini, Východní Nusa Tenggara. 

Vízum po vstupu do země (Visa on Arrival) je platné 30 dní a je možné ho jedenkrát prodloužit o dalších 30 dní na imigračním úřadě v místě pobytu cizince. Toto vízum je nepřenosné. Poplatek za vízum po vstupu do země je 500.000 IDR (indonéských rupií).

 

Pro vstup do země musí cestovatelé předložit:

a. Cestovní pas s platností min. 6 (šest) měsíců od data vstupu do Indonésie.

b. Zpáteční letenku nebo navazující letenku do jiné země.

 


 

ELEKTRONICKÉ CELNÍ PROHLÁŠENÍ

Od 1. listopadu 2022 mohou cestující, kteří vstupují do Indonésie přes mezinárodní letiště Soekarno-Hatta v Jakartě a I Gusti Ngurah Rai na Bali, podat elektronické celní prohlášení prostřednictvím webové stránky https://ecd.beacukai.go.id.

Elektronické celní prohlášení lze podat nejdříve 2 dny před příjezdem do Indonésie. Po vyplnění údajů obdrží cestující čárový kód, který je potřeba předložit celníkovi při vstupu do země. Uživatelský videonávod v indonéštině, který názorně a dostatečně srozumitelně ukazuje postup vyplnění formuláře, je dostupný na webové stránce https://bit.ly/VideoPanduanECD.

Postupně se elektronické celní prohlášení bude zavádět také na dalších mezinárodních letištích v Indonésii.

 


POPLATEK ZA VSTUP NA BALI PRO ZAHRANIČNÍ TURISTY

Za účelem ochrany kultury a přírodního prostředí na indonéském ostrově Bali se s účinností od 14. února 2024 zavádí vstupní poplatek na tento ostrov pro zahraniční turisty ve výši 150.000 IDR (indonéských rupií) na osobu. 


Podrobné informace včetně instrukcí ohledně způsobu úhrady poplatku jsou k dispozici na webových stránkách Love Bali, viz www.lovebali.baliprov.go.id.

 


 

UŽITEČNÉ ODKAZY

https://visa-online.imigrasi.go.id

https://molina.imigrasi.go.id

https://kanimjakbar.kemenkumham.go.id/how-to-extend-visa-on-arrival-voa

https://link.kemkes.go.id/multi/Links/lists/satusehatmobile

https://ecd.beacukai.go.id

https://bit.ly/VideoPanduanECD

https://www.kemlu.go.id/prague/id

 


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Při návratu ze zahraničí od 9.4.2022 není třeba vyplňovat Příjezdový formulář ani předkládat doklad o bezinfekčnosti.

Nadále se však doporučuje ověřit si podmínky přepravy (včetně doložení bezinfekčnosti, tj. test, očkování, prodělání nemoci) přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy.

Informace k pravidlům návratu do ČR najdete na tomto odkazu: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021a.html