
Vánoční svátky v Istanbulu
10.12.2015 / 11:19 | Aktualizováno: 09.01.2018 / 14:14
(Archivní článek, platnost skončena 09.01.2018 / 14:15.)
V Istanbulu, stejně jako v celém Turecku, převážně islámské zemi, se vánoční svátky neslaví a 24. prosinec je den jako každý jiný. Přesto západní tradice ovlivnila Turecko a hlavně Istanbul, oblíbenou turistickou destinaci v zemi. Istanbul je tak skvělým místem, kde strávit vánoční svátky netradičně a přesto s nádechem vánoční atmosféry.
V Istanbulu vánočním dekoracím ani koledám neuniknete. Turistické oblasti a nákupní střediska jsou jich plná. Postavičky vypadající jako Santa Klaus však ve skutečnosti představuje jeho předchůdce, svatého Mikuláše, který pochází právě z Turecka.
Štědrý den vypadá v Istanbulu jako kterýkoliv jiný den a to samé platí o obou svátcích vánočních. Oslavy Vánoc se soustřeďují v domovech nevelkého počtu istanbulských křesťanů, zahraničních obyvatel města a hlavně v řadě kostelů. Ačkoliv východní církve (pravoslavná, arménská, řecká pravoslavná církev a další) slaví Vánoce až na začátku ledna, jsou 24. prosince slaveny speciální mše i v kostelech východních církví. Katolické i protestantské kostely jsou nazdobeny vánočními dekoracemi a probíhají v nich mše za doprovodu sborového zpěvu vánočních písní. Mezi nejnavštěvovanější kostely patří vždy honosně vyzdobený sv. Antonín z Padovy (Sent Antuan Kilisesi), který se nachází na nákupní třídě Istiklal Caddesi, vedoucí z náměstí Taksim ke Galatské věži. Řada restaurací a hotelů také připravuje speciální vánoční akce, aby nalákaly větší počet turistů.
Přestože Turci mnohdy přesně neví, kdy Vánoce jsou, vánoční dekorace a dárky jim nejsou zcela neznámé. Na první pohled předvánoční přípravy v Istanbulu vrcholí oslavami Nového roku. Někteří, spíše sekulární, Turci si dávají na Nový rok dárky, které „přináší“ právě sv. Mikuláš, jehož štědrost si tím připomínají. Většina Istanbulu slaví Nový rok jako zcela nábožensky nezatížený svátek. Ve městě probíhá celá řada akcí, mimo jiné open air párty a koncerty v ulicích Istanbulu nebo velkolepý ohňostroj nad Bosporem, který začíná s odbitím půlnoci.
Počasí v Istanbulu nebývá na Vánoce tak chladné, jako v České republice. Většinou se pohybuje mezi 5 a 10°C, teploty mohou však být mnohem vyšší (až 20°C) nebo naopak nižší – sněhové vánice nejsou výjimkou. Ne neobvyklý bývá déšť.
Ačkoliv na Vánoce bývá v Istanbulu relativně málo turistů, využívají hoteliéři toto období k mírnému zvýšení cen.
Návštěvní doba památek není vánočními svátky nijak ovlivněna, dny 24. až 26. prosince jsou v Turecku zcela normálními pracovními dny. (Vojtěch Jirásek)