česky  english  türkçe 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Istanbul
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

České křišťálové sochy zdobí starověkou istanbulskou Cisternu Basilica

Jedna z nejvyhledávanějších istanbulských pamětihodností, podzemní Cisterna Bazilika ze 6. století, hostí nejméně na čtyři měsíce 22 uměleckých děl od českých sochařů Vlastimila Beránka a Jaroslava Proška.

Unikátní prezentaci České republiky a jejího umění nazvanou „Brány do podzemí - dotýkání se prostoru přeměnami a odrazy; Vlastimil Beránek“ spoluorganizují Metropolitní magistrát Istanbulu a Generální konzulát České republiky v Istanbulu. Kurátory výstavy jsou  pan Mahir Polat, zástupce generálního tajemníka istanbulského magistrátu, a pan Miroslav Kroupa.  
Unikátní exponáty budou magickou atmosféru Cisterny doplňovat nepřetržitě od 1. srpna do 30. listopadu 2024, a uvidí je stovky tisíc návštěvníků Istanbulu v rámci každodenních turistických prohlídek i dalších kulturních a společenských akcí. Výstava v dané podobě je jedinečná: díla budou po jejím skončení rozebrány do galerií a soukromých sbírek po celém světě. 
Slavnostního zahájení výstavy se za Ministerstvo zahraničních věcí ČR zúčastnil státní tajemník pan Radek Rubeš, ředitel Odboru komunikace pan Karel Smékal a poradce ministra pan Lukáš Forýtek. Byli přítomni rovněž významní zástupci Magistrátu města Istanbulu, diplomatického sboru i sféry byznysu, umění a žurnalistiky. 

Výstava je postavena na tématech podzemí, vnímání reality, mytologie, reflexe a přeměn. Křišťálové sochy Vlastimila Beránka vzájemně působí s vodním a kamenným světem Cisterny a spoluvytvářejí její novou dynamiku vody, světla, barev a odrazů. Díla Jaroslava Proška propojují sklo poprvé vyrobené v Mezopotámii zhruba před 6000 lety se subfosilním dubovým dřevěným materiálem ze stejné doby, a vyvolávají otázky o kolektivní paměti i současnosti.

Umělecká díla a jejich instalaci  zajistili  české společnosti Crystal Caviar a Subfossil Oak s významnou podporou tureckých partnerů a sponzorů, Evolog Lojistik, Tepta a Škoda Yüce. 
Cisterna Basilica byla postavena v 6. století východořímským císařem Justiniánem I. s kapacitou 80 tisíc tun vody a rozlohou přibližně 10 000 m². Podzemní stavba má celkem 336 sloupů, většina byla pravděpodobně shromážděna ze starších staveb. Během rozsáhlých oprav v 80. letech 20. století byl objeven nejdůležitější symbol baziliky, reliéfní bloky s hlavou Medúzy. Po zatím nejkomplexnější rekonstrukci se Cisterna otevřela návštěvníkům 22. 7. 2022 a nabízí každodenní prohlídky, přehlídky současného umění a kulturními a umělecké akce.

Zdroj foto: GK ČR Istanbul

Galerie


Výstava českých krišťálových soch v Cistern Basilica