english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Služby ekonomického úseku GK Hongkong

Ekonomický úsek českého konzulátu v Hongkongu nabízí českým podnikatelům níže uvedené služby.

 

 • Poskytování praktických kontaktů: EK na vyžádání poskytuje praktické kontakty na místní úřady, společnosti, asociace, obchodní komory atp.

 • Business v Hongkongu a Macau: EK poskytuje praktické informace pro české subjekty ohledně specifikací místního trhu atp.

 • Prověření potenciálního obchodního partnera: EK na vyžádání prověřuje potenciálního obchodního partnera s působností v Hongkongu a Macau. Jedná se o základní formu prověření, která spočívá v úkonech jako:
 1. Telefonické ověření existence společnosti případně ověření sídla společnosti na uvedené adrese.
 2. Základní ověření existence společnosti v místním obchodním rejstříku - Cyber Search Centre of the Integrated Companies Registry Information www.icris.cr.gov.hk/csci/
 3. Prověření internetových zdrojů.

Postup v případě podezření na podvodné jednání

Generální konzulát České republiky v Hongkongu je vám pochopitelně k dispozici, potřebujete-li např. ověřit firmu či obchodního partnera. Kromě prověření identity skrz elektronickou evidenci můžeme její sídlo rovněž navštívit, často už dveře kanceláře napoví, zda jde o firmu reálnou či pouze o tzv. „prázdnou schránku“. Níže pak uvádíme další kroky, které můžete nad rámec naší pomoci podniknout.

K podvodu nejčastěji dochází při obchodech domlouvaných na dálku, bez fyzického setkání s příslušným partnerem. Ale i poté může dojít k problému, pachatelé se často vydávají za již existujícího partnera tím, že ve své podvodné emailové adrese změní třeba jen jedno písmeno. Zejména před převedením jakékoliv sumy peněz je potřeba zvýšené obezřetnosti a pečlivé kontroly veškeré komunikace, potvrzené alespoň telefonním kontaktem. Informace o náhlé změně účtu partnera by rovněž měla být varovným signálem. Aktuální seznam nejčastějších podvodných emailů, telefonátů a jiných pokusů o vylákání financí, i aktuální seznam podvodných firem a investorů v Hongkongu, naleznete např. zde:

Stránka hongkongské policie obsahuje průběžně aktualizovaný seznam nejčastějších podvodů, nejčastěji provedených prostřednictvím emailu, online obchodů či telefonicky

Stránka hongkongské „centrální banky“ obsahuje seznam podvodných webových stránek, phishingových emailů apod. vydávající se za hongkongské banky

Stránka hongkongského dohledu nad kapitálovým trhem obsahuje abecední seznam známých podvodných entit

Populární hongkongská stránka obsahuje obecné zásady, jak se vyhnout emailovému, investičnímu nebo telefonickému podvodu

V červenci 2017 bylo v rámci hongkongské policie zřízeno Koordinační centrum proti podvodům (ADCC, Anti-Deception Coordination Centre). To m.j. zřídilo 24h hodinovou linku 18222, na které je možné v anglickém jazyce kdykoliv konzultovat podezření z podvodného jednání.

Pokud již víte, že jste se stali obětí podvodu firmy registrované v Hongkongu či místního rezidenta, nabízí se vám několik možných postupů:

 1. Událost musíte nahlásit hongkongské policii, nejlépe přímo v Hongkongu, nebo pokud jste v ČR, pak na Policii ČR, která prostřednictvím Interpolu informuje své hongkongské kolegy. Nevýhodou tohoto postupu je, že dle zkušeností trvá cca měsíc, než se informace hongkongské policii dostane.

  Paralelně s informováním Policie doporučujeme nahlásit událost také prostřednictvím e-reportu hongkongské policie (i zde ale trvá reakce cca 10 dní).

 2. Pokud jste v časové tísni, např. potřebujete okamžitě zastavit převod peněz (samozřejmostí je nejprve o tom informovat danou banku), a nejste zrovna v Hongkongu, abyste mohli věc řešit přímo s Hongkongskou policií, pak je potřeba co nejdříve najmout v Hongkongu advokáta, který věc hongkongské policii oznámí ve vašem zastoupení. Právní zastoupení je možné vyhledat např. zde.

 3. Oběti podvodu musí v každém případě počítat s cestou do Hongkongu za účelem podání svědectví u soudu. Hongkongská policie disponuje rozpočtem pro finanční podporu takovýchto svědků, její poskytnutí ale není automaticky poskytováno všem. Pokud se nelegální finanční převod podaří zastavit, oběť musí poté iniciovat občanskoprávní řízení za účelem získání peněz zpět.

  Celý proces může být dále zkomplikován tím, že se za hongkongské firmy často vydávají různé subjekty v Číně. Čínské a hongkongské obchodní i právní prostředí je zcela odlišné, nezávislé na sobě jsou i policejní složky zvláštní administrativní oblasti Hongkong a Číny. Hongkongská policie sama přiznává, že spolupráce s policií čínskou je ne vždy jednoduchá. I z těchto důvodů je prevence, tedy důkladné prověření partnera, pro podnikání v Hongkongu naprostou nezbytností.

 4. V případě dotazů kontaktujte Generální konzulát ČR v Hongkongu na adrese commerce_hongkong@mzv.cz