Akutní výpadky v dodavatelských řetězcích jsou zneužívány hongkongskými podvodníky
08.09.2021 / 05:06 | Aktualizováno: 08.09.2021 / 05:11
Čeští výrobci, kteří se v Hongkongu poohlížejí po nových dodavatelích, se musí mít na pozoru. Zdražování součástek, zejména v elektrotechnice, jakož i čím dál častější výpadky v dodavatelských řetězcích bohužel u řady firem vedou k rizikovějšímu chování a uzavírání obchodu s novými, často nedostatečně prověřenými partnery. Přestože Hongkong nadále platí za jeden z nejtransparentnějších trhů Asie s dobrou vymahatelností práva, i zde platí, že je třeba nezahazovat veškerou opatrnost.
Pěkný web není vždy zárukou solidního jednání
Generální konzulát České republiky registruje zvýšené množství podvodů, kdy české firmy po zaplacení zálohové faktury marně čekají na dodání objednaného zboží. Scénář je přitom často velmi podobný. Vytipovaný hongkongský dodavatel má velmi kvalitně zpracované webové stránky, nic proto na první pohled nenasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o sofistikovaný podvod. Rovněž zástupce hongkongského dodavatele velmi ochotně komunikuje s českým klientem a dojednává podmínky budoucího obchodu. Vše běží hladce, bohužel však jen do momentu, kdy převedete první peníze za objednané zboží. Poté se hongkongská strana navždy odmlčí, telefon nefunguje a Vy nemáte jak zjistit, co se přesně děje s Vaší objednávkou. Pokud se jedná o podvod, šance, že se Vám zaslané peníze podaří dostat zpět je v těchto případech mizivá.
Na co si dát pozor a jak snížit vlastní rizika
Doporučujeme si firmu vždy prověřit v hongkongském obchodním rejstříku ICRIS. Rejstřík Vám dopomůže pouze k odhalení naprosto zjevných podvodníků, kteří nejsou řádně zapsáni, případně jsou neaktivní, či dokonce vyškrtnuti. Můžete využít i zpoplatněné části rejstříku (cca 100-300Kč) k hlubšímu prověření hongkongského subjektu.
Pokud Vám přijde zálohová faktura, vždy si zkontrolujte, že uvedené bankovní údaje sedí s deklarovanými kontaktními údaji firmy. Samozřejmě i zde mohou existovat legitimní důvody, proč je fakturační adresa jiná, než adresa sídla společnosti. V případě, že se však jedná o nového obchodního partnera, věnujte v obdobných případech více času prověřování hongkongského subjektu. Podvodníci k přijímání plateb často využívají účtů třetích stran, které na oplátku obdrží podíl na převedené sumě. Tyto praktiky velmi ztěžují dopadení pachatelů a navrácení finančních prostředků.
Neopomíjejte také Vašeho vytipovaného partnera prostě a jednoduše „progooglit“. Nezřídka narazíte na reference předchozích obchodních partnerů, které Vám mohou sloužit jako vodítko pro další rozhodování.
Stává se, že pokud se pokusíte zavolat na uvedené telefonní číslo, zjistíte, že je nefunkční, případně budete přepojeni na fax. U větších zakázek není o věci domluvit si s novým obchodním partnerem krátký videohovor, bude-li se jednat o jednoznačný podvod, je pravděpodobné, že osoba, která s Vámi komunikuje, na tuto žádost nepřistoupí. U firem, u kterých předpokládáte větší počet zaměstnanců, doporučujeme podívat se na Linkedin, zda najdete alespoň nějaké kontakty a známky existence Vámi prověřované firmy.
Buďte si také vědomi, že výrobní průmysl v Hongkongu prakticky neexistuje. Je tedy více než pravděpodobné, že výroba a i nakládka Vámi objednaného zboží probíhá v pevninské Číně. Ta má úplně jiný právní systém než Hongkong, což v případě potíží znesnadňuje rychlé zakročení orgánů.
V případě nejistoty, či konstatování varovných signálu můžete využít možnost konzultace Vaší situace s pracovníky Generálního konzulátu ČR v Hongkongu, mailem, či telefonicky.
Co dělat v případě, že naletíte podvodníkům
Máte-li dojem, že jste se stali obětí podvodu na dálku, je zapotřebí celou situaci neprodleně nahlásit nejprve na místně příslušné pobočce Policie ČR, která pak skrze Interpol řeší případ s hongkongskou stranou. Souběžně informujte i hongkongskou policii, využijte jejich online reportovací systém. Ex post jsou nastalé problémy složitě řešitelné obzvláště v momentě, kdy nejste fyzicky přítomni v Hongkongu. Pokud se jedná o případ zahrnující převod peněz, vyplatí se rovněž celý případ konzultovat s Vaší bankou, hlavně, pokud si svůj omyl uvědomíte rychle a je ještě možnost, že se peníze včas podaří zmrazit a vrátit na Váš účet.