suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jenni Niskala - How to create reality

Ve středu 5. prosince od 17 do 19 hod proběhne letošní poslední vernisáž v reprezentačních prostorech ambasády v Helsinkách v rámci projektu Embassy Gallery. Po dvou českých umělcích představí svou tvorbu mladá finská umělkyně Jenni Niskala.

The Finnish art of inner strenght

Neustálé proměny látek a energie. Monotypy v primárních barvách, vypracované technikou tisku na ruční papír, reflektující informace z vnějšího světa kolem nás. Díla působící dojmem autonomního živého organismu, který reaguje na podněty z vnějšího prostředí a přizpůsobuje se. Motiv tisků připomínající základní stavební a funkční jednotku - buňku.

Práce Jenni Niskaly mne zaujaly svoji precizností, elegancí a dynamikou. Co mne však dodatečně překvapilo jsou názvy děl. Triptych “Severals ways to be happy”, mi je impulzem se nad štěstím, jako tématem, pozastavit. Severské národy jsou statisticky jedny z nejšťastnějších zemí na světě. Dle World Happiness Report, si Finové drží prvenství pro rok 2018. Zřejmě na to má dopad “sisu”. Vnitřní síla hrdých Finů, žijících umírněný životní styl v harmonii s př í rodou, odolávající každé výzvě a nepřízni osudu.

V Bhútánu vnímají štěstí lidu jako deklarovaný absolutní cíl, který je od počátku 21.století znám jako pojem hrubé národní štěstí, které vystřídalo standartní ekonomický ukazatel - domácí produkt. Trvalé štěstí nemůže existovat, zatímco druzí trpí. Štěstí je možnost pomoci bližním, život v souladu s přírodou a uvědomění si vlastní vnitřní hodnoty a moudrosti.

OSN označila štěstí za základní lidský cíl. Kritérii k vyhodnocení jsou ekonomická stabilita země, sociální podpora ze strany státu, poskytování zdravotních služeb či možnost nakládat svobodně s volným časem.

Život ve Finsku mne také podrobil životním zkouškám a pojem “sisu” je mi tedy alespoň trošku poodhalen - v každém z nás je taková vnitřní síla, kterou si sami nedovedeme představit.

Vytrvalá a trpělivá práce mladé umělkyně Jenni Niskaly,designérky šperků a od roku 2019 studentkou magisterského programu na Akademii výtvarných umění v Helsinkách, dává pojmu “sisu” nový význam.

Barbora Kachlíková/kurátorka

Jenni Niskala - How to create reality

Jenni Niskala - How to create reality

Jenni Niskala - How to create reality

Jenni Niskala - How to create reality