suomeksi  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Barbora Kachlíková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aleš Zapletal

Všechny zájemce o výtvarné umění zveme na setkání s malířem Alešem Zapletalem v pátek 21.září 2018 od 12 do 15 hod. Výstava obrazů "Natürlich" bude k vidění do 19. října 2018.

Od 20. září do 19. října budou v reprezentačních prostorech ambasády vystaveny obrazy mladého českého umělce Aleše Zapletala. Výstavu si můžete po předchozí domluvě prohlédnout v pracovní dny od 8,30 do 16,30.

Videopozvánka

Pořad ARTMIX ČT
 

OHEŇ IMAGINACE

Médium obrazu ve výstavě “Natürlich” má funkci teleportu, skrze něhož se přemisťujeme do uměleckých děl od nejstarší a nejdéle trvající dějinné etapy pravěku po současné digitální zobrazení.

Na naší dobrodružné cestě napříč rozdílnými kulturami se ocitáme v krajině oproštěné od civilizace, kde funkci života zastávají živočichové a rostliny. Krajinu, která je bezčasým univerzem, můžeme vnímat jako Zahradu pozemských rozkoší Hieronyma Bosche, současně však i jako vizi postapokalyptické budoucnosti. Zdrojem bližšího poznání prostředí jsou nám hmotné památky kultur rozdílných etap vývoje lidstva. Skrze díla se mimo jiné setkáme i s průkopníkem uměleckého stylu land art ze 70.let, slavnou “Spiral Jetty” od Roberta Smithsona.

Jediným biologickým pozůstatkem lidství je zde ženská pánev a otisky rukou z jeskyně Cueva de las Manos v Argentině, které dle posledních poznatků taktéž odpovídají ženskému pohlaví.

“How can I live without you, how forgo

Thy sweet converse and love so dearly joined,

To live again in these wild woods forlorn?

Should God create another Eve, and I

Another rib afford, yet loss of thee

Would never from my heart.”

Paradise Lost, John Milton

Skály a úkryty možná pro zvířata či lidi? Jakoby nás zvaly dovnitř. Tušíme zde něco magického a chceme se tomu dostat blíž. Cítím se jako v prostředí počítačové hry. Co znamená tyrkysová maska na stěně místnosti a poháry opodál? Láká mě si ji vzít a nasadit. Napít se z poháru, sesbírat je všechny. Homo habilis - člověk plně závislý na přírodě, který začal používat nalezené předměty.

Zapletal udržuje oheň imaginace skrze svoji oddanost malířskému řemeslu a sensitivně vnímá problematiku ekologie krajiny. Krajina je základem, ale Zapletala zajímá i to, co je její součástí - člověk a jeho působení v přírodě. Výstava “Natürlich” je reflexí vývoje člověka, jeho historie politické, náboženské i kulturní.

 “The mind is its own place, and in itself / Can make a Heaven of Hell, a Hell of Heaven.”

John Milton

 

kurátor / Barbora Kachlíková

Galerie


Aleš Zapletal