
Rok české hudby na Kubě: symfonická tvorba Smetany a Dvořáka rozezněla přeplněnou katedrálu v Havaně
24.04.2024 / 23:30 | Aktualizováno: 15.04.2025 / 19:19
Den 23. 4. 2024 se zapíše do historie ikonické Havanské katedrály jako jeden z nejúspěšnějších koncertů klasické hudby. Při příležitosti oslav Roku české hudby uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Havaně koncert pod názvem „České jaro“ na počest výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany a 120 let od smrti Antonína Dvořáka. Koncertu v podání Lyceálního orchestru v Havaně (Orquesta del Lyceum de La Habana) pod taktovkou Josého Antonia Méndeze se účastnilo více než 1600 hostů a byl zakončen bouřlivým potleskem ve stoje, po kterém následoval přídavek z čtvrté věty Novosvětské symfonie.
Po dlouhou dobu budou návštěvníci vzpomínat na koncert „České jaro“, který se odehrál 23. 4. 2024 v Katedrále Panny Marie Neposkvrněného Početí V Havaně. Koncert uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s Lyceálním orchestrem v Havaně při příležitosti oslav Roku české hudby. Na programu koncertu byla dvě nejslavnější díla české klasické hudby, Smetanova Vltava z cyklu Má vlast a Dvořákova Novosvětská symfonie. Název „České jaro“ byl odkazem na mezinárodní hudební festival „Pražské jaro“, který se koná každoročně od 12. května do 3. června a bývá zahájen právě Smetanovým cyklem symfonických básní.
Úvodní slova na koncertu pronesl velvyslanec Petr Kaván, který zdůraznil význam Roku české hudby a s ním spojené vlastenecké tvorby českého romantismu. O Dvořákově a Smetanově tvorbě také promluvil ředitel Mozartova lycea v Havaně, pod které spadá lyceální orchestr (Lyceum Mozartiano de La Habana), Ulises Hernández, a farář Havanské katedrály a rektor kulturního centra Padre Félix Varela, Yosvany Carvajal Sureda. Podrobnosti o obou dílech si mohli návštěvníci zároveň přečíst v programu, který popisoval rysy českého vlastenectví v hudbě.
Jako první se odehrála symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast. Jemné tóny harfy a fléten představující pramen řeky v šumavských lesích přešly v lidové tóny venkovské svatby až po dramatické tóny Svatojánských proudů, který tok řeky ženou do hlavního města. Interpretace díla v podání lyceálního orchestru byla naprosto špičková a diváci byli ohromeni libozvučností Smetanovy tvorby. Již po odehrání Vltavy následoval bouřlivý potlesk, po kterém bylo zapotřebí udělat krátkou pauzu před další částí programu.
Přeplněný sál Havanské katedrály následně rozezněla Dvořákova Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Během novosvětské symfonie do katedrály stále přicházeli další hosté, kteří hudbu zaslechli z přiléhajícího náměstí i okolních ulic přes otevřená okna katedrály. Podle odhadů organizátorů se koncertu celkově účastnilo nejméně 1600 hostů, přičemž všechny lavice katedrály byly zcela zaplněné a desítky až stovky hostů poslouchaly koncert ve stoje.
Po odehrání Novosvětské symfonie následovala bouřlivá ovace, která vyvolala přídavek ve formě poslední části ohnivé čtvrté věty symfonie, Allegro con fuoco. Návštěvníci se ani v této fázi neměli na odchodu a katedrálu následně zaplavil šum nadšených komentářů. Podle ředitele orchestru nebyl sál havanské katedrály tak naplněn od dubna 2023, kdy se v sále odehrál Mozartův Requiem. Den 23. 4. 2024 se tak zapsal do historie Havanské katedrály jako jeden z nejúspěšnějších koncertů klasické hudby vůbec.
Akce se účastnila řada hostů z diplomatického sboru, včetně několika velvyslanců členských států Evropské unie, Velké Británie a Jižní Ameriky. Zúčastnili se také mnozí muzikanti, umělci, akademici, krajané a zástupci občanské společnosti. Na akci byl přítomen i jeden z nejslavnějších kubánských zpěváků současnosti, Silvio Rodríguez.
Koncert se konal v rámci druhého Měsíce Evropy, společné iniciativy všech členských států Evropské unie zastoupených v Havaně. V průběhu Měsíce Evropy, který se koná od 9. dubna do 9. května 2024 (zakončený Dnem Evropy), se organizuje nespočet kulturních akcí, včetně přednášek, konferencí, výstav a vystoupení. S jistotou však lze říct, že koncert věnovaný tvorbě velikánů české klasické hudby předčil veškerá očekávání a bude považován za nejúspěšnější akci letošní iniciativy.
Na závěr nelze nezmínit vynikající kvalitu orchestru Orquesta del Lyceum de La Habana, který obě díla nazkoušel v řádu dní. Hudební těleso složené převážně z mladých studentů a absolventů uměleckých škol na Kubě lze svou kvalitou srovnávat se špičkovými světovými orchestry svého rozsahu. Radost z organizace koncertu ve spolupráci s orchestrem byla oboustranná, jelikož hudebníci byli nadšení z možnosti interpretovat díla národem milovaného Dvořáka a donedávna neznámého Bedřicha Smetany. Den po konání koncertu odjel orchestr na turné do Evropy (Německo), poté bude následovat to Asie (Tchaj-wan). V roce 2025 plánuje orchestr navštívit i Česko.