
Prezentace velvyslance České republiky a Evropské unie na Diplomatické akademii MZV VSR
17.05.2017 / 11:41 | Aktualizováno: 01.08.2017 / 12:00
Dne 17. května 2017 navštívil velvyslanec Vítězslav Grepl Diplomatickou akademii Ministerstva zahraničních věcí Vietnamské socialistické republiky, kde prezentoval vedoucím pracovníkům MZV téma „Česká republika v Evropské unii“. Prezentace se uskutečnila společně s vystoupením velvyslance EU Bruna Angeleta, jenž vystoupil s tématem historie, přítomnosti a budoucnosti Evropské unie, jejích ideových východisek, institucí a dalšího směřování.
Velvyslanec Vítězslav Grepl ve své prezentaci se seznámil přítomné posluchače se základními daty historického, politického a ekonomického vývoje České republiky. Připomněl formování českého státu na konci 9. století a uvedl nejdůležitější etapy jeho historického vývoje od středověku až po novověk. Zdůraznil obnovení české státnosti ve 20. století v historickém kontextu své doby a okolnosti budování nového moderního státu. Připomněl hodnoty, na nichž je obnovená česká státnost postavena, a hledání nových cest k zajištění spolehlivého modelu rozvoje země, který by přinesl ekonomickou prosperitu při zachování sociální soudržnosti a zajistil zemi i dlouhodobou vnější bezpečnost.
Velvyslanec V.Grepl uvedl, jaké jsou společné evropské hodnoty a jaký význam má začlenění do EU pro prosazování českých zájmů, a vysvětlil, jaký význam má pevné postavení země bezpečně ukotvené ve sféře zájmů EU, které Česká republika spoluvytváří a sdílí s ostatními. Velvyslanec rovněž ozřejmil, jaký je rozdíl mezi postavením země uvnitř tohoto společenství a mimo něj.
Velvyslanec dále uvedl, že členství v EU rozhodně neohrozilo identitu země a jejích obyvatel a poukázal na to, že je to v novodobých dějinách České republiky poprvé, kdy má země takovou perspektivu bezpečného a ekonomicky úspěšného rozvoje. Velvyslanec poté uvedl nejdůležitější makro-ekonomická data aktuálního vývoje ČR, která porovnal s vybranými členskými zeměmi EU. Velvyslanec rovněž informoval posluchače o postavení ČR mezi ostatními vyspělými státy z pohledu konkurenceschopnosti, úvěrové spolehlivosti, atraktivnosti země pro příliv zahraničních investic a vlivu na zaměstnanost, kterou tyto investice přinášejí. V.Grepl uvedl hlavní obchodní partnery v Evropě i ve světě a připomněl nejdůležitější obory rozvíjející se v ČR.
S využitím map vydávaných Eurostatem pak velvyslanec Grepl seznámil posluchače s celkovým vývojem v Evropě za dobu členství ČR v EU z pohledu zaměstnanosti, růstu HDP, reálných příjmů obyvatel, průměrného věku a růstu populace a poukázal na příznivý vliv, který v mnoha těchto oblastech členství v EU České republice prokazatelně přineslo. Na závěr ještě velvyslanec Grepl zrekapituloval ve svých závěrech, co členství v EU pro ČR znamená, jaké garance a perspektivy s sebou přináší a jakou kvalitu pro další úspěšný rozvoj České republiky koncept EU představuje.
Po prezentaci následovala série otázek a odpovědí. Posluchači se ptali zejména na aktuální vývoj v EU a v ČR, výhledy jejího dalšího vývoje zejména po letošních volbách v řadě důležitých zemí, ptali se na brexit a jeho dopady, na problematiku migrace, na vícerychlostní Evropu, otázky bezpečnosti a další.
Prezentace obou velvyslanců se setkala se živým zájmem a bezesporu rozšířila znalosti i celkové povědomí posluchačů Diplomatické akademie MZV Vietnamu a jeho vedoucích pracovníků o Evropské unii, její historii, institucích a dalším směřování, stejně jako o České republice jako členské zemi, jejích zájmech a perspektivách dalšího rozvoje.