ENTECH Hanoi 2015 – česká účast přesvědčila o kvalitě našich výrobců
01.06.2015 / 11:35 | Aktualizováno: 01.06.2015 / 11:50
Ve dnech 20.-22. května 2015 se Česká republika úspěšně představila na veletrhu ENTECH Hanoi 2015, který je zaměřen na environmentální a energetické technologie. Účast 8 českých firem byla podpořena v rámci projektu ekonomické diplomacie ZÚ Hanoj. Projekt zahrnoval výstavní stánek o ploše 36 m2, samostatný český seminář a B2B jednání českých firem s partnery na české expozici i v rámci společenského podniku, který ZÚ Hanoj připravil ve svých prostorách.
V pořadí již 7. ročníku mezinárodního veletrhu ENTECH, který se uskutečnil v Hanoi International Exhibition Centre, se zúčastnilo 130 firem s 240 výstavními stánky, ze zahraničí přijelo 70 firem ze 6 států (Korea, Česká republika, Švédsko, Velká Británie, Tchaj-wan, Japonsko a domácí Vietnam).
Po slavnostním zahájení navštívil českou expozici náměstek ministra průmyslu a obchodu Vuong Hoang Quoc, kterého doprovázel místopředseda Lidového výboru města Hanoj Nguen Ngoc Tuan, ředitel Odboru průmyslu a obchodu města Hanoj Le Hong Thang a viceprezident Vietnam Energy Conservation and Energy Efficiency Association Dao Hong Thai. Ekonomický rada M.Vágner seznámil návštěvu s českou expozicí a exportními záměry zúčastněných českých firem. Mezi další významné návštěvníky na české expozici patřil Nguyen Huu Tien, zástupce generálního ředitele odboru ŽP z Ministerstva dopravy VN, Dr. Do Huu Hao, předseda Vietnam Energy Conservation and Energy Association a Chu Xuan Kien, zástupce ředitele Odboru průmyslu a obchodu města Hanoj.
Celkem osm firem se představilo na českém stánku o ploše 36 m2, která byla rozdělena do 4 sektorů: sedm českých firem (Arkon Flow Systems, EMPLA AG, Logrid s.r.o., SILVAPLANA SE, VAPO s.r.o., VUCHZ a.s., Water4Life s.r.o.) a jedna vietnamská (James Boat Technologies JSC), která využívá k výrobě české know-how, specialisty, technologie a materiál. Firmy se rekrutovaly z oboru vodního hospodářství, ekologických technologií a energetiky: inteligentní průtokoměry, ekologické technologie a služby vč. čističek vody, lodě, vaky na vodu, ekologicky úsporné potravinářské technologie, energetická zařízení využívající obnovitelné zdroje, bioplynové stanice, protipovodňové zábrany, pyrolýza a biologická konverze odpadu, využití popílku pro stavebnictví – to je jen základní výčet komodit, které české firmy prezentovaly. Kromě toho ZÚ Hanoj na své expozici představil publikace Czech Republic – Your Business Partner (státy JV Asie), souhrnný materiál MŽP ČR s výčtem a profilem nejdůležitějších českých partnerů v oblasti environmentálních technologií a dále prospekty několika firem, které se v minulosti ve Vietnamu angažovaly (ENVIROS, GME, Dekonta, Geotest, Aqua Bohemia Group, CINK Hydro Energy, ZVVZ Enven Engineering, BVV - katalog veletrhů).
Podstatnou částí české přehlídky environmentálních technologií byl seminář „Czech Advanced Environmental and Energy Technologies: Affordable Solution with European Quality“, který se uskutečnil na výstavišti v den zahájení veletrhu ENTECH. V úvodu vystoupil pan velvyslanec Martin Klepetko, který vyzdvihl význam zmíněných odvětví a úroveň českých výrobků v těchto oborech. Následně promluvil Pavel Kavina, ředitel surovinové a energetické bezpečnosti z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Po úvodních slovech se svými power-pointovými prezentacemi a video sekvencemi představily jednotlivé české firmy; seminář moderoval ekonomický rada Milan Vágner. Firmy využily velmi efektivně svůj stanovený čas, takže se podařilo celý seminář ukončit do hodiny a půl. Velmi potěšující byla účast zahraničních partnerů – celkem téměř stovka účastníků z Vietnamu i dalších zemí, které se veletrhu zúčastnily. B2B jednání po ukončení semináře pokračovala na výstavní ploše jednotlivých českých firem. Další část matchmakingu proběhla i během společenského podniku v prostorách ZÚ dne 21. května ve večerních hodinách, kterého se zúčastnilo zhruba 40 osob, zástupců českých firem a jejich zahraničních partnerů.
Během třídenního veletrhu české firmy absolvovaly více než 150 jednání, z toho několik desítek významnějších, navázaly nové kontakty jak s vietnamskými partnery, tak i z jiných zemí. Především z Koreje, která byla, s ohledem na sponzoring veletrhu, hojně zastoupena svými firmami. Tak vznikl např. projekt na společný postup české a korejské firmy na Blízkém Východě nebo záměr zastupovat vietnamsko-českého výrobce lodí s českou know-how v Thajsku další českou firmou. Některé projekty byly již předjednány s vietnamskými partnery před veletrhem a na místě probíhala zpřesňování zadání a realizace (např. malé vodní elektrárny, pivovar, protipovodňové zábrany), jiné skutečně vznikly až z nových kontaktů. Řada českých přítomných firem již má své vietnamské partnery a zástupce, dalším českým účastníkům se podařilo navázat nové pracovní vztahy a čas ukáže, jak efektivní spolupráce bude pokračovat.
Českou expozici navštívil při zahájení veletrhu televizní štáb VTV 4 a sekvence ze stánku s interview se zástupcem ZÚ proběhla v hlavních anglicky mluvených zprávách dne 20.5. ve 20:00 hod. Dále bylo poskytnuto interview TV VOV, která se specializuje na ekologii a transport. Články o veletrhu a české expozici byly zveřejněny např. v novinách Tien Phong, Transport Newspaper, ThangLong Government Newspaper.
Projekt ekonomické diplomacie byl úspěšný po všech stránkách: počet zúčastněných českých firem, katalogová prezentace dalších, hojná účast na českém semináři. O tom, že je o české technologie zájem, svědčí i desítky významnějších jednání a několik rýsujících se projektů spolupráce se zahraničními partnery a to nejen ve Vietnamu. Je jen škoda, že české firmy nevyužili této příležitosti ve větší míře a z oborových institucí spolupracovala jen Czech Water Alliance.