tiếng việt  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na výstavě a konferenci GreenBiz 2013 v Hanoji ve dnech 19.-20.9.2013

Česká republika se na výstavě představila samostatným pavilonem a workshopem „Czech Advanced Green Tech – Explore New Ways For Business Partnership“, po kterém následovala jednání B2B mezi českými firmami a institucemi a vietnamskými partnery. Tři české instituce (ZÚ, MŽP, ČEB) a tři firmy (Advanced Materials, Enviros, GeoTest) uskutečnily dvě stovky jednání, ze kterých se rýsují možnosti spolupráce ve dvaceti konkrétních oblastech. Účast na výstavě organizoval ZÚ Hanoj jako projekt ekonomické diplomacie.

GreenBiz

Po slavnostním zahájení výstavy GreenBiz 2013, které se v tomto roce zúčastnilo 70 evropských firem z oblasti životního prostředí, oficiální hosté navštívili jednotlivé národní expozice a poté byl zahájen program dvoudenní konference, na které vystoupilo sto vietnamských a zahraničních odborníků, vč. K. Falkenberga, generálního ředitele pro životní prostředí Evropské komise.

Na českém pavilonu se po zahajovacím obřadu zastavila delegace, kterou tvořili představitelé hospodářské komory Eurocham a náměstek ministra průmyslu a obchodu Vietnamu pan Nguyen Com Tu. Český pavilon o rozměru 18m2 zahrnoval expozici českých zúčastněných institucí a firem (ZÚ Hanoj, MŽP ČR, ČEB, Advanced Materials, Enviros a Geotest) a dále katalogovou prezentaci dalších 9 českých firem a jedné asociace (CREA, CINK, Dekonta, Ekopanely, Empala AG, Floriš, Fortex AGS, GMF, SKEX). Po zahájení výstavy navštívil český pavilon televizní štáb VTV, kterému velvyslanec M. Klepetko poskytl interview k možnostem spolupráce s českými firmami v oblasti environmentálních technologií a služeb.

Samostatný český workshop se uskutečnil v den zahájení výstavy a mezinárodní konference dne 19. září t.r. od 11,00 hod. v samostatné jednací místnosti. V úvodu workshopu vystoupil velvyslanec M. Klepetko, který zmínil úspěchy českých firem při překonání následků znečištění životního prostředí v naší zemi a nabídl možnost podělit se o zkušenosti s vietnamskou stranou. Poté následovala prezentace zástupkyně Ministerstva životního prostředí ČR S. Žambochové, osobní prezentace tří českých firem (Advanced Materials, Enviros, Geotest), video prezentace firmy ZVVZ Enven Engineering a na závěr vystoupení zástupce České exportní banky. Workshopu se zúčastnilo 71 zahraničních účastníků a 10 členů české delegace a zahájení snímaly 2 televizní štáby. Jednání českých účastníků s partnery proběhlo částečně po workshopu, ale zejména v českém pavilonu.

České firmy a instituce absolvovaly během dvoudenního programu téměř dvě stovky jednání, z toho dvě desítky s konkrétními závěry a náměty pro budoucí spolupráci. Zájem partnerů z Vietnamu i dalších zemí byl o energetické audity, zařízení na biomasu, metody a výrobky na čištění vody a ochranu povrchů s využitím nanočástic, o konzultace i dodávky zařízení pro čištění odpadní vody, obnovu zamořených oblastí apod. O transfer znalostí projevila zájem Polytechnická univerzita Hanoj a z mezinárodních partnerů je možno zmínit ještě úspěšné jednání s organizaci ADRA. Zazněly i konkrétní dotazy na financování dodávek z ČR do Vietnamu.

Zájem o české výrobky a služby i zkušenosti z oblasti odstraňování znečištění životního prostředí byl poměrně velký. Ke konkrétním jednáním s českými firmami a institucemi došlo zejména na českém pavilonu a místo oficiálního B2B setkání vietnamští partneři upřednostňovali neformální rozhovory. Výstava naznačila potenciál pro české exporty do Vietnamu, ale místní trh je velmi specifický a složitý. Pokud se týká komunikace s vietnamskými partnery, ti upřednostňují osobní jednání. Dalším specifikem a předpokladem úspěšných jednání je navázání kontaktu s důvěryhodnými partnery a nikoliv jen prostředníky.

GreenBiz1

GreenBiz2